W jakim stylu urządzić mieszkanie? Przegląd najciekawszych rozwiazań

2022-03-17 11:05

Urządzając mieszkanie stajemy przed sporym wyzwaniem – musimy zdecydować, jaki styl powinien dominować we wnętrzu. Decydując się na konkretne rozwiązanie warto spojrzeć nie tylko na względy estetyczne, ale również praktyczne. W jakim stylu najlepiej urządzić mieszkanie? Przedstawiamy 5 najciekawszych stylów wnętrzarskich.

Apartament w Poznaniu - salon
Autor: Kamil Brycki / Studio Wonderspace

Spis treści

  1. Mieszkanie w stylu nowoczesnym
  2. Mieszkanie w stylu skandynawskim
  3. Mieszkanie w stylu retro
  4. Mieszkanie w stylu glamour
  5. Mieszkanie w stylu industrialnym

Mieszkanie w stylu nowoczesnym

Styl nowoczesny stawia na funkcjonalny minimalizm. Lubi duże przestrzenie, proste meble i stonowaną kolorystykę. Mieszkanie w stylu nowoczesnym jest przestronne, otwarte i cechuje je surowa prostota. W tego typu wnętrzach przeważa neutralna kolorystyka – na ścianach dominują brudne biele, beże i szarości. Mieszkania nowoczesne chętnie wykorzystują efektowny i elegancki zestaw bieli i czerni. Styl nowoczesny stawia na trwałe i luksusowe materiały takie jak drewno egzotyczne czy granit, a także modny beton, płytki gresowe i szkło.

Mieszkanie w stylu skandynawskim

Styl skandynawski to jeden z najbardziej cenionych i lubianych stylów wnętrzarskich. Nic dziwnego, wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są jasne, przytulne i maksymalnie funkcjonalne. To właśnie w nich prostota łączy się z domowym ciepłem. W mieszkaniu skandynawskim dominują stonowane barwy, głównie biel, która rozjaśnia i powiększa optycznie przestrzeń. Doskonale komponuje się ona z drewnem i szarościami, a także delikatnymi pastelami. Mieszkanie w stylu skandynawskim pozbawione jest zbędnej dekoracyjności i niefunkcjonalnych dodatków, ale nie oznacza to, że jest surowe i nieprzyjemne.

Wręcz przeciwnie – każdy sprzęt ma tutaj swoje miejsce, a każdy materiał został wybrany tak, by ocieplić wnętrze, sprawić, że będzie przytulne. Zamiast zimnych, nieprzyjemnych płytek na podłodze – drewniany parkiet lub płytki drewnopodobne; zamiast skórzanych obić mebli – miękkie tkaniny, ciepłe wełniane koce i pledy; zamiast jasnego, białego światła – proste lampy, lampiony, światełka dające klimatyczne, rozproszone światło o cieplej temperaturze. Ponieważ styl skandynawski ceni sobie naturalne materiały, urządzając mieszkanie w takim stylu nie może w nim zabraknąć elementów drewnianych, bambusowych, lnianych, wełnianych czy bawełnianych. Ponadto, znacznie ożywimy wnętrze, gdy wstawimy do salonu, sypialni lub łazienki zielone rośliny doniczkowe.

Mieszkanie w stylu retro

Styl retro spodoba się szczególnie miłośnikom stylistyki lat 60. i 70. Jak urządzić mieszkanie w stylu retro? Urządzanie mieszkania w stylu retro może być ciekawą przygodą – by zdobyć oryginalne meble sprzed 50-60 lat będziemy musieli odwiedzić kilka pchlich targów, antykwariatów lub...babciny strych. Możemy także kupić nowe meble imitujące modele z dawnych lat. W mieszkaniu w stylu retro nie bójmy się intensywnych kolorów, jeśli tylko chcemy urządźmy mieszkanie w kolorowym stylu pop-art! Jeżeli takie zestawy barwne nam nie odpowiadają, postawmy na delikatne beże, brudną biel lub ciekawą tapetę inspirowaną wzorami z lat 60. i 70. Zadbajmy o drewniany parkiet ułożony w jodełkę lub wyłóżmy podłogę płytkami winylowymi imitującymi drewno. Wyposażmy mieszkanie w autentyczne sprzęty retro lub kupmy nowoczesne urządzenia imitujące stare modele, np. gramofon, radio czy toster. Na ścianach powieśmy grafiki i plakaty z tamtych lat, np. twórców polskiej szkoły plakatu.

Mieszkanie w stylu glamour

Przeciwieństwem stylu skandynawskiego jest styl glamour. Bardziej niż funkcjonalność, ceni on sobie szykowność, efektowność i luksus. Mieszkanie glamour to eleganckie wnętrze pełne klasy, urządzone ze smakiem. Tutaj ściany wyłożone są modnym marmurem i granitem – nawet w formie imitujących te skały płytek. Mieszkanie glamour błyszczy i to w dosłownym tego słowa znaczeniu – a to za sprawą mebli z lakierowanymi frontami, szklanych stołów i stolików kawowych, płytek podłogowych, eleganckich luster w złotej ramie, srebrnych świeczników i kryształowych żyrandoli. Tłem dla pikowanych, welurowych mebli wypoczynkowych są ściany w neutralnych kolorach, np. beżowe, szare lub w odcieniu kawy z mlekiem. Mogą być też pokryte tapetami w modnych, szykownych wzorach i kolorach, np. fioletowym, bordowym lub odcieniu butelkowej zieleni.

Mieszkanie w stylu industrialnym

Styl industrialny narodził się w Ameryce w latach 50., gdy artyści zaczęli masowo zasiedlać puste fabryki i hale produkcyjne, zamieniając je w pracownie i mieszkania. Inspirowany stylem fabrycznym loft spodoba się na pewno miłośnikom surowych cegieł, betonu, drewna i metalu. Wnętrza industrialne są przestronne, często bez ścianek działowych – strefy w mieszkaniu wydzielone są meblami, sprzętami, dużymi roślinami doniczkowymi. Główną cechą mieszkania w stylu industrialnym jest jego surowy, funkcjonalny minimalizm. Nie znajdziemy tutaj zbędnych dekoracji i niepotrzebnych sprzętów. Meble industrialne są proste, często wykonane z palet, metalu, drewna i szkła (lub ze wszystkich tych materiałów jednocześnie). Wysokie sufity i duże przeszklenia maksymalnie doświetlają wnętrze, a pokryte cegłą lub betonem ściany z odsłoniętymi kablami i rurami podkreślają przemysłowy rodowód wnętrza.

Piękny i funkcjonalny salon - zobacz najciekawsze projekty Muratora:

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany