7 rzeczy, które niszczą twój materac. Robi je większość z nas

2023-02-02 9:26

Dobrej jakości materac może służyć nam przez 5, 10, a nawet 15 lat – jeśli odpowiednio o niego zadbamy. Poniżej zebraliśmy 7 zachowań, które znacząco skracają życie i przydatność materaca. Niestety, choć trudno się do tego przyznać, te rzeczy robi większość z nas.

kobieta dotykająca materac
Autor: getty images

Prawdą jest, że materac to taki element wyposażenia sypialni, na którym nie warto oszczędzać. Wysoka jakość produktu zapewni nam nie tylko lepszy sen, ale również zadba o zdrowie – szczególnie kręgosłupa.

Dobrej jakości materace zazwyczaj służą nam dłużej, ale nawet najlepsze produkty potrzebują naszej uwagi i odpowiedniej pielęgnacji. Oto kilka zachowań, które przyczyniają się do krótszej żywotności materaca.

1. Źle dobrana rama i stelaż łóżka

Materace są z reguły bardzo ciężkie, dlatego potrzebują odpowiedniego podparcia. Kupując materac warto dobrze przyjrzeć się także ramie łóżka oraz upewnić się, że stelaż jest wystarczająco mocny i dobrze zaprojektowany.

Poszczególne listwy stelaża powinny być rozmieszczone równomiernie i dodatkowo wzmocnione w miejscach łączeń. To pozwoli lepiej rozłożyć napięcie i ciężar materaca.

Źle dobrana rama i stelaż łóżka mogą sprawić, że materac będzie się zapadał w jednej części, może to skutkować również dyskomfortem podczas snu i problemami z kręgosłupem.

2. Brak maty ochronnej

Mata ochronna wyglądem przypomina cienką kołdrę lub pled. Jej głównym zadaniem jest ochrona materaca przed plamami, zabrudzeniami, przetarciami i uszkodzeniami mechanicznymi.

W sklepach można również spotkać tzw. topmaterace, a więc nieco grubsze maty, które nakładane na materac, nie tylko pełnią funkcję ochronną, ale również poprawiają jakość snu (są dodatkową warstwą miękkiego materiału).

3. Trzymanie materaca w jednej pozycji

Nie odwracasz materaca na drugą stronę co 6 miesięcy? To błąd, który może cię sporo kosztować. Specjaliści zalecają regularne odwracanie materaca, dzięki czemu punkty napięcia w poszczególnych częściach materaca mogą wrócić do pierwotnego stanu. Taki „odpoczynek” pozwoli im lepiej spełniać swoje zadanie (wspierać twój kręgosłup).

4. Brak regularnej pielęgnacji

Regularne odkurzanie materaca to mus! Podobnie jak pranie pokrowca (jeśli można go zdjąć). Kurz, pot, włosy, złuszczający się każdej nocy naskórek, a także inne zabrudzenia czy nawet sierść zwierząt kumulują się w materacu i mogą doprowadzić do powstania bakterii lub zwabić nieprzyjemne pasożyty.

Warto więc regularnie odkurzać i czyścić materac, najlepiej raz w miesiącu. Dobrym pomysłem jest rozsypanie sody oczyszczonej na materac i zostawienie jej na 15 minut, a następnie odkurzenie materaca. Soda pomoże pozbyć się nadmiaru wilgoci i przykrych zapachów z materaca.

W walce z mikroskopijnymi zanieczyszczeniami, grzybami i bakteriami pomocny okaże się natomiast odkurzacz do materacy z lampą UV.

5. Rzadka zmiana pościeli

Pościel i prześcieradło powinno się zmieniać przynajmniej raz na dwa tygodnie. Jeśli sypiają z nami zwierzęta domowe, nawet częściej – nawet co 5-7 dni.

Spanie w brudnej pościeli może przyczynić się do rozwoju roztoczy lub innych nieproszonych gości, którzy mogą znaleźć schronienie również wewnątrz materaca.

6. Skakanie po łóżku

Mamy miały rację – nie powinno się skakać po łóżku, a dokładnie po materacu. Po regularnych akrobacjach materac może stracić na sprężystości i zacząć się zapadać. Wtedy będzie nadawał się tylko do wymiany.

7. Spanie z pupilami

Niektórzy właściciele psów i kotów pozwalają swoim pupilom na spanie na łóżku. Inni – kategorycznie się temu sprzeciwiają.

Jeśli pozwalasz swojemu czworonożnemu przyjacielowi na drzemkę w twoim łóżku, pamiętaj o częstszym zmienianiu pościeli i odkurzaniu materaca.

Zainwestuj też w matę ochronną lub topmaterac. Wtedy łatwiej zapanujesz nad brudem, sierścią czy bakteriami, które twój pupil może przynieść ze spaceru prosto do twojego łóżka.

Źródło: hunker.com