Jak wybrać idealną poduszkę ortopedyczną?

2017-02-10 16:07

Poduszka, podobnie jak materac, ma wpływ na jakość snu. Gdy rano pojawia się ból w obrębie pleców, warto pomyśleć o poduszce ortopedycznej. Dobrze dobrana przyniesie ulgę, poprawi nasz komfort. Jak ją wybrać? Na co zwrócić uwagę? 

Spis treści

  1. Poduszka ortopedyczna do spania. Właściwości
  2. Kto powinien spać na poduszce ortopedycznej?
  3. Jaki rodzaj poduszki ortopedycznej wybrać?
  4. Jak dobrać kształt poduszki ortopedycznej?
  5. Ile kosztują poduszki ortopedyczne?

Budzisz się z bólem pleców? Zastanawiasz się czy to wina łóżka, poduszki, a może materaca? Na początku spróbuj zmienić poduszkę. Ta idealna powinna być wykonana z wysokiej jakości materiałów i zaprojektowana tak, by nasza głowa leżała prawidłowo. Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna pomoże złagodzić ból głowy, zmniejszy chrapanie, a nawet wspomoże zaburzenia snu. Jej najważniejszym zadaniem jest rozluźnienie mięśni karku i ramion. Co warto wiedzieć zanim kupimy poduszkę ortopedyczną?

Poduszka ortopedyczna do spania. Właściwości

Dzięki poduszce ortopedycznaniej kręgosłup szyjny, podczas snu, może utrzymać neutralną pozycję i zachować swoją naturalną krzywiznę (tzw. lordozę szyjną). Takie ustawienie powoduje, że kręgosłup po ciężkim dniu w nieustannym napięciu, odpoczywa w najdogodniejszym dla siebie ustawieniu. Nieobciążane krążki międzykręgowe (dyski) lepiej się uwadniają, mięśnie i więzadła szybciej rozluźniają. Dzięki temu rano czujemy się wypoczęci.

Kto powinien spać na poduszce ortopedycznej?

Każdy! Poduszkę ortopedyczną powinny wybierać osoby odczuwające bóle i sztywność kręgosłupa szyjnego. Należy pamiętać, że poduszka pomoże w lepszym odpoczynku kręgosłupa, ale przyniesie tylko częściową ulgę w dolegliwościach. Nie zlikwiduje bólu całkowicie. Poduszki ortopedyczne mogą stosować również osoby bez problemów z kręgosłupem w ramach profilaktyki. Zapobiegnie kumulowaniu się nadmiernego napięcia i odwadnianiu dysków, które prowadzić może do dyskopatii i dalszych problemów z odcinkiem szyjnym.

Czytaj też: Sypialnia: jaki materac wybrać? Opinie i porady

Jaki rodzaj poduszki ortopedycznej wybrać?

Istotnym kryterium wyboru, oprócz rozmiaru i kształtu poduszki ortopedycznej, jest jej wypełnienie. Najczęściej polecane to:  •    Pianka poliuretanowa sprężysta sprawdza się jako wypełnienie poduszek dla osób cierpiących na nadmierną potliwość i nie wymagających dopasowania się poduszki do kształtu szyi.

•    Pianka termoplastyczna (z funkcją memory) to najlepszy rodzaj wypełnienia poduszki ortopedycznej dla osób mających problem z kręgosłupem szyjnym i odczuwających bóle okolicy karku i barków. Dzięki możliwościom odkształcania się materiał ten zapewnia pełne podparcie głowy oraz równomierne rozłożenie sił nacisku na poduszkę. Dobra jakościowo pianka reaguje na temperaturę ciała i dopasowuje się do pozycji użytkownika podczas snu.

Jak dobrać kształt poduszki ortopedycznej?

Inny profil powinna mieć poduszka ortopedyczna do spania na boku, inny poduszka dla śpiących na plecach, a jeszcze inny do spania na brzuchu. •    Dla śpiących na boku najlepszym wyborem będzie poduszka ortopedyczna z pełnym profilowaniem w kształcie wałka, w okolicy kręgosłupa szyjnego. Utrzyma neutralne ustawienie głowy i zapewni wypełnienie przestrzeni pomiędzy kręgosłupem i barkiem. Twardość dobiera się indywidualnie - powinna być uzależniona od wygody osoby, która będzie ją użytkowała•    Śpiący na plecach mogą wybierać poduszki bardziej miękkie, niższe i z dodatkowym wcięciem w profilowaniu. Dzięki niemu głowa utrzymywana jest w jednej pozycji, a kręgosłup szyjny nie jest wypchnięty do góry. Polecane są poduszki średnio-twarde, dające większe podparcie i mniej odkształcające się. •    Osoby śpiące na brzuchu mają najtrudniej, ponieważ ta pozycja nie sprzyja dobremu ustawieniu kręgosłupa. Nie da się ułożyć na brzuchu tak, by ustawić szyję w pozycji prawidłowej. W takich przypadkach wybiera się „mniejsze zło”, czyli modele płaskie, zazwyczaj w kształcie gwiazdy. Uwaga! Oprócz pozycji, w której śpimy przy zakupie musimy również wziąć pod uwagę szerokość barków lub stosunek wzrostu do wagi ciała. Dla ułatwienia klientom zakupu, producenci stworzyli tabele z rozmiarami poduszek (S, M i L).  Specjaliści za najbardziej sprawdzone kryterium doboru poduszki ortopedycznej uważają branie pod uwagę szerokości barków. 

Zobacz też: Wymarzony relaks w sypialni? Poznaj tajniki hygge

Ile kosztują poduszki ortopedyczne?

Dobre jakościowo poduszki ortopedyczne, nie zdrowotne, kosztują od 100 do nawet kilkuset złotych (cena poduszki z pianki termoplastycznej waha się między 200-300 zł). Decydując się na zakup konkretnego modelu, sprawdź, czy producent zajmuje się tylko produkcją poduszek ortopedycznych, czy jest to jego poboczna działalność. Z dobrych poduszek ortopedycznych słyną producenci materacy - mają największą wiedzę na temat zdrowych produktów dla kręgosłupa. 

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany