Mieszkanie dla seniora. Jak urządzić mieszkanie dla osób starszych, aby było wygodne i bezpieczne?

2024-09-05 8:59

Podpowiadamy jak urządzić mieszkanie dla seniora. Wraz z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby, nagle ukochana sypialnia lub łazienka przestają być przyjaznym miejscem. Zobacz, jakie usprawnienia wprowadzić by starsi rodzice lub dziadkowie znowu poczuli się jak u siebie w domu.

Spis treści

  1. Jak urządzić mieszkanie dla seniora
  2. Salon dla seniora
  3. Sypialnia dla seniora
  4. Kuchnia dla seniora
  5. Zobacz jaką kuchnię dla swojej mamy Domiceli urządziła Iza, architektka wnętrz
  6. Łazienka dla seniora
  7. Polecamy: Jak urządzić łazienkę dla seniora? Jakie powinno być wyposażenie łazienki dla seniora?
  8. Mieszkanie dla seniora: udogodnienia
  9. Mieszkanie dla seniora: bezpieczeństwo w łazience
  10. Para seniorów kupiła kawalerkę o powierzchni 32 m kw. Zobacz jak się urządzili

Podpowiadamy jak urządzić mieszkanie wygodne dla seniora. Tak jak zmieniamy się my, nasza kondycja i nawyki, tak powinna się zmieniać przestrzeń, w której mieszkamy. Urządzanie wnętrz to niekończący się proces, który polega na dostosowywaniu najbliższego otoczenia do nowych potrzeb. I choć refleksję na temat starzenia lubimy odkładać na później, zachęcamy, aby zawczasu pomyśleć o przestrzeni naszej oraz najbliższych.

Dobrze zaplanowane mieszkanie dla seniora pozwoli być jak najdłużej samodzielnymi, zaradnymi. Czasami wystarczą nawet niewielkie modyfikacje w aranżacji wnętrza, by mieszkanie dla osoby starszej stało się lepiej zorganizowane. Rozwój dizajnu i technologii nam sprzyja i umożliwia wprowadzenie do mieszkania dla seniora wielu udogodnień, które ułatwią poruszanie się, korzystanie z łazienki, gotowanie czy sprzątanie. Wszystkie porady zebraliśmy w myśl zasady, że dom i jego wnętrze jest dla nas. I tak jak jego właściciele potrzebuje zmian i dostosowania.

Jak urządzić mieszkanie dla seniora

Pierwszorzędna sprawa w mieszkaniu dla seniora to duże odległości między meblami. Niskie, okrągłe stoliki są wygodniejsze dla osób starszych niż te z kantami, minimalizują ryzyko urazów. Komody, półki i regały dobrze jest przymocować do ściany, opieranie się o nie będzie bezpieczne. Urządzając mieszkanie dla seniora warto przyjrzeć się podłodze w całym domu i zlikwidować nawet niewielkie różnice poziomów, usunąć progi. Teraz pora, by przyjrzeć się wnikliwie każdemu z pomieszczeń w mieszkaniu dla seniora.

Salon dla seniora

Podczas aranżacji wnętrza salonu dla seniora szczególną uwagę trzeba zwrócić na fotele i kanapy. Usuń miękkie, niskie i głębokie. Wymień je na takie z twardym siedziskiem, które się nie zapada i umożliwia łatwe wstawanie. Idealnym rozwiązaniem dla osób starszych są fotele czy sofy z możliwością regulacji zagłówka i podłokietników. Badania pokazują, że większość osób starszych posiada meble niedostosowane do swoich potrzeb. Kupując meble dla seniora zwróć uwagę na wysokość siedziska, nie może być zbyt niska, bo będzie utrudniała wstawanie. Wygodnym rozwiązaniem dla seniorów są meble, które mają podłokietniki ułatwiające wstawanie.

Sypialnia dla seniora

Urządzając mieszkanie dla seniora w sypialni istotna jest wysokość łóżka – najlepiej na poziomie kolan, oraz twardość materaca i poręcze. Praktyczny dla osób starszych jest regulowany stelaż, który pozwala unieść głowę czy nogi. Uwaga! W okolicach łóżka należy unikać dywanów, które nie są przymocowane do podłogi. Najlepszym rozwiązaniem jest wykładzina ułożona w całym pomieszczeniu. W przypadku osób starszych korzystających z chodzika czy wózka w grę wchodzi tylko twarda z krótkim włosiem.

Kuchnia dla seniora

Urządzając wygodną kuchnię dla seniora ważna jest wysokość zabudowy. Wszystkie blaty powinny umożliwiać korzystanie z nich na siedząco. Należy zadbać, żeby ich krawędzie były zaokrąglone. Pod blatami roboczymi powinna być wolna przestrzeń, tak aby bez problemu zmieściło się tam krzesło. Urządzając kuchnię dla seniora zrezygnujmy z trudno dostępnych szafek, lepiej zainwestować w nowoczesne rozwiązania cargo, umożliwiające komfortowe korzystanie seniorom z zabudowy meblowej.

