Czy w każdym salonie powinien wisieć żyrandol?

Żyrandol sprawdzi się w wysokich i przestronnych pomieszczeniach. Salon, w którym powiesimy żyrandol, powinien mieć przynajmniej 250 cm wysokości (w większości taką minimalną wysokość mają mieszkania w blokach). Jeśli nasz pokój dzienny jest wąski czy nieduży, lepiej jest zrezygnować z dużego żyrandolu na rzecz rozproszonego oświetlenia punktowego. Duży żyrandol obniży optycznie pomieszczenie i zmniejszy przestrzeń. Będzie też niewygodny - wysokie osoby będą „obijały” się o niego w trakcie przemierzania pokoju.

Na co zwrócić uwagę, wybierając żyrandol do salonu?

Żyrandol powinien spójnie wpisywać się w aranżację wnętrza. Odpowiednio dobrany żyrandol pełni funkcję biżuterii w salonie i jest w stanie całkiem odmienić charakter pomieszczenia. We wnętrzach skandynawskich żyrandol wykonany z rattanu wprowadzi atmosferę luzu i wypoczynku w stylu boho; we wnętrzach nowoczesnych czy glamour żyrandol kryształowy doda pomieszczeniom szyku. Dlatego przed zakupem żyrandola warto zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać.

..  Modne oświetlenie sufitowe >>>

Jakie żyrandole znajdziemy w sklepach?

W sklepach znajduje się tyle żyrandoli, że perspektywa wyboru może przyprawić o zawrót głowy. Oświetlenie najmodniejsze i cieszące się największą popularnością to:

Żyrandole kryształowe – w dzień pięknie odbijają promienie słoneczne, wieczorem dobrze rozpraszają światło. Są szykowne i eleganckie, wprowadzają nutkę glamour do każdego pomieszczenia.

Żyrandole do salonu nowoczesne – proste i funkcjonalne, dobrze sprawdzą się także we wnętrzach w stylu skandynawskim czy klasycznym. Nie przytłaczają aranżacji wnętrza, a jedynie łagodnie ją uzupełniają. Klosze wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego lub ze szkła.

Żyrandole retro – masywne, ciężkie żyrandole, bogato zdobione kryształami, malowanym szkłem albo oprawkami w formie świec (tzw. gilzy). Są bardzo efektowne, przykuwają wzrok. Pasują do dużych pomieszczeń utrzymanych w eleganckim stylu.

Barokowe żyrandole do salonu – wygięte w łuk bogate żyrandole, które wyglądem przypominają te niegdyś wiszące w pałacach. Są ozdobione kryształami lub szkłem, a żarówki często imitują płomienie świec.

Kute żyrandole do salonu – niekiedy z witrażami i innymi dekoracyjnymi elementami, mają artystyczne formy i stanowią małe dzieła sztuki. Decydując się na taki żyrandol, pamiętajmy, by nie wieszać go we wnętrzu wypełnionym meblami ze sklejki z sieciówki. To nie stworzy dobrego połączenia!

Gdzie powiesić żyrandol?

Przyjęło się, że żyrandol powinien wisieć na środku pokoju. Umożliwia to optymalnie rozdzielenie światła w pokoju dziennym. Rzeczywiście, żyrandol najlepiej prezentuje się na środku pomieszczenia, bo stanowi jego centralny element. Nie jest to jednak obligatoryjne – tak naprawdę możemy powiesić go tam, gdzie naszym zdaniem będzie najlepiej pasował (np. nad kącikiem wypoczynkowym).

..  Wybieramy żyrandol do sypialni >>>

Jak zamontować żyrandol w salonie?

Czy można samodzielnie zamontować żyrandol? Tak, pod warunkiem że będziemy pamiętać o kilku kwestiach:

  • wyłączeniu obwodu instalacji elektrycznej;
  • zaznaczeniu miejsca, w którym wywiercimy otwór;
  • wywierceniu otworu na kołek rozporowy;
  • wkręceniu haczyka;
  • schowaniu przewodów do kostki;
  • powieszeniu żyrandola.

Podsumowując, wybór odpowiedniego żyrandola może dodać wnętrzu charakteru. Żyrandol do salonu powinien być dobrany do aranżacji pomieszczenia i podkreślać jego zalety (np. przestrzeń czy nasycenie światłem). Warto dokładnie przemyśleć zakup odpowiedniego modelu, bo dzięki temu możemy całkowicie odmienić styl salonu.