Styl pop-art: kolorowa aranżacja wnętrz. Mocne barwy w mieszkaniu

2017-09-27 16:16

W aranżacji wnętrz w stylu pop-art królują mocne kolory, wyraźne wzory oraz tworzywa sztuczne. Styl pop-art nie wymaga dużych nakładów finansowych, a taka stylistyka wprowadzi do mieszkania sporą dawkę optymizmu. Sprawdź, jak korzystać z dobrodziejstw tej stylistyki.

Spis treści

  1. Styl pop-art: co to jest?
  2. Kolorowa aranżacja wnętrz w stylu pop-art
  3. Aranżacja wnętrz: styl pop-art w dodatkach
  4. Pop-art: tania aranżacja wnętrz
  5. Tapeta pop-art: pomysł na dekorację salonu
  6. Pomysły na barwny wystrój: GALERIE ZDJĘĆ

Aranżacja wnętrza w stylu pop-art może się podobać lub nie. Zdarzają się bowiem opinie, że styl ten lubią przede wszystkim miłośnicy kiczu. A ponieważ o gustach się nie dyskutuje, okazuje się, że pop-art w mieszkaniach nadal ma wielu zwolenników.

Styl pop-art: co to jest?

Pop-art to skrót od popular art, czyli: sztuka popularna. To prąd w sztuce powstały po II wojnie światowej, ilustrujący konsumpcyjny charakter cywilizacji Zachodu. Pop-art czerpał pełnymi garściami z surrealizmu (popularne komiksy przeniosły się jako dzieła sztuki na płótna)  i z naturalizmu (przedmioty codziennego użytku zostały podniesione do godnych przedstawiania jako sztuka). Pop-art odnosi się do życia wielkomiejskiego i kultury masowej. Termin został po raz pierwszy użyty na łamach „Architectural Digest” w 1952 roku przez Lawrence’a  Allowaya.

Kierunek ten zadomowił się najpierw w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, później w USA i opanował dekoracje wnętrz w tamtym czasie. W Polsce niestety panujące w tym czasie warunki polityczne i ekonomiczne nie sprzyjały rozwojowi tego kierunku. Pop-art zaistniał marginalnie, nawiązując do sztuki figuratywnej. Najbardziej znanymi przedstawicielami pop-artu są Andy Warhol i Roy Lichtenstein.

Kolorowa aranżacja wnętrz w stylu pop-art

Aranżacja wnętrz w stylu pop-art jest niesamowicie kolorowa i optymistyczna. Soczyste i intensywne kolory we wnętrzach mogą zaakcentować te aranżacje, które chcemy podkreślić, ale też zbyt dużo kolorów może wprowadzić do wnętrza chaos i bałagan. Dlatego warto z wyczuciem stosować mocne kolory, gdy urządzamy mieszkanie w stylu pop-art.

W aranżacji wnętrza w stylu pop-art kolory powinny być zróżnicowane i odpowiednio nasycone. Styl ten bawi się kontrastami, dlatego podobnie jak na kompozycjach malarskich jego mistrzów nie zaszkodzi dodać trochę rozbielonych pasteli, które jeszcze bardziej podkreślą zdecydowane, mocne kolory. W takiej aranżacji wnętrz spotkamy mocne czerwienie, pomarańcz, soczystą zieleń, wyrazisty żółcień i mocny fiolet.

..  Kolor czerwony we wnętrzach: z czym łączyć? >>>

..  Żółta łazienka krok po kroku: porady i ZDJĘCIA >>>

Aranżacja wnętrz: styl pop-art w dodatkach

Głównym założeniem koncepcyjnym stylu pop-art jest przenoszenie popularnych wzorów reklam, komiksów i kultowych obrazów (oczywiście w tym samym stylu) na elementy aranżacji wnętrz. Mogą to być meble, ale także ściany i dodatki dekoracyjne. Masowo reprodukowane zdjęcia ikon popkultury, takich jak Marilyn Monroe czy Audrey Hepburn, spotkamy we wnętrzach jako obrazy w złoconych ramach, ale także wydrukowane na folii i przyklejone do frontów mebli. Wzory z komiksów ciekawie prezentują się również na poduszkach czy kubkach do herbaty i kawy.

Pop-art: tania aranżacja wnętrz

Do aranżacji wnętrz w stylu pop-art nie potrzebujemy drogich materiałów. Doskonale sprawdzi się tutaj mało szlachetny plastik, pleksiglas czy sztuczne futro. We wnętrzach w stylu pop-art znajdziemy także kultowe meble. Kto nie kojarzy legendarnej kanapy w kształcie ust? Pluszowej, superwygodniej kanapie mogą towarzyszyć mniej komfortowe plastikowe krzesła – niezależnie od tego, czy to salon, czy kuchnia – oraz szereg kultowych gadżetów w intensywnych kolorach, np. inspirowanych twórczością Andy'ego Warhola. Ważne: urządzając mieszkanie w stylu pop-art, nie musimy traktować go totalnie – możemy tylko subtelnie nawiązać do tego wyraźnego stylu. Czasem wystarczą dodatki w intensywnych kolorach, które powtórzą się w aranżacji całego wnętrza, aby nabrało ono charakteru pop-art. Zobacz w galerii inspiracje na aranżacje wnętrz w stylu pop art.

Tapeta pop-art: pomysł na dekorację salonu

Szczęśliwi właściciele dużego metrażu i wielbiciele pop-artu śmiało mogą pozwolić sobie na umieszczenie komiksu na całej ścianie. Ściana komiks znakomicie wygląda jako tło dla sofy. Tapeta z przeskalowanym sitodrukiem będzie też idealną ozdobą pokoju nastolatka zafascynowanego światem komiksu.

Jest jeszcze jedno dobre miejsce na eksponowanie dekoracji wnętrz w stylu pop–art w wielkomiejskim mieszkaniu – przedpokój. Stanowi mocny akcent, mówiący gościom, kim są gospodarze i co lubią. Przedpokój jest też dobrym miejscem na taką tapetę dlatego, że  nie przebywamy tam długo i nie ma ryzyka szybkiego zmęczenia wyrazistym dziełem.

Pomysły na barwny wystrój: GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają