Szary salon: 10 pomysłów na perełkę architektury wnętrz w modnych szarościach

2014-08-23 21:46 Anna Rychlewicz

Kolor szary wciąż święci triumfy w aranżacji wnętrz. Cieszy się niesłabnącym uznaniem nie tylko wśród projektantów, ale przede wszystkim wśród właścicieli szarych salonów. Szare ściany czy dekoracje wnętrz w kolorze szarości, doskonale wyeksponują intensywność innych barw wykorzystanych we wnętrzu, jednocześnie czyniąc go przestrzenia niezwykle elegancką i szykowną. Prezentujemy 10 pomysłów na szary salon, który urzeka naturalnym urokiem.

Choć dla niektórych salon skąpany w odcieniach szarości może wydawać się nieco smutny i nudny, w rzeczywistości wciąż święci on triumfy w aranżacji wnętrz. Decydując się na szary salon, warto zadbać o dobór odpowiednich dodatków, które wyeksponują jego naturalny urok i szykowny charakter. Uniwersalność barwy pozostawia nam szerokie pole do popisu, więc korzystajmy z tego i bawmy się modną szarości!

Szary salon: uniwersalność w każdym wnętrzu

Szary salon to dla jednych wizytówka nowoczesności, dla innych wręcz perełka stylu skandynawskiego. Niesłabnący trend szarości we wnętrzach idealnie sprawdza się w każdej przestrzeni. Wyróżnia go wyszukana elegancja i ponadczasowość. Kolor szary ma wiele twarzy, dzięki czemu my mamy wiele możliwości aranżacji. Choć uniwersalność koloru szarego pozwala na dowolne łączenie go z innymi barwami, i w tym przypadku warto jednak zachować ostrożność. Decydując się na aranżację szarego salonu, niezwykle ważny wydaje się wybór odpowiedniej tonacji. Pamiętajmy, że ciemne odcienie szarości skupione w dużych ilościach w jednym wnętrzu, mogą wywołać efekt nieco przygnębiający. Szarość jest niezwykle uniwersalna, dlatego warto skomponować ją z innymi kolorami. Tak jak w przypadku każdej aranżacji, także podczas urządzania szarego salonu, warto pamiętać o kolorystycznym wyważaniu. Nie łączmy ze sobą zbyt wielu różnych barw, ponieważ może to wprowadzić do wnętrza niepotrzebny chaos. Zgrabne żonglowanie dwoma czy trzema kolorami we wnętrzu, zagwarantuje nam naprawdę urzekający efekt.

Projekt salonu w szarościach: jak łączyć barwy?

Tak jak zostało wspominanie wyżej, kolor szary jest kolorem niezwykle uniwersalnym. Dlatego też, daje nam on szerokie polo do popisu w aranżacji wnętrz. Idealnie skomponuje się z mocnymi barwami, tworząc wnętrze wyraziste i nieco charakterne. Równie dobrze sprawdzi w zestawieniu z kolorami ziemi, tworząc przestrzeń stonowaną i naturalną. Jeśli chcemy nadać pokojowi dziennemu nieco dynamiki i zadziornego charakteru, połączmy szarość z nasyconą czerwienią czy soczystym kolorem pomarańczowym. Pamiętajmy jednak, że wystarczy niewielki kolorowy akcent, by całość prezentowała się naprawdę wyśmienicie. Jeśli marzy nam się wnętrze nieco spokojniejsze, bardziej romantyczne - dobierzmy do szarych ścian dodatki w kolorze pudrowego różu czy delikatnego kremu. Błękity czy zielenie spowodują, że przestrzeń wyda nam się nieco chłodna, ale za to optycznie większa. Sztuką wydaje się łączenie w jednym wnętrzu kilku odcieni szarości. Wymaga to niezwykłego smaku i wyważenia. Łącząc ze sobą odcienie szarego, poczynając od wersji niemal białej, do tej ciemnej - grafitowej, możemy zaaranżować naprawdę efektowną przestrzeń. Wówczas jednak warto przełamać ją kolorystycznym akcentem, by nadać jej wyrazistości.