Masz już wymarzone meble i dodatki, ale nie wiesz jak zaaranżować ściany w sypialni i podłogę tak, by wszystko tworzyło spójne i komfortowe wnętrze? Podpowiadamy, czym kierować się przy doborze kolorów i materiałów do wykończenia ścian i podłogi w sypialni, które pomogą stworzyć atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi i dobremu snowi.

Ściany i podłoga w sypialni: feeria barw

Kolor ścian w sypialni jest jednym z czynników, które wpływają na nasze samopoczucie i jakość snu. Jeśli jesteś osobą nerwową, zdecyduj się na neutralne i stonowane kolory (biel, rozbielone róże, fiolety, błękity i zielenie, odcienie beżu lub szarości), które tworzą komfortową atmosferę w sypialni i nie przeszkadzają w wypoczynku. Błękity i zielenie uzyte do pomalowania ścian sypialni wyciszają i uspokajają. Dodatkowo, jasne barwy są niezawodne w tworzeniu złudzenia większej przestrzeni, będą więc idealne do sypialni o niewielkim metrażu. Mocne kolory mogą nadmiernie pobudzać, więc należy je stosować z rozwagą. Czerwona ściana w sypialni ożywi wnętrze, jednak po jakimś czasie może zacząć cię drażnić, podobnie jak nasycone żółcienie. Z kolei kolor pomarańczowy wzmaga apetyt! Wszystkie te kolory nie są polecane osobom zestresowanym lub cierpiących na bezsenność. Najlepszym wyjściem dla wielbiciele mocnych aranżacyjnych akordów jest pomalowanie tylko jednej ściany w sypialni na intensywny kolor. Ściana ta powinna znajdować się poza zasięgiem wzroku osoby leżącej w łóżku – na przykład za zagłówkiem posłania. Ostatnio bardzo modne w urządzaniu sypialni są ciemne kolory, zwłaszcza głębokie szarości i czernie – dodają pomieszczeniu elegancji i tajemniczości, jednak na dłuższą metę mogą przygnębiać.

Ściany w sypialni: od naklejki do tapety

Jeśli uważasz, że jednolity kolor ścian w sypialni jest nudny, postaw na jakąś interesującą grafikę na jednej ze ścian. W namalowaniu jej możesz posiłkować się szablonami, dostępnymi niemal w każdym rozmiarze i ogromnej ilości wzorów w sklepach internetowych i budowlanych. Czystszą i łatwiejszą w wykonaniu opcją dekoracji ściany w sypialni są naklejki naścienne, które oszczędzą ci malowania. Pamiętaj jednak, by nie przesadzić z kolorami grafik – dwa wystarczą w zupełności. Możesz również zastanowić się nad tapetą, jednak jeśli wybierzesz taką z intensywnym wzorem, ogranicz się do ściany za zagłówkiem, tak, by tapeta nie zdominowała i nie zacieśniła optycznie sypialni. Prostym i efektownym pomysłem jest malowany „zagłówek” – w formie zwykłego prostokąta lub w fantazyjnym kształcie (na przykład w kształcie wezgłowia królewskiego łoża). Do jego namalowania najlepiej jest użyć farby lateksowej, odpornej na mycie i szorowanie.

Podłoga w sypialni: posadzkowe inspiracje

Na podłogę w sypialni zastosować można miękką wykładzinę lub któryś z tańszych gatunków drewna, na przykład sosnę czy brzozę, ponieważ nie jest ona tak narażona na zniszczenia, jak podłoga w innych pomieszczeniach. W sypialni sprawdzą się także panele lub deski warstwowe. Jeśli preferujesz posadzkę drewnianą, przy łóżku połóż mały dywanik albo chodnik – dzięki temu wstając z cieplutkiego łóżka nie dotkniesz stopą zimnej podłogi. Nie polecamy stosowania do wykończenia podłogi w sypialni posadzek kamiennych, gresu i terakoty – ochładzają one wnętrze i sprawiają, że wydaje się ono mało przytulne.