Jak wybrać telewizor? 7 zasad zakupu telewizora

2017-06-20 9:06

Jak wybrać telewizor dla siebie, skoro w sprzedaży jest ponad tysiąc różnych modeli telewizorów? Możemy kupić sprzęt za 500 złotych, za 5 tysięcy, ale są i takie za 50 tysięcy złotych. Technologia cały czas idzie na przód, wprowadzane są nowe funkcje. Czy wszystkich rzeczywiście potrzebujemy? I na co trzeba rzeczywiście zwrócić uwagę, dokonując wyboru telewizora?

Jak wybrać telewizor? 7 zasad zakupu telewizora
Autor: Moodboard/Thinkstockphotos Jak wybrać telewizor? 7 zasad zakupu telewizora

Spis treści

  1. Jak wybrać telewizor: rozdzielczość FullHD, 4K, UHD, a może 8K?
  2. Telewizory z matrycami OLED, QLED, LED, LCD...
  3. Jak wybrać telewizor: OLED czy LCD – która matryca lepsza?
  4. Jak wybrać telewizor: płynność ruchu
  5. Jak wybrać telewizor: odwzorowanie obrazu
  6. HDR – nowy skrót, na który trzeba uważać

Jak wybrać telewizor: rozdzielczość FullHD, 4K, UHD, a może 8K?

W ostatnich latach wiele się mówiło o wysokiej rozdzielczości i ultrawysokiej rozdzielczości. Teraz temat ten jest mniej nagłaśniany, nawet w gazetkach promocyjnych elektromarketów, ponieważ większość telewizorów to urządzenia 4K. Pod hasłem rozdzielczość kryje się liczba pikseli w pionowych i poziomych pasach.

Piksele to niewielkie punkty, które odpowiadają za wyświetlanie koloru na mikroskopijnej wielkości fragmentach ekranu, by razem stworzyć określony obraz. Wyższa rozdzielczość to większe zagęszczenie tych punktów. Tym samym obraz jest bardziej szczegółowy, dokładniejszy, najprościej mówiąc lepszy, choć nie tylko to wpływa na to czy obraz jest dobry. Telewizory FullHD mają rozdzielczość 1920x1080 pikseli, ekrany 4K, zwane też ekranami UHD, cechuje rozdzielczość 3840x2160 pikseli, a więc cztery razy więcej niż w przypadku FullHD. W kolejnych latach doczekamy się kolejnego skoku technologicznego – telewizorów 8K.

Trzeba jednak pamiętać, że do pełni szczęścia potrzebujemy nie tylko telewizora o odpowiedniej rozdzielczości ekranu, ale też treści w ten sposób nagranej – np. programu telewizyjnego o odpowiedniej jakości. Współczesne urządzenia są w wprawdzie w stanie podrasować obraz gorszej jakości, dlatego na telewizorach 4K obraz HD będzie się prezentował lepiej niż na telewizorze HD. Najkorzystniejsza sytuacja to jednak ta, gdy na telewizorze o rozdzielczości 4K lub UHD wyświetlamy filmy nagrane na nowym nośniku UHD Blu-ray albo produkcje z serwisów VOD takich jak na przykład Netflix, Amazon Video Prime, a także polski player.pl (na wybranych urządzeniach) i wiele innych. W Polsce nie nadaje jeszcze żaden kanał telewizyjny w technologii 4K, mimo to właśnie telewizor 4K powinien nas zainteresować.

Jak wybrać telewizor? Liczą się detale
Jak wybrać telewizor dla seniora, dla gracza, dla kinomana? TV do zadań specjalnych

Autor: StockSnap, Pixabay

Jak wybrać telewizor dla seniora, dla gracza, dla kinomana?

Mimo wielu parametrów, ciągle zmieniających się technologii oraz licznych modeli wybór telewizora nie jest trudny, jeśli będziemy podchodzić do tego roztropnie. Warto prześledzić rynkowe nowości, porównać w sklepie kilka ekranów. Trzeba też umiejętnie odsiać marketing od rzeczywistości. Producenci lubią na przykład chwalić się tysiącami Hz. Jeśli jesteśmy filmożercami, to zdecydowanie warto wydać nieco więcej pieniędzy na lepszy sprzęt. Podobnie w przypadku telewizora kupowanego z myślą o oglądaniu sportu, czy graniu w gry. Do oglądania serwisów informacyjnych i seriali zwykle wystarczy model z średniej półki. Chociaż współczesne seriale również są realizowane z dużym rozmachem i na świetnym ekranie mogą wyglądać naprawdę efektownie.

