Jak pościelić łóżko? Odkryj nowe oblicza sypialni

Sposobów ścielenia łóżka może być tyle, ile łóżek. Różne sposoby pasują do różnych wnętrz i potrafią oddać charakter różnych użytkowników. Jedne są prostsze, inne wymagają nieco więcej zachodu. Jedne cechują się elegancką prostotą, inne przekuwają nieład w estetyczny walor. Przedstawiamy garść sposobów na pościelenie łóżka.

Zasłane łóżko
Poduszki na łóżko
Pościelone łóżko
Wzorzysta pościel
Eleganckie łóżko

Wystrój sypialni to nie tylko dobór właściwej pościeli i narzuty. To nie tylko dobrze dobrane poduszki, szafy i dodatki. Centralnym punktem sypialni jest łóżko – mebel, który zmienia swój wygląd podczas doby. Nie do przecenienia jest waga tego, w jaki sposób jest pościelone.

W nocy ma zapewniać komfort i spokój, wieczorem powinno zapraszać i kusić. To jednak, jakie wrażenie wywrze w ciągu dnia, leży całkiem w w naszej gestii i zależy od naszej wyobraźni.

Jak ładnie pościelić łóżko? De gustibus...

Nie ma rzecz jasna jednej recepty na to, co ładne. Nie ma zatem i jednego przepisu na ładnie pościelone łóżko. Jest za to kilka sprawdzonych i wypróbowanych sposobów. Można spróbować także zastanowić się, jakie są aspekty związane ze ścieleniem łóżka, które warto mieć na uwadze.

Po pierwsze czas. Zważmy, ile czasu chcemy poświęcić każdego poranka na ścielenie łóżka. Ranne ptaszki będą mogły poważyć się na skomplikowane pościelowe szaleństwa. Ci, którzy na szykowanie pozostawiają sobie pół godziny, niech sięgną raczej po prostsze rozwiązania.

Po drugie pamiętajmy, że ścielenie łóżka to nie tylko estetyka sypialni, lecz także higiena pościeli. Jeśli zdecydujemy się na styl, który zakłada częściowe lub nieomal całkowite odsłonięcie pościeli, bądźmy przygotowani na to, że w ciągu dnia nie zabezpieczymy bielizny pościelowej przed kurzem. W konsekwencji będziemy ją prawdopodobnie musieli wymieniać nieco częściej.

..  Pojemnik na pościel. Jak dobrze przechowywać kołdry, poduszki i prześcieradła? >>>

Po trzecie myślmy o łóżku w kontekście sypialni. Żaden, choćby najbardziej elegancki sposób pościelenia, nie będzie wyglądał dobrze, jeśli nie będzie dopasowany do aranżacji całego pomieszczenia.

 Aranżacja łóżka

Można osiągnąć wrażenie przepychu i elegancji bez precyzyjnego wyrównywania wszystkich nierówności.

Fot. Materiały prasowe H&M HOME

Hotelowa schludność w sypialni. Łóżko w stylu francuskim

Przemysł hotelowy wypracował pewien zestaw standardów dotyczących ścielenia łóżka. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy – jeśli tylko mamy na to ochotę – odtworzyli hotelowe doznania we własnej sypialni. Co składa się na hotelowe posłanie?

Łóżko w hotelu ma być nie tylko nieskazitelnie czyste i wygodne. Musi także być przygotowane tak, żeby łatwo i szybko odtworzyć jego doskonałość dla następnych gości i żeby zachować długą trwałość ważniejszych elementów łóżka. Stąd kilka warstw materaców: bazowy, właściwy i wierzchni – stosowany w celach ochrony przed zabrudzeniami.

Taka góra materaców przykrywana jest prześcieradłem, a następnie – w zależności od temperatury – powleczonym kocem, cienką lub grubą kołdrą. Kołdrę i prześcieradło zawijamy pod spód materaca, tworząc coś w rodzaju koperty do spania. Na wierzch kładziemy ozdobną narzutę. W nogach łóżka możemy ułożyć dodatkowy koc.

W dobrych hotelach istotnym jest uwzględnić rozmaite preferencje gości w kwestii poduszek. Stąd zwyczaj tak zwanego pillow menu – ułożonego u szczytu łóżka wyboru poduszek różnej wielkości i miękkości.

Ten „hotelowy” styl posłania jest charakterystyczny dla krajów śródziemnomorskich, między innymi Francji. Samo słowo „hotel” jest francuskie, a zatem nie powinno nas dziwić, że kultura francuska wywarła wpływ na przemysł hotelarski.

 

Że jest to styl obowiązujący we Francuskich domach, sprawdzimy, jeśli będziemy mieli okazję przyjmować u siebie gościa z Francji. Przygotujmy mu łóżko po polsku. Jest duża szansa, że rano zastaniemy przebudzonego gościa między materacem a prześcieradłem!

 Narzuta na łóżko

Dzianinowa narzuta to gwarancja przytulności.

Fot. Designersko.pl

Pół na pół – schludnie i przytulnie

Jeśli powyższe ekstrawagancje są nie dla nas. Jeśli szukamy większej przytulności, sięgnijmy po rozwiązania prostsze. Wyrównajmy kołdrę, ułóżmy równo poduszki, przykryjmy łóżko tylko do połowy wzorzystą narzutą dopasowaną do sypialni. Dodatkowo dorzućmy kilka dopasowanych poduszek.

W ten sposób dostatecznie zaznaczymy, że łóżko znajduje się „w trybie dziennym”, a jednocześnie wciąż będziemy czuć się przytulnie, a łóżko zachowa swoje kuszące właściwości.

Koc w nogach łóżka

Niezależnie od tego, jaki styl wybierzemy, niech w nogach łóżka leży niedbale rzucony koc. To sprawdzony sposób, żeby uzyskać domowe wrażenie, nawet w przypadku niezwykle eleganckiej stylizacji.

Taki rzucony od niechcenia koc właściwie zawsze wygląda dobrze, a nasze oko mało co lubi tak bardzo, jak rzeczy, które nie dość, że wyglądają ładnie, to w dodatku same z siebie.

 Narzuta na łóżko

Pikowana i śliska narzuta nie musi koniecznie kojarzyć się z czymś tradycyjnym.

Fot. Jysk, materiały prasowe

Narzuta i poduszki. Łatwa klasyka.

Jeśli nie mamy ochoty lub czasu na staranne układanie dziesięciu warstw, jedyne czego nam potrzeba to piękna narzuta i dopasowane poduszki. Przyda się co prawda jeszcze trochę czasu, żeby dobrze wygładzić prześcieradło i kołdry. Duża jednolita powierzchnia może nie wyglądać najlepiej, jeśli będzie na niej wiele nierówności.

Na dobrą narzutę nie ma jednej sprawdzonej recepty. Możemy sięgnąć po pikowane narzuty ze śliskich materiałów, albo matowe, ciepłe i miękkie. Możemy wypróbować gładką, wzorzystą albo pokrytą jedną dużą grafiką – wszystko to zależy od kontekstu wnętrza i inwencji własnej. Jeśli chcemy, możemy nawet zrezygnować z poduszek.

Pościel bez dodatków

Jest szansa, że nasza pościel prezentuje się na tyle dobrze, że aż szkoda odsłaniać ją tylko na ten czas w ciągu doby, kiedy światła jest najmniej. Możemy w takim razie przy porannym ścieleniu ograniczyć się do kołdry i poduszek.

Wyrównajmy jednak prześcieradło, przetrzepmy i ułóżmy kołdry, żeby uzyskać schludne wrażenie. Nie jest to metoda, która zapewni zabezpieczenie pościeli przed kurzem, ale jeśli nie jest to dla nas priorytet, może łózko tak przygotowane wyglądać równie dobrze.

Ocena: 0
Tekst: MŻ Zdjęcia: materiały prasowe Magnat

POLECANE ARTYKUŁY