Jak wybrać idealną poduszkę ortopedyczną?

2017-02-10 16:07

Poduszka, podobnie jak materac, ma wpływ na jakość snu. Gdy rano pojawia się ból w obrębie pleców, warto pomyśleć o poduszce ortopedycznej. Dobrze dobrana przyniesie ulgę, poprawi nasz komfort. Jak ją wybrać? Na co zwrócić uwagę? 

Budzisz się z bólem pleców? Zastanawiasz się czy to wina łóżka, poduszki, a może materaca? Na początku spróbuj zmienić poduszkę. Ta idealna powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów i zaprojektowana tak, by nasza głowa leżała prawidłowo. Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna pomoże złagodzić ból głowy, zmniejszy chrapanie, a nawet wspomoże zaburzenia snu. Jej najważniejszym zadaniem jest rozluźnienie mięśni karku i ramion. Co warto wiedzieć zanim kupimy poduszkę ortopedyczną?

Poduszka ortopedyczna do spania. Właściwości

Dzięki poduszce ortopedycznaniej kręgosłup szyjny, podczas snu, może utrzymać neutralną pozycję i zachować swoją naturalną krzywiznę (tzw. lordozę szyjną). Takie ustawienie powoduje, że kręgosłup po ciężkim dniu w nieustannym napięciu, odpoczywa w najdogodniejszym dla siebie ustawieniu. Nieobciążane krążki międzykręgowe (dyski) lepiej się uwadniają, mięśnie i więzadła szybciej rozluźniają. Dzięki temu rano czujemy się wypoczęci.

Kto powinien spać na poduszce ortopedycznej?

Każdy! Poduszkę ortopedyczną powinny wybierać osoby odczuwające bóle i sztywność kręgosłupa szyjnego. Należy pamiętać, że poduszka pomoże w lepszym odpoczynku kręgosłupa, ale przyniesie tylko częściową ulgę w dolegliwościach. Nie zlikwiduje bólu całkowicie. Poduszki ortopedyczne mogą stosować również osoby bez problemów z kręgosłupem w ramach profilaktyki. Zapobiegnie kumulowaniu się nadmiernego napięcia i odwadnianiu dysków, które prowadzić może do dyskopatii i dalszych problemów z odcinkiem szyjnym.

Czytaj też: Sypialnia: jaki materac wybrać? Opinie i porady

Jaki rodzaj poduszki ortopedycznej wybrać?

Istotnym kryterium wyboru, oprócz rozmiaru i kształtu poduszki ortopedycznej, jest jej wypełnienie. Najczęściej polecane to:  
•    Pianka poliuretanowa sprężysta sprawdza się jako wypełnienie poduszek dla osób cierpiących na nadmierną potliwość i nie wymagających dopasowania się poduszki do kształtu szyi.

•    Pianka termoplastyczna (z funkcją memory) to najlepszy rodzaj wypełnienia poduszki ortopedycznej dla osób mających problem z kręgosłupem szyjnym i odczuwających bóle okolicy karku i barków. Dzięki możliwościom odkształcania się materiał ten zapewnia pełne podparcie głowy oraz równomierne rozłożenie sił nacisku na poduszkę. Dobra jakościowo pianka reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się do pozycji użytkownika podczas snu.

Jak dobrać kształt poduszki ortopedycznej?

Inny profil powinna mieć poduszka ortopedyczna do spania na boku, inny poduszka dla śpiących na plecach, a jeszcze inny do spania na brzuchu.
•    Dla śpiących na boku najlepszym wyborem będzie poduszka ortopedyczna z pełnym profilowaniem w kształcie wałka, w okolicy kręgosłupa szyjnego. Utrzyma neutralne ustawienie głowy i zapewni wypełnienie przestrzeni pomiędzy kręgosłupem i barkiem. Twardość dobiera się indywidualnie - powinna być uzależniona od wygody osoby, która będzie ją użytkowała
•    Śpiący na plecach mogą wybierać poduszki bardziej miękkie, niższe i z dodatkowym wcięciem w profilowaniu. Dzięki niemu głowa utrzymywana jest w jednej pozycji, a kręgosłup szyjny nie jest wypchnięty do góry. Polecane są poduszki średnio-twarde, dające większe podparcie i mniej odkształcające się.
•    Osoby śpiące na brzuchu mają najtrudniej, ponieważ ta pozycja nie sprzyja dobremu ustawieniu kręgosłupa. Nie da się ułożyć na brzuchu tak, by ustawić szyję w pozycji prawidłowej. W takich przypadkach wybiera się „mniejsze zło”, czyli modele płaskie, zazwyczaj w kształcie gwiazdy.

Uwaga! Oprócz pozycji, w której śpimy przy zakupie musimy również wziąć pod uwagę szerokość barków lub stosunek wzrostu do wagi ciała. Dla ułatwienia klientom zakupu, producenci stworzyli tabele z rozmiarami poduszek (S, M i L).  Specjaliści za najbardziej sprawdzone kryterium doboru poduszki ortopedycznej uważają branie pod uwagę szerokości barków. 

Zobacz też: Wymarzony relaks w sypialni? Poznaj tajniki hygge

Ile kosztują poduszki ortopedyczne?

Dobre jakościowo poduszki ortopedyczne, nie zdrowotne, kosztują od 100 do nawet kilkuset złotych (cena poduszki z pianki termoplastycznej waha się między 200-300 zł). Decydując się na zakup konkretnego modelu, sprawdź, czy producent zajmuje się tylko produkcją poduszek ortopedycznych, czy jest to jego poboczna działalność. Z dobrych poduszek ortopedycznych słyną producenci materacy - mają największą wiedzę na temat zdrowych produktów dla kręgosłupa.