Wystrój wnętrz: tworzymy aranżację wnętrza w stylu francuskim

2014-11-21 13:41

Jak stworzyć wnętrze w stylu francuskim? Francuski gust od wieków uważany jest za godny naśladowania, czy to w kwestiach modowych, czy w temacie aranżacji stylowych wnętrz. Bezpretensjonalny urok francuskiego wnętrza polega na gustownym zestawieniu rozmaitych mebli i elementów wyposażenia, które łączy wysmakowanie, a zarazem lekkość form, obfitości jasnych tkanin i eleganckich dodatków.

Gabinet w stylu francuskim
Autor: Radosław Wojnar W stylowych francuskich wnętrzach okna udekorowane są marszczonymi lub drapowanymi zasłonami, kapy i pledy, rzucane na łóżka, fotele i kanapy, kuszą cudowną miękkością, a tapety i obicia – urodą kwiatowych wzorów.

Spis treści

  1. Styl francuski: lekkość jasnych odcieni i stylowych mebli
  2. Styl francuski: królestwo dekoracji

Nieskazitelny gust Francuzów oraz kunszt artystów i rzemieślników – malarzy, tapicerów i stolarzy – którzy przez wieki przyczyniali się do tworzenia stylowych wnętrz pełnych francuskiego wdzięku i szyku sprawiły, że styl ten wszedł do kanonu aranżacji wnętrz i pozostał w nim aż do dziś.

Styl francuski: lekkość jasnych odcieni i stylowych mebli

Kolory dominujące w tego typu wnętrzach są jasne i stonowane (przede wszystkim biel, ecru i odcienie szampańskie, ale także pastele), a sprzęty – lekkie, a zarazem wysmakowane, czasem malowane na biało, z dekoracyjnymi detalami podkreślonymi delikatnym złoceniem, a czasem w naturalnych odcieniach drewna. Jeśli preferujesz to drugie rozwiązanie, wybierz meble w jak najjaśniejszym odcieniu. We wnętrzu w stylu francuskim koniecznie musi znaleźć się przynajmniej jeden ludwik, czyli fotel lub krzesło w jednym ze stylów nazwanych imieniem francuskich królów. Zdobione gzymsami komody, stoliki, konsolki na wygiętych nóżkach można zestawiać z meblami współczesnymi, byle nie byłyby to bardzo nowoczesne sprzęty. To połączenie podkreśli finezyjne kształty stylowych mebli.

Styl francuski: królestwo dekoracji

Francuzi z upodobaniem zdobią pomieszczenia pięknymi materiami. W ich stylowych wnętrzach okna udekorowane są marszczonymi lub drapowanymi zasłonami, kapy i pledy, rzucane na łóżka, fotele i kanapy, kuszą cudowną miękkością, a tapety i obicia – urodą kwiatowych wzorów. O wspaniałości wnętrz w stylu francuskim decydują także dodatki dekoracyjne. Mogą to być rozświetlające pomieszczenia lustra w rzeźbionych, srebrnych lub złoconych ramach, lampy osłonięte finezyjnymi abażurami (często zdobione pasmanterią i kryształami) oraz eleganckie rzeźby czy obrazy. W stylowych francuskich aranżacjach często pojawiają się także takie dekoracje jak stiuki czy sztukaterie.