Pomysł na ścianę: jak ozdobić pokój? Inspiracje, jak udekorować pokój

Pomysł na ścianę to już nie tylko tapeta i cegła. Coraz częściej dekorację ścienną stanowią fototapety, często z własną fotografią, wesołe naklejki, wielkoformatowe płytki ceramiczne czy niebanalna tapicerka. We wnętrzach klasycznych jako dekoracja ścienna cały czas dominuje boazeria sztukateryjna. Zobaczcie 25 naszych pomysłów na to, jak udekorować pokój.

Pomysły na ścianę
Okładziny ścienne
Okładziny ścienne
Okładziny ścienne
Okładziny ścienne

Pomysł na ścianę - dekoracje ścienne to idealny pomysł na urządzenie wyjątkowej przestrzeni. Stosując naklejki ścienne, możemy „wstawić” do wnętrza meble, które w ogóle nie zajmują miejsca, a tapety z efektem 3D do złudzenia będą przypominały tkaniny, regał z książkami czy trójwymiarową zabudowę.

Pomysł na ścianę: tapeta, naklejka, tapicerka czy kamień?

Najpopularniejszy pomysł na ścianę to cały czas tapety. Wybór wzorów jest ogromny: od  klasycznych, flokowanych, poprzez nowoczesne połyskujące srebrem i złotem, do fototapet, więc każdy ma szansę na stworzenie  indywidualnego i niepowtarzalnego wnętrza. Podobną popularnością cieszy się cegła na ścianie. Równie dobrze wyglądają zostawione w swojej oryginalnej formie, jak pomalowane na biało lub szaro.

Coraz bardziej popularną dekoracją ścienną staje się tapicerka. Z zagłówków łóżek pikowana tapicerka najpierw opanowała ścianę w sypialni za łóżkiem, by teraz zacząć się pojawiać na ścianach salonów i w przedpokojach przy wygodnych siedziskach. Jako przeciwwaga do miękkiej i przytulnej tapicerki we wnętrzach pojawia się twarda i surowa płyta OSB. Natomiast we wnętrzach w stylu klasycznym niepodzielnie panuje sztukateria i boazeria sztukateryjna.

Pomysł na ścianę: wszystko wszędzie

Dekoracje ścienne nie muszą być już przypisane do konkretnych pomieszczeń. Fornir, do niedawna zarezerwowany do salonów i sypialni, teraz dzięki coraz lepszym zabezpieczeniom może być stosowany w łazienkach i kuchniach. To samo dotyczy tapet. Z kolei płytki ceramiczne i kamień, do niedawna stosowane wyłącznie w kuchniach i łazienkach, teraz bardzo często pojawiają się jako dekoracja ścienna w salonach i sypialniach. Lakierowane płyty MDF również „wychodzą” z zabudowy kuchennej do salonu czy holu.

Pomysł na ścianę: kwiaty na ścianie

Dekoracje ścian również mają swoje trendy. Jednym z tegorocznych hitów są kwiaty na ścianie. Aranżacja wnętrz z tak ciekawą dekoracją ścian sprawdzi się praktycznie wszędzie.

W tegorocznej dekoracji ścian pojawiają się motywy roślinne – gałązki, liście, rośliny i oczywiście kwiaty. Dekoracje ścian z kwiatowym wzorem nawiązują do modnych kolorów – bieli, żółtego, szmaragdu i pasteli. Kwiaty na ścianach występują raczej w postaci pojedynczych, niewielkich lub drobnej łączki. Jeśli decydujemy się na duży wzór – zadbajmy, aby był to pojedynczy kwiat np. w postaci fototapety na całą ścianę.

Dekoracja ścian z kwiatowym wzorem zależy głównie od charakteru wnętrza, ale także od naszej pomysłowości. Kwiaty na ścianie będą się ładnie prezentować w pokoju dziecięcym, nad blatem w kuchni, nad umywalką w łazience, a także koniecznie w nastrojowej sypialni. Zanim zdecydujemy się na dekorację ścian z takim wzorem, postarajmy się rozplanować wcześniej kwiaty na ścianie, aby wiosenna łączka nie była zbyt monotonna.

Pomysł na ścianę ozdobioną naklejkami

Naklejki ścienne jeszcze niedawno kojarzyły nam się z pokojami dziecięcymi. Teraz to bardzo modne dekoracje ścian, goszczą w salonach, kuchniach i łazienkach. Nic dziwnego, bo są szybkim i prostym sposobem na odmianę aranżacji wnętrza. Ich nałożenie zajmuje kilkanaście minut. Występują w różnorodnych  wzorach i odcieniach (wiele sklepów internetowych oferuje tę samą naklejkę w kilku rozmiarach i kolorach).  Przeważnie wykonane są z samoprzylepnej, wodoodpornej folii albo weluru. Niektóre można wielokrotnie przeklejać i malować. Z kilkuelementowych stworzysz dowolne kompozycje.

Jak udekorować pokój tapetą?

Współczesne tapety przypominają arrasy, wielkoformatowe grafiki, okładziny ścienne z ręcznie tkanego materiału. Nie boją się mocnych kolorów, wyrazistych motywów i śmiałych połączeń. Modne stało się zestawianie w jednym pomieszczeniu dwóch tapet o odmiennej fakturze czy strukturze. Jeśli obawiamy się, że takie bogactwo form pozbawi pokój przestronności, proponujemy ograniczyć działania do fragmentu ściany. Dopasujmy też rodzaj tapety na ścianę do wnętrza i rodzaju podłoża. Winylowe lub pokryte laminatem nadają się do pomieszczeń o zwiększonej wilgotności i podatnych na zabrudzenia (tapety można myć). Papierowe są cienkie, wymagają równej, suchej ściany. Grubsze – flizelinowe, korkowe, z włókna szklanego i tekstylne – dobrze ukrywają nierówności, a przy okazji wyciszają i ocieplają wnętrze.

Pomysł na ścianę za łóżkiem: zobacz galerie zdjęć

A jak udekorować ścianę za łóżkiem w sypialni? Zobaczcie nasze pomysły na to, jak ozdobić ścianę, by nie brudziła się zbyt szybko. I by cieszyć oko piękną sypialnią, w której będziemy mogli wypoczywać w komfortowych warunkach!

Ocena: 0
opracowanie:: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Mr Perswall

POLECANE ARTYKUŁY