Meblościanka do salonu kojarzy nam się z koszmarkami z epoki PRL-u. Ogromny, ciężki regał, zajmujący całą ścianę, wypełniony masą bibelotów gromadzących kurz; z barkiem, przeszklonymi witrynami, otwartymi półkami, czasem nawet z tapczanem. Meblościanki zajmowały sporo miejsca, zmniejszały optycznie pomieszczenia i je przytłaczały. Nie da się jednak ukryć, że były bardzo praktyczne – mieściły wszystko, co można było zdobyć w Pewexie.

Jak wyglądała meblościanka do salonu w PRL-u?

Meblościanka z PRL-u to mebel segmentowy połączony bocznymi ściankami. Wyróżniał się sporą funkcjonalnością, co miało ułatwiać przechowywanie rzeczy w małych PRL-owskich mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty.

Dół meblościanki składał się z solidnej i ciężkiej podstawy, którą tworzyły zamknięte szafki. Można tam było umieszczać różne rzeczy: ręczniki, pościel, ubrania, zastawy stołowe, na które nie było miejsca w ślepych kuchniach. Wyżej znajdowały się otwarte półki na książki albo witryny do eksponowania szkła lub kryształów. Elementem obowiązkowym każdej meblościanki był barek. Z boku zwykle znajdowała się duża szafa z drążkiem do wieszania ubrań.

W PRL-u meblościanki do salonu często były pokryte fornirem. Mocno zaciemniały pomieszczenia. Ustawiane na nich bibeloty, kieliszki, figurki wprowadzały do wnętrza spory chaos. Z tego względu już w latach 90. meblościanki zaczęły odchodzić w niepamięć.

..  Jak odnowić meblościankę? >>>

Czym się wyróżnia nowoczesna meblościanka do salonu?

Nieszczególnie lubiane na przełomie XX i XXI wieku, dziś meblościanki do salonu wracają do łask. Po tym jak zachłysnęliśmy się meblami ze skandynawskich sieciówek, coraz częściej doceniamy wartość meblościanek. Mieszkamy coraz piękniej, ale metraże nieszczególnie się zmieniły. Wciąż, tak jak w latach 80., mamy mało miejsca do przechowywania.

Z tego względu projektanci postanowili odczarować meblościanki. Zachowali ich funkcjonalność i praktyczność, ale odświeżyli formę. Nowoczesne meblościanki do salonu wykonane są z jasnych materiałów (często lakierowanych na wysoki połysk), więc optycznie mogą nawet powiększać przestrzeń. Mają zwykle modułowy system, dzięki czemu jesteśmy w stanie dopasować je do każdego wnętrza. Nowoczesny design sprawia, że nie przytłaczają pomieszczeń, a nadają im charakter.

Współczesne meblościanki do salonu nie są już wyposażone w barki, które zdecydowanie nie cieszą się powodzeniem. Ale wciąż składają się z szafek, otwartych półek, witryn. Pozostała również solidna podstawa, która umożliwia przechowywanie większych rzeczy (często zastępuje też szafkę RTV).

..  Nowoczesne meblościanki: świetny wybór do małych mieszkań >>>

Jakie są atuty meblościanek we wnętrzach?

Nowoczesna meblościanka do salonu ma następujące zalety:

  • jest wielofunkcyjna – możemy w niej przechowywać książki, płyty, szkła, koce, ręczniki i właściwie wszystko, co nam się nie mieści w innych miejscach;
  • jest modułowa – półki, witryny, szafki możemy ustawiać w różnych konfiguracjach, tak by maksymalnie dopasować je do wnętrza;
  • jest lekka – to już nie jest jeden mebel połączony ściankami bocznymi, ale wiele oddzielnych modułów tworzących jedną całość;
  • ma nowoczesny design – pasuje do wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim, nowoczesnym; ponadto czarne czy granatowe meblościanki pasują także do stylu loftowego;
  • jest tania – w sklepach znajdziemy wiele propozycji meblościanek, które kupimy za małe pieniądze, a kolory i segmenty możemy dopasowywać do swoich potrzeb.

Różne wcielenia meblościanki do salonu

Nowoczesne meblościanki do salonu mogą również tworzyć funkcjonalną zabudowę na jedną ścianę. Wtedy składają się z wielofunkcyjnych elementów:

  • meblościanka z biurkiem – takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w pokoju dziecka albo w salonie, gdy potrzebny nam jest kącik do pracy;
  • meblościanka z szafą – bardzo cenna w pokojach dziennych w małych mieszkaniach w blokach;
  • meblościanka z szafką RTV – na niej postawimy telewizor czy zestaw kina domowego.

Współczesne meblościanki do salonu bardzo się różnią od tych z PRL-u. Nie nawiązują stylem do mebli stanowiących kiedyś szczyt aspiracji przeciętnego Kowalskiego, ale zachowały dawną praktyczność. Będą dobrym wyborem dla wszystkich osób, które chcą funkcjonalnie umeblować małe mieszkanie.