WITRAŻ w dekoracji wnętrz: ile kosztuje witraż okna? Witraże - wzory i ZDJĘCIA

2017-12-20 17:48

Witraż okna może być ciekawą dekoracją wnętrza. Ozdobne witraże z powodzeniem zdobią także przeszklone drzwi wejściowe czy prześwity pomiędzy pomieszczeniami. Z kolei klasykę wzornictwa stanowią lampy witrażowe. Ile kosztuje witraż i gdzie go stosować we wnętrzach? Wszystko o witrażach: porady, wzory, szablony i zdjęcia.

Spis treści

  1. Ile kosztuje witraż?
  2. Witraż wykonany techniką Tiffany'ego
  3. Witraże - technika z zastosowaniem ołowiu
  4. Witraż wykonany metodą angielską
  5. Witraże i techniki mieszane
  6. Witraże - wzory
  7. Witraże we wnętrzach - zobacz ZDJĘCIA

Ile kosztuje witraż?

Koszt zamawianego witrażu jest bardzo indywidualny. Wlicza się w niego (w zależności od producenta) cenę projektu, stopień jego  komplikacji i powierzchnię (im większy, tym mniejszy koszt 1 mkw.).

Jest on też zależny od zastosowanej techniki, rodzaju materiałów, transportu i montażu. 1 mkw. szkła witrażowego wykonawcy wyceniają od 200 do 800 zł. Szkła sprowadzane z USA, Niemiec czy Włoch są droższe od rodzimych, ale ich kolor także wpływa na koszt – czerwone, różowe, fioletowe oraz opalizujące mają wyższą cenę.

Niektórzy producenci liczą koszt konstrukcji witrażu i wiatrownicy (stelaża): np. takich o powierzchni od 1 do 3 mkw. kosztuje ok. 180 zł, większe – ok. 280 zł. Prosty witraż okna wykonany techniką klasyczną o wymiarach 1 mkw. może kosztować ok. 750 zł, a z użyciem droższych szkieł i o bardziej skomplikowanym wzorze ok. 1500 zł.

Witraż wykonany techniką Tiffany’ego, o powierzchni 50 cmkw. może kosztować ok. 200 zł. Niestety nie jest to metoda elastyczna (ulega odkształceniom) i nie nadaje się do zastosowania w miejscach narażonych na silne i częste drgania. Sprawdza się natomiast w przeszkleniach na suficie, wnękach ściennych oraz ozdobach.

Technika klasyczna znacznie podnosi cenę. Witraż wykonany techniką Tiffany’ego bywa o połowę tańszy.

Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>

Witraż wykonany techniką Tiffany'ego

Najpopularniejszą techniką wykonywania witraży jest technika Tiffany'ego. Po przygotowaniu projektu ze szklanej tafli wycina się pojedyncze detale i szlifuje. Brzegi owijane są taśmą miedzianą, a potem wygładzane. Stosuje się taśmy różnych grubości. Przygotowane części witrażu układa się obok siebie, brzegi smaruje topnikiem, a potem lutuje cyną. Wszystkie złącza po obu stronach powinny być zlutowane. Taśmy miedziane mogą być patynowane na kolor czarny lub złotawy. Jest to technika odpowiednia do tworzenia witraży złożonych z wielu drobnych części o wymyślnych kształtach oraz dekoracyjnych lamp.

Witraże - technika z zastosowaniem ołowiu

Do kompozycji geometrycznych odpowiedniejsza będzie tradycyjna i bardziej mozolna technika z zastosowaniem ołowiu. Zamiast miedzianej taśmy stosowane są płaskie lub wypukłe listwy w kształcie litery C lub H. Styki listew łączy się przez lutowanie. Srebrzyste szprosy również można patynować.

Do tworzenia witraży stosowane są rozmaite dekoracyjne tafle, na przykład całkowicie bezbarwne i przezroczyste, ornamentowe z wyraźną fakturą, opalowe czyli kolorowe, nieprzezroczyste szkło często z widocznymi smugami, katedralne - barwione, częściowo przejrzyste. Drobne detale mogą być malowane. Cena witrażu wraz z projektem zależy od rodzaju zastosowanego szkła oraz stopnia skomplikowania kompozycji.

Witraż wykonany metodą angielską

Równie ciekawie są kompozycje wykonane metodą angielską. Na szklaną taflę naklejane są kolorowe folie, obrysowane paskiem z samoprzylepnej taśmy ołowianej. Jako elementy przestrzenne służą wypukłe, kolorowe oczka, tzw. kaboszony. Na pierwszy rzut oka kompozycja wygląda jak klasyczny witraż. Ceny prac wykonanych tą techniką są niższe.

Polecamy: Fototapeta do sypialni: pomysł na pustą ścianę. Porady, inspiracje, ZDJĘCIA>>

Witraże i techniki mieszane

Często stosuje się techniki mieszane. Interesująco wygląda kompozycja wykonana na podłożu z przezroczystej szyby ornamentowej, której część motywów jest malowana (na przykład łodygi roślin), a część to naklejone wypukłe szklane formy (m.in. kwiaty). Można też wykonać unikatową kompozycję, wypalając w piecu tafle posypane sproszkowanym lub granulowanym szkłem barwionym. Elegancka, zmatowiona szyba jest efektem piaskowania, czyli przecierania szyb strumieniem piasku, wyrzucanym pod ciśnieniem w specjalnym urządzeniu. Osłaniając wybrane fragmenty, można uzyskać przezroczyste ornamenty na matowej powierzchni lub na odwrót. Stosowane są również pasty matujące, które nakłada się na powierzchnię szkła wałkiem lub pędzlem. Czasem na piaskowaną szybę nakleja się szklane oczka i maluje rozmaite motywy.

Amatorzy, którzy chcieliby spróbować swoich sił w tej dziedzinie, mogą zaopatrzyć się w praktyczny poradnik. Przy odrobinie wprawy przy cięciu szkła i lutowaniu można metodą Tiffany'ego samodzielnie wykonać witraż. Można również kupić specjalne farby do szkła odporne na mechaniczne uszkodzenia, folie, taśmy i tworzyć wymyślone przez siebie formy.

Witraże - wzory

Inspiracje do tworzenia szklanych kompozycji często czerpane są ze świata roślin i zwierząt. Nawiązuje się również do motywów secesyjnych. Nie brakuje także abstrakcyjnych, geometrycznych wzorów. Zestawiać można szkło przejrzyste z nieprzejrzystym, barwione z bezbarwnym, gładkie z ornamentowym. Kolorowe kompozycje, przez które delikatnie przesącza się światło, są unikatowym elementem dekoracyjnym. Wprowadzenie nawet prostych, ale barwionych tafli zmienia nastrój wnętrza. Harmonijnym uzupełnieniem są lampy, których kolorystyka i detal nawiązują do wyglądu witrażu.

Witraże we wnętrzach - zobacz ZDJĘCIA

W polskich domach witraże najczęściej pojawiają się jako przeszklenia w drzwiach. Rzadziej znajdziemy je w oknach czy meblach. Sprawdź, jak niestandardowo można wykorzystać witraże w roli dekoracji wnętrz.

Jak samodzielnie zrobić witraż