Zobacz jaką kuchnię dla swojej mamy Domiceli urządziła Iza, architektka wnętrz

Łazienka dla seniora

Urządzając czy remontując łazienkę dla seniora, przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na problem poruszania się. Podłoga w łazience nie może być śliska, a wszystkie sprzęty powinny być umieszczone na wysokości dostosowanej do użytkownika. Według europejskich norm miska ustępowa dla osób niepełnosprawnych i osób starszych powinna znajdować się na wysokości 45–50 cm. Kluczową kwestią w aranżacji wygodnej łazienki dla seniora jest stworzenie większej powierzchni i zachowanie odstępów między urządzeniami.

Polecamy: Jak urządzić łazienkę dla seniora? Jakie powinno być wyposażenie łazienki dla seniora?

Mieszkanie dla seniora: udogodnienia

Urządzając mieszkanie dla seniora warto pomyśleć o udogodnieniach. Potrzebne są we wnętrzu, gdy najbliższym pogarsza się pamięć i wzrok, ręce stają się mniej sprawne, tracą refleks. Wbrew pozorom sprzęt, który ma dużo funkcji, nie jest odpowiedni dla osoby starszej. Bo najważniejsza jest łatwa obsługa, czyli czytelny, przyjazny panel sterowania, duże litery czy ikony komunikatów.

Kupując urządzenia dla seniora, szukamy kompromisu pomiędzy innowacjami a zdrowym rozsądkiem. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowania sprzętów przez osoby starsze w AGD są pożądane wszelkie „przypominacze”, które sygnalizują np. koniec pracy urządzenia. Niezwykle przydatne są timery, które same wyłączą sprzęt w odpowiednim czasie.

Takie udogodnienia znajdziemy w płytach, lodówkach, piekarnikach, okapach. Warto także pomyśleć o sprzęcie, który uchroni przed poparzeniem - piekarnikiem z zimną szybą czy kuchenką „bez ognia”. W mieszkaniu dla seniora warto zamontować podświetlane włączniki w pomieszczeniach, zwłaszcza w korytarzu, w pobliżu łazienki to rozwiązanie obowiązkowe.

Przed remontem mieszkania dla starszej osoby, należy zaplanować dodatkowe źródła światła, które będą reagować na ruch i wyznaczać np. trasę do toalety. Jeżeli jest taka możliwość do wnętrza dla seniora, wprowadź zabezpieczenia blokujące wpuszczenie do domu obcych. Tu pomocny okaże się np. wideofon, który pokaże, kto dzwoni do drzwi.

W mieszkaniu dla seniora warto zadbać o solidne i wygodne uchwyty, które ułatwią wstawanie, siadanie. Montujemy je w najbardziej newralgicznych miejscach łazienki, czyli przy wannie lub prysznicu, obok umywalki oraz w pobliżu toalety. Przed montażem upewnij się, że uchwyty są trwałe i wytrzymają duże obciążenie.

Nakładki na sedes to niedrogie rozwiązanie, które podwyższy klasyczny model miski. W mieszkaniu dla seniora zadbaj też o dodatki. Przykładowo ortopedyczne poduszki utrzymują w czasie snu prawidłową pozycję, dzięki czemu pozytywnie wpływają na kondycję kręgosłupa i jakość snu osób starszych.

Mieszkanie dla seniora: bezpieczeństwo w łazience

Urządzając mieszkanie dla seniora zadbaj o bezpieczeństwo. Osobom starszym najwięcej wypadków zdarza się w domu. Najczęściej dochodzi do nich w... łazience! Dlatego to pomieszczenie wymaga szczególnej uwagi i funkcjonalnych rozwiązań w przystosowaniu go dla osoby starszej. Dużym ułatwieniem dla osób starszych w łazience może być umywalka z baterią bezdotykową.

Strumień wody reguluje się samoistnie, dzięki czemu nie ma trudności z jej obsługą. Wybierając wyposażenie wnętrza w mieszkaniu dla seniora należy unikać kupowania urządzeń o ostrych brzegach i kantach.

Niezbędną rzeczą, która powinna znaleźć się w każdej łazience seniora, jest mata antypoślizgowa. Można umieścić ją przed kabiną prysznicową i pod umywalką. Gwarantuje bezpieczeństwo i zapobiega utracie równowagi podczas wychodzenia spod prysznica i przy codziennej higienie. W sklepach znajdziemy też brodziki wyposażone w powłoki antypoślizgowe.

Para seniorów kupiła kawalerkę o powierzchni 32 m kw. Zobacz jak się urządzili

Quiz o czasach PRL. Sprawdź, ile pamiętasz albo co wiesz o tym okresie

Pytanie 1 z 10
PRL to lata: