Biała sypialnia z łazienką: tapeta, poduszki i lustra INSPIRACJE

Jak ciekawie zaaranżować białą sypialnię z łazienką? Czy surowy styl japoński można ocieplić skandynawskimi i ponadczasowymi wtrętami? Jak dobrać tapetę do sypialni, by mimo koloru pozostała w harmonii z wnętrzem? Zainspiruj się ciekawą strefą zagłówka i innymi pomysłami aranżacji białej sypialni z łazienką.

Biała sypialnia z łazienką: tapeta, poduszki i lustra INSPIRACJE
Biała sypialnia z łazienką: tapeta, poduszki i lustra INSPIRACJE
Biała sypialnia z łazienką: tapeta, poduszki i lustra INSPIRACJE
Biała sypialnia z łazienką: tapeta, poduszki i lustra INSPIRACJE

Jak twierdzi Lucyna Stefaniak z pracowni FMI Atelier Projektowe, by stworzyć „kompletną” przestrzeń wnętrza, warto... podnieść głowę, a potem zagospodarować to, co nad nią. W aranzacji można wykorzystać żywe rośliny, mobile, formy rzeźbiarskie, architektoniczne. Jeśli chodzi o materiały, warto postawić na solidną i niekoniecznie najmodniejszą bazę, a więc na podłodze deski i łupek – bo raz, że to inwestycja na lata, a dwa – umożliwia późniejszą zmianę aranżacji. Prezentowana na zdjęciach biała sypialnia połączona jest z łazienką.

Biała sypialnia z łazienką: poduszkowiec na szynie

Wystrój białej sypialni nawiązuje do styl japońskiego. Nie ma tu zbyt wielu mebli, panuje oszczędność w dodatkach i kolorach. Surowe dekoracje z gałęzi w przeziernych, szklanych naczyniach, wszechogarniająca biel ścian, jasne drewno na podłodze i w stelażu mebli oraz oszczędność dodatków nasuwają skojarzenia z dalekowschodnim klimatem stylu japońskiego w białej sypialni z łazienką. Nie jest on jednak wcale oczywisty. Designerski fotel projektu Miroslava Navrátila - ojca czeskiego dizajnu, zasłony w pasy i oryginalne rozwiązanie strefy zagłówka w sypialni przypominają nam o stylu skandynawskim. Co tworzy to wnętrze białej sypialni? Architekt zrezygnował z dekoracyjnego wezgłowia, za to pomysłowo ozdobił ścianę wokół przestrzeni zwykle przez niego zajmowanej. Połączone żabkami haftowane poduszki wiszą na szynie, która biegnie przez całą sypialnię. Taka dekoracja wnętrza sypialni jest dość efektowna, ale stonowana. Zamiast żyrandola, postawiono na delikatne oświetlenie punktowe - żarówki w ceramicznych oprawach, wiszące na kablach w bawełnianych oplotach. Materac nie jest wyrazem buntu, ale przejawem troski o dzieci, które uwielbiają spać z rodzicami – a z łóżka spadały.

Biała sypialnia z łazienką: tapeta konsekwentnie roślinna

Na jednej ze ścian sypialni „spiętrzono” dekoracje: jest tu wzorzysta tapeta, a na jej tle lustro w białej ramie (odbija się w nim fragment poduszkowej ściany). Do tego gałęzie (z białymi piórkami) w wazonie i lampion w koszyku. Urok tego kącika w aranżacji sypialni polega na zagęszczeniu ozdób, powtarzalności motywów i kontraście ze stonowaną resztą wnętrza. Do efektu kunstkamery jeszcze daleko, ale na tle monochromatycznej, białej  "reszty" ten fragment sypialni wypada niezwykle bogato.

Biała sypialnia z łazienką: w krainie luster

Do sypialni wchodzi się nie tylko z korytarza, ale i przez... łazienkę. Coraz chętniej łączymy sypialnie z łazienką. Do obszernej, budowanej głębią faktur glazury łazienki z jednej strony „wlewają się” łupki z podłogi w holu, z drugiej – dębowa podłoga z sypialni. Fornirowana dębem szafka pod umywalkę i obudowa wanny (wersja rodzinna o szerokości 130 cm) dodają wnętrzu elegancji. Podobnie jak rozsiane na ścianach fazowane kafelki i lustra. Największe zwierciadło umieszczono wzdłuż obudowy wanny, co optycznie niezwykle powiększa przestrzeń łazienki. Delikatne oświetlenie w postaci wiszących, wzdłużnych, szklanych form dodaje lekkości i dyskretnie buduje przestrzeń światłem.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Źródło: M jak Mieszkanie, 12/2013 Tekst: Zuza Olczak Zdjęcia: Michał Przeździk-Buczkowski

POLECANE ARTYKUŁY