Lamele dekoracyjne – do jakich wnętrz pasują? Zalety, rodzaje i sposób montażu

2022-01-19 13:40
erkado lamele
Autor: materiały prasowe ERKADO

Lamele to prosty i niedrogi sposób na dekorację wnętrza, a bezproblemowy montaż sprawia, że nie musimy zatrudniać fachowców, by zaaranżować piękną ścianę z przestrzennymi listewkami. Jakie zalety mają lamele i jak można wprowadzić je do mieszkania? Sprawdzamy!

Spis treści

  1. Lamele dekoracyjne – co to jest? Materiały i kolorystyka
  2. Lamele – jakie mają zalety?
  3. Jak wykorzystać lamele we wnętrzach?
  4. Lamele dekoracyjne – do jakich wnętrz pasują?
  5. Jak zamontować lamele? Montaż lameli ściennych krok po kroku

Lamele dekoracyjne – co to jest? Materiały i kolorystyka

Lamele to długie listwy o szerokości ok. 3 cm i głębokości ok. 4 cm (najpopularniejszy wariant). Przestrzeń między pojedynczymi listwami wypełniana jest specjalnymi profilami, które pozwalają zakryć ścianę oraz łatwiej zadbać o czystość całej aranżacji.

Profile dostępne są w różnych kolorach, chociaż najczęściej stosuje się wykończenia kontrastujące z barwą lameli i jednocześnie korespondujące z kolorem ściany, którą pokrywają (na przykład: drewniane lamele z czarnymi profilami).

Lamele dekoracyjne mogą być wykonane z drewna – najczęściej dębu, jesionu lub sosny – lub płyty MDF pokrytej naturalnym fornirem, np. z dębu czy orzecha.

Modele z MDF są trwalsze niż drewniane i z powodzeniem można stosować je np. w łazience, kuchni czy przedpokoju, a więc w miejscach, gdzie panują specyficzne warunki.

Najpopularniejsze są lamele o wykończeniu drewnianym, ale Polacy chętnie wybierają także lamele o jednolitym kolorze, np. czarne, białe czy granatowe. W sklepach możemy spotkać także lamele imitujące beton.

Lamele – jakie mają zalety?

Powodów, dla których warto zdecydować się na dekoracyjne listewki jest wiele. Oto kilka najważniejszych zalet lameli:

1. Wielofunkcyjne – możemy dostosować je praktycznie do każdego wnętrza, niezależnie od stylu. Lamele będą doskonałą dekoracją ściany, sufitu lub spełnią funkcję ścianki działowej.

2. Ocieplają wnętrze – drewniane lamele wprowadzają do pomieszczenia ciepły i przytulny klimat. Nawet niewielka ściana pokryta rzędem lameli w odcieniu sosny czy dębu może odmienić charakter wnętrza.

3. Poprawiają akustykę – lamele dekoracyjne mogą również pozytywnie wpływać na akustykę w pomieszczeniu. Producenci tych niepozornych listewek twierdzą, że lamele są w stanie częściowo wygłuszyć pokój, dlatego ściany telewizyjne pokryte lamelami cieszą się tak dużą popularnością.

4. Proste w montażu – by przymocować lamele do ściany, nie potrzebujemy ciężkiego sprzętu czy ekipy fachowców. Wystarczy klej, poziomica, odrobina wolnego czasu i dobrych chęci.

5. Są nietuzinkową dekoracją – lamele to alternatywa dla tapet, tynków strukturalnych, farb czy płytek. Za pomocą kilku listewek w intrygującym kolorze i sposobie ułożenia (pionowy, poziomy, po skosie) jesteśmy w stanie stworzyć piękną dekorację wnętrza.

6. Wprowadzają głębię do pomieszczenia – lamele z założenia są dekoracją 3D, dlatego z łatwością wprowadzają do pomieszczenia głębię (zwłaszcza gdy listwy i wypełniające je profile są w kontrastujących ze sobą barwach). Ściana z lameli to również sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia i nadanie mu dynamiczności.

Lamele marki LAMELE3D
Autor: LAMELE3D, materiały prasowe Lamele plus listwy wykończeniowe pomiędzy nimi.

Jak wykorzystać lamele we wnętrzach?

Lamele dekoracyjne możemy wykorzystać na kilka sposobów. Dzieląc je na grupy w zależności od lokacji, otrzymujemy:

1. Lamele ścienne – to najpopularniejszy sposób montażu lameli. Ściany pokryte charakterystycznymi listewkami świetnie ożywiają wnętrze i nadają mu wyjątkowego charakteru.

2. Lamele na suficie – lamelami możemy udekorować także sufit. Pamiętajmy, że to rozwiązanie sprawdzi się tylko w przypadku wysokich pomieszczeń. Lamele na suficie w niskim pokoju jeszcze bardziej go zmniejszą i przytłoczą.

3. Ścianka ażurowa z lameli – lamele to idealny sposób na wydzielenie przestrzeni lub stref w mieszkaniu, zwłaszcza w tym o niewielkim metrażu. Zamiast murowanych ścian lub ścianek z karton-gipsu możemy stworzyć przepierzenie z lameli, zapewniając jednocześnie swobodny przepływ światła i cyrkulację powietrza.

Lamele dekoracyjne – do jakich wnętrz pasują?

Uniwersalność lameli dekoracyjnych sprawia, że bez problemu możemy wykorzystać je praktycznie w każdym wnętrzu bez względu na styl wykończenia. Niemniej są style aranżacyjne, które zdają się szczególnie dobrze dogadywać się z lamelami:

Należą do nich przede wszystkim:

  • styl skandynawski
  • styl industrialny
  • styl nowoczesny
  • styl mid century
  • styl japandi

Najczęściej lamele dekoracyjne spotkać możemy w salonach (jako dekoracja ściany głównej lub ściany z TV), chociaż świetnie swoje zadanie spełniają również w sypialni (na ścianie za łóżkiem) czy przedpokoju (jako dekoracja i ochrona ściany).

Jak zamontować lamele? Montaż lameli ściennych krok po kroku

Montaż lameli ściennych nie powinien sprawić nam większych problemów. W zależności od modelu lamele możemy przymocować do ściany za pomocą kleju montażowego, specjalnej mocnej taśmy lub wkrętów.

Jaką odległość zachować między listwami? Dla najlepszego efektu zaleca się zachować odległość ok. 2,8-3 cm.

Zamawiając lamele często możemy poprosić producenta o ich przycięcie, ale jeśli nie mamy takiej możliwości – lamele są z reguły tak przygotowane, by docięcie ich własnoręcznie nie sprawiało większego problemu.

Jeśli nie chcemy męczyć się z mocowaniem do ściany każdej lamelki oddzielnie, możemy kupić całe panele z przytwierdzonymi fabrycznie lamelami.

Dla tych, którzy chcą samodzielnie stworzyć aranżację ściany z lameli, przygotowaliśmy krótką instrukcję krok po kroku:

KROK 1: Przygotowujemy klej montażowy, poziomicę, piłę do drewna i lamele

KROK 2: przycinamy listwy do preferowanej długości

KROK 3: wyznaczamy pion (lub poziom, jeśli ustawiamy lamele poziomo) przy użyciu poziomicy i przyklejamy pierwszą lamelę.

KROK 4: równamy listwę wykończeniową do pierwszej lameli

KROK 5: kolejną lamelę równamy do sąsiadującej z nią listwy – i wszystko powtarzamy do czasu, gdy wykorzystamy wszystkie lamele.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Zobacz najpiękniejsze aranżacje polskich mieszkań:

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022