Jak dobrać dywan do wnętrza, mebli, salonu? [INSPIRACJE]

Radzimy, jak dobrać dywan do wnętrza. Dywany wyciszają wnętrza i czynią je przytulnym. Miło jest stąpać po miękkim i ciepłym dywanie. Jak dobrać dywan do mebli i salonu? W końcu dywan musi korespondować z meblami i kolorami we wnętrzu. Poznaj nasze triki i inspiracje. 

Dywany do salonu w różnych stylach
Dywany do salonu w różnych stylach
Dywany do salonu w różnych stylach
Dywany do salonu w różnych stylach
Dywany do salonu w różnych stylach

Otul podłogę miękkim dywanem, a wnętrze będzie ciepłe, nawet jeśli jest utrzymane w zimnej tonacji. Jak dobrać dywan do wnętrza? Korzystaj z różnych kolorów i deseni: pasy i kwiaty zestaw z niebieskim, beżem i fioletem. Pamiętaj jednak, że bazą kompozycji musi być jeden kolor wiodący.

Dobra rada: dywan nie powinien przykrywać całej podłogi. W pokoju dziennym wydziel nim część wypoczynkową z kanapą i fotelami. Perskie, bogato zdobione dywany możesz łączyć z nowoczesnymi wnętrzami, gdzie króluje minimalizm. Taki kontrast i miksowanie stylów daje fantastyczne efekty. Modne są też wielobrawne kilimy i pasiaste chodniki.

Jak dobrać dywan do wnętrza? 

Oto uniwersalne zasady, które warto poznać:

  • Kształt dywanu powinien dopełnić wnętrze. Co to znaczy w praktyce? Owalne dywany są dobre do pomieszczeń kwadratowych. Z kolei prostokątne optycznie wydłużają przestrzeń, więc sprawdzą się w niewielkim korytarzu lub pokoju.
  • W miejscach z dużym natężeniem ruchu jak przedpokój czy pokój dziecka nie warto inwestować w dywany - lepiej wybrać chodnik.
  • Styl dywanu powinien pasować do stylu pomieszczenia. Etniczne wzory sprawdzą się w stylu eklektycznym i vintage. Geometryczne wzory w stonowanym stylu minimalistycznym, roślinne motywy w stylu shabby chic i rustykalnym. Do wnętrz skandynawskich pasują jasne kolory oraz stonowane, mało widoczne wzory. Z kolei styl hampton to marynistyczne, kolorowe paski. Zwierzęce lub skórzane faktury i wzory to sprawdzona propozycja do pomieszczeń w stylu orientalnym
  • Jakie materiały? Chodniki tkane z bawełny bardzo dobrze wyglądają na bielonej podłodze w stylu skandynawskim. Maty z trawy morskiej i imitacje skóry sprawdzą się na ciemnym, orientalnym drewnie typu irokko czy tekowym. Klasyczne dywany np. tkane z wełny są uniwersalnym wyborem i odnajdą się w każdym wnętrzu poza jadalnią. Położone pod stołem wyglądają pięknie, ale nie są praktyczne w użytkowaniu. 
  • Jeśli chodzi zaś o dobór koloru, to najbezpieczniejsze będzie trzymanie się gamy barw, w której zaprojektowane jest całe wnętrze. 

Dywany nowoczesne [GALERIA]

Dywan nowoczesny, czyli jaki? Prawdopodobnie pomyślimy o czymś prostym, zgeometryzowanym, pochodzącym z zaawansowanej technologicznie fabryki. To jak najbardziej słuszne skojarzenie, jednak nowoczesne dywany powstają również w oparciu o rękodzieło, a ponadto ich projektanci w ciekawy sposób przetwarzają tradycyjne motywy zdobnicze. 

Dywany gładkie

Wnętrze utrzymane w naturalnych beżach i brązach jest lekkie, ale może się wydawać monotonne. Aby uniknąć nudy, dobierz jednobarwny dywan w kolorze podłogi i mebli, jednak z wyraźną fakturą. Zwróć uwagę, jaki ładny efekt daje zestawienie takiego dywanu z gładkim obiciem foteli.

NIE PRZEGAP

Dywany wzorzyste

Dynamizują wnętrze. Jeśli obawiasz się, że deseń zdominuje subtelnie urządzone wnętrze, wybierz dywany w pastelowych kolorach. Motywy mogą być kwiatowe lub geometryczne, ale bez ostrych kontrastów.

Miękkie dywany do sypialni

Do sypialni wybierz dywan shaggy. Nie zasłaniaj całej podłogi. Wyodrębnij poszczególne strefy wnętrza i zaznacz je niewielkimi dywanikami. Wystarczy, aby było miękko pod stopami tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu, czyli w strefi łóżka i biurka.

Okrągłe dywany

Kształt dywanu to zwykle prostokąt lub kwadrat. Wyjdź poza schemat. Teraz modne są modułowe kompozycje na bazie koła. Idealnie pasują do mebli o zdecydowanych, geometrycznych formach. Także do tych w stylu lat 60.

Dywany, dywaniki, chodniki - GALERIE inspiracji

Dywan czy może chodnik - na co się zdecydować? Gotowych podpowiedzi dostarczaja galerie inspiracji, które dla Was stworzyliśmy!

Ocena: 0
Tekst: Berenika Ziemkiewicz Zdjęcia: materiał prasowy Scion

POLECANE ARTYKUŁY