Kominki nowoczesne: rodzaje biokominków i wnętrza do których pasują!

Nowoczesne kominki to już nie tylko sposób na ogrzanie salonu czy sypialni. Kominki nowoczesne to przede wszystkim niezwykle modny dodatek do wnętrz. Sprawdź jakie rodzaje biokominków masz do wyboru i który biokominek pasuje do Twojego wnętrza!

Salon w kuchni czy kuchnia w salonie? Szorstka elegancja na 40 m²
Sypialnia z łazienką
Biokominek w salonie
Biokominek w salonie
Wnęka na drewno do kominka w sąsiedniej ścianie

Zarówno z uwagi na nowoczesną estetykę pasującą do współczesnych mebli i wyposażenia, jak i możliwość zamontowania kominka w dosłownie każdym wnętrzu (w tym w kawalerce w bloku!) są dodatkiem niezwykle pożądanym. Sprawdź jakie rodzaje biokominków masz do wyboru i który biokominek pasuje do danego wnętrza!

Kominki nowoczesne: rodzaje biokominków

Poza wspólnym mianownikiem kominków do każdego wnętrza, jakim jest nowoczesna forma, ponadczasowy design i szerokie spektrum montażu, biokominek biokominkowi nierówny. Z pośród wciąż powiększającej się rodziny biokominków wytypować już możemy kilka ustandaryzowanych rozwiązań, dedykowanych konkretnym wnętrzom.

Biokominki do salonu

Nowoczesne kominki do salonu cenimy za to, że to nie wnętrze dopasowujemy do kominka, a kominek do wnętrza. Kwestia istniejącego bądź nie przewodu kominowego w przypadku biokominków w ogóle nie istnieje, co daje nam niezwykłą przewagę w kwestii aranżacji salonu z kominkiem. Jeśli mimo całego spektrum możliwości stawiamy na tradycyjne rozwiązania (kominek na ścianie), dobrym wyjściem będzie dla nas biokominek do zabudowy. W biokominkach przeznaczonych do wbudowania w przestrzeń ściany komora paleniska schowana jest w dedykowanej biokominkowi niszy i zwieńczona jest estetyczną opaską stanowiącą wykończenie zamontowanego biokominka. Opaski okalające biokominek mogą przybierać różne formy. Najpopularniejsze są jednak te proste, ekranowe, o czarnym bądź metalicznie antracytowym wybrawieniu. Tradycjonaliści, którzy ze względów technicznych nie mogą sobie pozwolić na kominek z prawdziwego zdarzenia w swoich wnętrzach, stosują często trik polegający na budowie atrapy klasycznej obudowy kominkowej (ekranu w stylu prostym - angielskim bądź wyrafinowanym – francuskim), umieszczając w miejscu paleniska biokominek. Efekt jest łudząco podobny do klasycznych rozwiązań kominkowych i jedynie brak polan wewnątrz ekranu kominka świadczy o tym, iż mamy do czynienia z biokominkiem właśnie.

Biokominki wolnostojące

Wolnostojące biokominki to rozwiązanie mobilne dla osób, które lubią zmieniać położenie źródła przyjemnego ciepła w swoim wnętrzu. Pełnowymiarowe biokominki w stabilnej ramie można dowolnie przestawiać, w zależności od ulubionego ustawienia mebli czy warunków nowego miejsca, do którego się przeprowadzimy. Pięknie wyeksponowany płomień w biokominku wolnostojącym dostępny jest z wielu stron, co czyni z tego rodzaju biokominka przestrzenne dzieło sztuki. Zdecydowanie mniejsze, ale nie mniej urokliwe, są biokominki wolnostojące stołowe. Charakteryzuje je zazwyczaj efektowna, rzeźbiarska forma i niewielki kształt, umożliwiający łatwe przestawianie biokominka i dekorowanie nim danej aranżacji stołu bądź kącika wypoczynkowego. Biokominek stołowy nie generuje dużej dozy ciepła, ale i nie takie jest jego przeznaczenie. Przede wszystkim ma bowiem zdobić przestrzeń, w jakiej się znajduje, tworzyć urokliwy klimat i pobudzać zmysły. Biokominek stołowy można także w szybki sposób schować (np. latem), kiedy sezon kominkowy ustępuje sezonowi letniemu.

Biokominki dla kreatywnych

Jeśli nie odpowiada nam żadna ze standardowych form adaptacji biokominka we wnętrzu, rozwiązaniem dla nas będzie wkład kominkowy, w którym biokominek zredukowany jest do samego tylko paleniska. Takie rozwiązanie daje nam duże pole do popisu i kreatywnego potraktowania obecności kominka w przestrzeni naszego wnętrza. Dysponując prostą przestrzenią paleniska możemy zaprojektować dowolną aranżację kominka, dopasowaną do przeznaczenia wnętrza (sypialnia, salon, łazienka) oraz zastanej we wnętrzu architektury. Palenisko możemy obudować z dwóch stron taflami ognioodpornego szkła, dzięki czemu przez ekran biokominka zyskamy wizualny dostęp do dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeń (np. sypialni z pokojem kąpielowym). Innym, niekonwencjonalnym rozwiązaniem „kwestii kominka” może być umiejscowienie paleniska we wnętrzu ścianki działowej w salonie, wnętrzu wyspy kuchennej w kawalerce z kuchnia otwarta na salon, bądź umiejscowienie biokominka w przestrzeni klatki schodowej (np. na półpiętrze). W nowoczesnych wnętrzach preferuje się również umiejscowienie biokominka na przedłużeniu niskiej szafki RTV, bez dodatkowych obudów, lub w przestrzeni... regału. Słowem - płomień w wersji saute dedykowany nowoczesnym wnętrzom. Ciekawym rozwiązaniem, nadal dość nowoczesnym, są biokominki wiszące (lub podwieszane). Biokominki wiszące, niezwykle łatwe w montażu, dedykowane są ekspozycji wzdłuż pionowej, płaskiej powierzchni. Komora paleniska biokominka wiszącego widoczna jest od zewnątrz bądź pełnoplastycznie – w zależności od odległości paleniska do ściany, przy której są zamontowane.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: Materiały prasowe firmy

POLECANE ARTYKUŁY