Jednak na parametrach obrazu wybór telewizora się nie kończy. Warto też pamiętać o Smart TV, czy dźwięku. Ale to już inna historia.

Telewizory z matrycami OLED, QLED, LED, LCD...

Kontrowersje budzi stosowanie przez niektórych producentów matryc RGBW. Eksperci oceniają, że telewizory tego rodzaju gorzej odwzorowują kolory i cechują się niższą szczegółowością obrazu. Matryce RGBW stosuje przede wszystkim firma LG w wielu swoich modelach LCD. Warto mieć to na uwadze.

Ta sama firma LG jest jednak pionierem w technologiach wyświetlania. Koreański producent to jedyna na świecie firma wytwarzająca masowo panele organiczne, czyli ekrany OLED. OLED i LCD to dwie jedyne obecne na rynku technologie wyświetlania. Kiedyś mieliśmy jeszcze telewizory plazmowe oraz ekrany kineskopowe, oba dziś już w zasadzie niestosowane. Powiedzenie, że sąsiad sobie kupił nową plazmę może więc odejść do lamusa.

LCD to technologia najpowszechniej obecnie stosowana zarówno w małych, jak i dużych telewizorach. Bazująca na ciekłych kryształach matryca podświetlana jest tu przez diody LED. Stąd też często takie urządzenia nazywa się telewizorami ledowymi. Natomiast telewizory QLED to handlowa nazwa telewizorów LCD z dodatkową warstwą kropek kwantowych, dzięki którym obraz oferuje m.in. bardziej realistyczne kolory.

OLED to skrót określenia organicznych diod LED. W tej technologii ekran nie jest podświetlany, a każdy piksel świeci niezależnie. Dzięki temu możliwy jest świetny kontrast i głęboka czerń. Takie telewizory są też dużo smuklejsze, więc lepiej prezentują się we wnętrzu. Technologia OLED wciąż jest na wstępnym stadium rozwoju, stąd też wysokie ceny i ograniczona dostępność modeli tego rodzaju. Oprócz produktów marki LG w sklepach znajdziemy pojedyncze modele ekranów OLED od Sony, Philipsa i Panasonica. Wszystkie bazują na matrycach z jednej fabryki (LG), co jednak nie oznacza, że obraz na nich jest identyczny.

Jak wybrać telewizor: OLED czy LCD – która matryca lepsza?

Którą technologię wyświetlania wybrać? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi choćby dlatego, że istnieją różne ekrany LCD. Wyróżniamy ekrany z tylnym podświetleniem LED typu Direct, z podświetlaniem krawędziowym, z zaawansowanym podświetlaniem krawędziowym oraz z pełnym podświetlaniem z tyłu. Najlepsze efekty dają dwa ostatnie rozwiązania.

Co więcej, telewizory LCD dzielimy na te z matrycą VA oraz z matrycą IPS. Pierwsza oferuje lepsze kolory i kontrast, ale gorsze kąty widzenia; oznacza to, że gdy staniemy z boku telewizora, niewiele zobaczymy na ekranie. Druga oferuje fantastyczne kąty widzenia, dzięki czemu dobrze się nadaje do wnętrz, w których telewizor musi stać w nietypowym układzie w stosunku do mebli wypoczynkowych. Niemniej rekomendujemy, by kanapa czy fotele wykorzystywanie podczas oglądania telewizji zawsze były ustawione na wprost wyświetlacza.

Minusem telewizorów OLED jest cena. Najtańszy 55-calowy ekran 4K to wydatek 9 tys. zł, podczas gdy bardzo dobry ekran LCD kupimy za 5 tys. zł. Mimo specjalnych trybów w menu telewizora ekrany OLED mogą się wypalić; jeśli przez długie godziny będziemy oglądali ten sam program, na ekranie pozostanie ślad po logo stacji telewizyjnej czy pasku informacyjnym. Nie zdarza się to tak często jak w przypadku ekranów plazmowych, ale producenci telewizorów OLED ostrzegają o tym w swoich instrukcjach obsługi. Telewizory OLED ponadto nie są w stanie zaoferować dużej jasności w trybie HDR, o czym szerzej poniżej.

