Wystrój wnętrz: tworzymy aranżację wnętrza w stylu francuskim

2014-11-21 13:41

Jak stworzyć wnętrze w stylu francuskim? Francuski gust od wieków uważany jest za godny naśladowania, czy to w kwestiach modowych, czy w temacie aranżacji stylowych wnętrz. Bezpretensjonalny urok francuskiego wnętrza polega na gustownym zestawieniu rozmaitych mebli i elementów wyposażenia, które łączy wysmakowanie, a zarazem lekkość form, obfitości jasnych tkanin i eleganckich dodatków.

Gabinet w stylu francuskim
Autor: Radosław Wojnar W stylowych francuskich wnętrzach okna udekorowane są marszczonymi lub drapowanymi zasłonami, kapy i pledy, rzucane na łóżka, fotele i kanapy, kuszą cudowną miękkością, a tapety i obicia – urodą kwiatowych wzorów.

Spis treści

  1. Styl francuski: lekkość jasnych odcieni i stylowych mebli
  2. Styl francuski: królestwo dekoracji

Nieskazitelny gust Francuzów oraz kunszt artystów i rzemieślników – malarzy, tapicerów i stolarzy – którzy przez wieki przyczyniali się do tworzenia stylowych wnętrz pełnych francuskiego wdzięku i szyku sprawiły, że styl ten wszedł do kanonu aranżacji wnętrz i pozostał w nim aż do dziś.

Styl francuski: lekkość jasnych odcieni i stylowych mebli

Kolory dominujące w tego typu wnętrzach są jasne i stonowane (przede wszystkim biel, ecru i odcienie szampańskie, ale także pastele), a sprzęty – lekkie, a zarazem wysmakowane, czasem malowane na biało, z dekoracyjnymi detalami podkreślonymi delikatnym złoceniem, a czasem w naturalnych odcieniach drewna. Jeśli preferujesz to drugie rozwiązanie, wybierz meble w jak najjaśniejszym odcieniu. We wnętrzu w stylu francuskim koniecznie musi znaleźć się przynajmniej jeden ludwik, czyli fotel lub krzesło w jednym ze stylów nazwanych imieniem francuskich królów. Zdobione gzymsami komody, stoliki, konsolki na wygiętych nóżkach można zestawiać z meblami współczesnymi, byle nie byłyby to bardzo nowoczesne sprzęty. To połączenie podkreśli finezyjne kształty stylowych mebli.

Styl francuski: królestwo dekoracji

Francuzi z upodobaniem zdobią pomieszczenia pięknymi materiami. W ich stylowych wnętrzach okna udekorowane są marszczonymi lub drapowanymi zasłonami, kapy i pledy, rzucane na łóżka, fotele i kanapy, kuszą cudowną miękkością, a tapety i obicia – urodą kwiatowych wzorów. O wspaniałości wnętrz w stylu francuskim decydują także dodatki dekoracyjne. Mogą to być rozświetlające pomieszczenia lustra w rzeźbionych, srebrnych lub złoconych ramach, lampy osłonięte finezyjnymi abażurami (często zdobione pasmanterią i kryształami) oraz eleganckie rzeźby czy obrazy. W stylowych francuskich aranżacjach często pojawiają się także takie dekoracje jak stiuki czy sztukaterie.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE