Dla komfortu i wygody. Przytulna sypialnia w różnych odsłonach
Możesz tu aranżacyjnie zaszaleć, bo sypialnia to najbardziej prywatna strefa mieszkania. Urządź ją jednak tak, by sprzyjała komfortowi. Stwórz azyl dla siebie. Wtedy będziesz miło zasypiać, budzić się, relaksować. Podsuwamy kilka prostych wskazówek, jak osiągnąć cel.

Spis treści
- POKAŻ CHARAKTER
- KOJĄCO
- W BIELACH I SZAROŚCIACH
- MIĘKKIE OPARCIE
- ZWIEWNIE I PUSZYŚCIE
- WYSPA SNÓW
- MULTIFANTAZJA
- KLASYCZNIE, INTRYGUJĄCO
- IDEAŁ DLA CIEBIE
POKAŻ CHARAKTER
Ścianę pomaluj na ulubiony kolor (albo dwa odcienie). Za pomocą pędzla i taśmy malarskiej łatwo też domalujesz na niej efektowny zagłówek. Baw się dekorowaniem, jednak rozsądnie – na liczbę narzut, poduszek na łóżku wprawdzie nie ma limitu, ale pamiętaj o miejscu dla siebie.

KOJĄCO
…robi się wokół z płomykami i wonią świec zapachowych. Dobrze widziany jest też zabawny gadżet.

Jeżeli metraż na to pozwala, ustaw łóżko szczytem do ściany. Będziesz mieć do niego wygodny dostęp z obu stron. W przypadku mebla dwuosobowego takie rozwiązanie wręcz się zaleca. Docenisz je także przy ścieleniu. Dla seniorów odpowiednie będzie łóżko na tyle wysokie, by ich nogi w pozycji siedzącej tworzyły kąt prosty. Duże znaczenie ma poza tym materac – wysokiej jakości, dopasowany twardością do twoich wymagań. Który lepszy – piankowy czy kieszonkowy? Zawsze jest to kwestia indywidualna.
W BIELACH I SZAROŚCIACH
Przecierki, ślady historii na meblach, podłodze, ścianie i przede wszystkim zróżnicowane faktury elementów wystroju sprawiają, że aranżacja staje się niepowtarzalna. I nawet ta chłodna w wyrazie nabiera ciepła.

MIĘKKIE OPARCIE
Nieodzowne dla sypialnianych kinomanów i pożeraczy lektur.

Pościel, która nie uczula? Syntetyczna, np. poliestrowa nasączona środkami hamującymi rozwój roztoczy, bakterii i grzybów (m.in. Allerban) lub z dodatkiem włókien bambusa (ma podobne właściwości). Poszwy i poszewki powinny przepuszczać powietrze, nie chłonąć wilgoci i nie przyciągać kurzu. Poleca się te z satyny bawełnianej albo poliestru z bawełną i dodatkiem jonów srebra. Właściwy materac? Również syntetyczny. Unikaj też nadmiaru rzeczy we wnętrzu i często sprzątaj.
ZWIEWNIE I PUSZYŚCIE
Cienkie półprzejrzyste zasłony w oknie dodadzą aranżacji lekkości. Białe rozproszą światło dzienne, kolorowe je zabarwią. Dywan ze wzorem 3D pobudzi zmysły wzroku i dotyku. Sprawi, że wnętrze zyska ciepło.

WYSPA SNÓW
Łóżko wykończone miękką tkaniną, z tapicerowanym zagłówkiem, od pierwszego wejrzenia kusi przytulnością. Wrażenie wzmocnią pledy i narzuta (wybierz z widocznymi fakturami) oraz wykładzina lub dywan na podłodze.

MULTIFANTAZJA
Znakiem tej aranżacji jest wielość i swoboda w zestawieniu wzorów oraz stylów poszczególnych elementów. Całość jest spójna dzięki równowadze kolorystycznej. Zobacz, jak poradzono sobie z wyeksponowaniem obrazów na ukwieconej ścianie. Wykorzystano prosty trik, sięgając po zasadę kontrastu.

Ogólne (sufitowe) oświetlenie pokoju przydaje się, gdy wchodzisz do niego lub w nim sprzątasz. Jednak najważniejszą funkcję pełnią w sypialni lampy zadaniowe, m.in. kinkiety przy łóżku. Jeśli czytasz przed snem, wybierz model z możliwością ukierunkowania snopu światła. Pomyśl też o lampach nocnych i podłogowych, które zbudują we wnętrzu przyjazny nastrój. Zastosuj w nich źródła światła o ciepłej temperaturze barwowej (2700-3000 K). Sprzyjają wypoczynkowi.
KLASYCZNIE, INTRYGUJĄCO
Mocne motywy i barwy na tapecie od razu ożywią nudne wnętrze. Trzymaj je jednak w ryzach, by go nie przytłoczyły – resztę wyposażenia dobierz jednobarwną.

IDEAŁ DLA CIEBIE
Pewną podpowiedzią w dopasowaniu materaca do własnych wymagań jest tabela twardości. H1 oznacza materac miękki, przeznaczony dla osób o wadze do 60 kg. H2 (średnio twardy) – dla użytkowników ważących 60-80 kg, H3 (twardy) – dla osób o wadze 80-110 kg, H4 (bardzo twardy) – powyżej 110 kg.