Jak wybrać telewizor: płynność ruchu

Kolejnym ważnym aspektem podczas poszukiwania telewizora powinna być płynność ruchu. Najłatwiej wyjaśnić to na przykładzie piłkarskiego meczu. Oglądając transmisje na telewizorze ze słabą płynnością piłka kopnięta przez zawodnika pozostawi po sobie smugę, zniekształcającą obraz. Przy płynnym ekranie będzie to zawsze okrągła piłka. Najbardziej widoczne, a tym samym denerwujące jest przy transmisjach sportowych, filmach akcji czy grach. Najlepiej, aby nasz telewizor posiadał 100 Hz matrycę. Na szczęście średniej klasy 60 Hz modele często również oferują dodatkowe upłynniacze pozwalające uzyskać dobry efekt.

Jak wybrać telewizor: odwzorowanie obrazu

Możemy mieć przed sobą dwa telewizory LCD, a jeden będzie gorszy od drugiego. Kluczowa jest jakość odwzorowania obrazu. Jej niestety nie znajdziemy w formie jakichkolwiek parametrów. Musimy zdać się na własne oczy, a najlepiej na dziennikarskie testy. Pod tym hasłem rozumiemy to, czy obraz w telewizorze jest w stanie wiernie oddać to co chciał reżyser. Czyli, czy kolory są zbliżone do przyjętych standardów, jaki jest też kontrast obrazu, jakie jest pokrycie palety barw itd. Zwykle właśnie za ten lepszy obraz dopłacamy przy wyższej klasie telewizorów.

HDR – nowy skrót, na który trzeba uważać

Jedną z największych nowości w telewizorach jest wsparcie dla HDR. High Dynamic Range tak po angielsku brzmi rozwinięcie tego skrótu, a przetłumaczyć je możemy jako Szeroki zakres tonalny. Efektem jest bardziej realistyczny obraz. Tak jak w przypadku wielu innych aspektów, aby uzyskać ten efekt musimy posiadać odpowiedni telewizor oraz odpowiednie treści. Materiałów z HDR jest coraz więcej na przykład na Netflixie, telewizje na świecie też już eksperymentują z jego wsparciem. W dodatku większość nowych telewizorów wspiera HDR. Jednak obsługa standardu HDR to za mało, by poczuć odpowiedni efekt. HDR będzie zauważalny na wielu modelach, ale tylko na nielicznych, będzie robił niesamowite wrażenie. Dobry efekt uzyskamy na telewizorach OLED, a także wybranych LCD z średniej półki. Natomiast najlepszy na topowych ekranach LCD gdzie doświadczymy wysokiej chwilowej jasności. Jest ona wyrażana w nitach i na najlepszych ekranach osiąga ponad 1000 nitów.

Input lag – parametr kluczowy dla graczy
telewizor KS9500 65 cali Samsung

Autor: archiwum

Technologia Quantum Dot zapewnia perfekcyjną jakość kolorów obrazu. Ma się wrażenie, że są takie jak w naturze. Tę technologię wykorzystano w telewizorach z serii Samsung SUHD o ekranach prostym i zaoblonym. Na zdjęciu model KS9500, 65 cali, Samsung.

Jeśli ktoś w waszej rodzinie gra albo zamierza grać na telewizorze przy wykorzystaniu konsoli lub podpiętego komputera należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Input lag to opóźnienie między widocznym obrazem, a sygnałem w urządzeniu. Dla graczy jest to niezwykle ważne, zwłaszcza gdy rywalizuje się z innymi. Chodzi na przykład o dokładność w strzelaniu, czy precyzyjne wchodzenie w zakręty w grach wyścigowych. Najlepiej, gdy opóźnienie nie przekracza 30 ms, do 45 ms jest to wynik akceptowalny, powyżej mogą pojawiać się problemy. Niestety informacji o tym również na ogół nie znajdziemy w sklepach, oznacza to konieczność posiłkowania się recenzjami telewizorów i innymi danymi z sieci.