Styl pop-art: kolorowa aranżacja wnętrz. Mocne barwy w mieszkaniu

2017-09-27 16:16

W aranżacji wnętrz w stylu pop-art królują mocne kolory, wyraźne wzory oraz tworzywa sztuczne. Styl pop-art nie wymaga dużych nakładów finansowych, a taka stylistyka wprowadzi do mieszkania sporą dawkę optymizmu. Sprawdź, jak korzystać z dobrodziejstw tej stylistyki.

Spis treści

  1. Styl pop-art: co to jest?
  2. Kolorowa aranżacja wnętrz w stylu pop-art
  3. Aranżacja wnętrz: styl pop-art w dodatkach
  4. Pop-art: tania aranżacja wnętrz
  5. Tapeta pop-art: pomysł na dekorację salonu
  6. Pomysły na barwny wystrój: GALERIE ZDJĘĆ

Aranżacja wnętrza w stylu pop-art może się podobać lub nie. Zdarzają się bowiem opinie, że styl ten lubią przede wszystkim miłośnicy kiczu. A ponieważ o gustach się nie dyskutuje, okazuje się, że pop-art w mieszkaniach nadal ma wielu zwolenników.

Styl pop-art: co to jest?

Pop-art to skrót od popular art, czyli: sztuka popularna. To prąd w sztuce powstały po II wojnie światowej, ilustrujący konsumpcyjny charakter cywilizacji Zachodu. Pop-art czerpał pełnymi garściami z surrealizmu (popularne komiksy przeniosły się jako dzieła sztuki na płótna)  i z naturalizmu (przedmioty codziennego użytku zostały podniesione do godnych przedstawiania jako sztuka). Pop-art odnosi się do życia wielkomiejskiego i kultury masowej. Termin został po raz pierwszy użyty na łamach „Architectural Digest” w 1952 roku przez Lawrence’a  Allowaya.

Kierunek ten zadomowił się najpierw w Europie Zachodniej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, później w USA i opanował dekoracje wnętrz w tamtym czasie. W Polsce niestety panujące w tym czasie warunki polityczne i ekonomiczne nie sprzyjały rozwojowi tego kierunku. Pop-art zaistniał marginalnie, nawiązując do sztuki figuratywnej. Najbardziej znanymi przedstawicielami pop-artu są Andy Warhol i Roy Lichtenstein.

Kolorowa aranżacja wnętrz w stylu pop-art

Aranżacja wnętrz w stylu pop-art jest niesamowicie kolorowa i optymistyczna. Soczyste i intensywne kolory we wnętrzach mogą zaakcentować te aranżacje, które chcemy podkreślić, ale też zbyt dużo kolorów może wprowadzić do wnętrza chaos i bałagan. Dlatego warto z wyczuciem stosować mocne kolory, gdy urządzamy mieszkanie w stylu pop-art.

W aranżacji wnętrza w stylu pop-art kolory powinny być zróżnicowane i odpowiednio nasycone. Styl ten bawi się kontrastami, dlatego podobnie jak na kompozycjach malarskich jego mistrzów nie zaszkodzi dodać trochę rozbielonych pasteli, które jeszcze bardziej podkreślą zdecydowane, mocne kolory. W takiej aranżacji wnętrz spotkamy mocne czerwienie, pomarańcz, soczystą zieleń, wyrazisty żółcień i mocny fiolet.

..  Kolor czerwony we wnętrzach: z czym łączyć? >>>

..  Żółta łazienka krok po kroku: porady i ZDJĘCIA >>>

Aranżacja wnętrz: styl pop-art w dodatkach

Głównym założeniem koncepcyjnym stylu pop-art jest przenoszenie popularnych wzorów reklam, komiksów i kultowych obrazów (oczywiście w tym samym stylu) na elementy aranżacji wnętrz. Mogą to być meble, ale także ściany i dodatki dekoracyjne. Masowo reprodukowane zdjęcia ikon popkultury, takich jak Marilyn Monroe czy Audrey Hepburn, spotkamy we wnętrzach jako obrazy w złoconych ramach, ale także wydrukowane na folii i przyklejone do frontów mebli. Wzory z komiksów ciekawie prezentują się również na poduszkach czy kubkach do herbaty i kawy.

Pop-art: tania aranżacja wnętrz

Do aranżacji wnętrz w stylu pop-art nie potrzebujemy drogich materiałów. Doskonale sprawdzi się tutaj mało szlachetny plastik, pleksiglas czy sztuczne futro. We wnętrzach w stylu pop-art znajdziemy także kultowe meble. Kto nie kojarzy legendarnej kanapy w kształcie ust? Pluszowej, superwygodniej kanapie mogą towarzyszyć mniej komfortowe plastikowe krzesła – niezależnie od tego, czy to salon, czy kuchnia – oraz szereg kultowych gadżetów w intensywnych kolorach, np. inspirowanych twórczością Andy'ego Warhola. Ważne: urządzając mieszkanie w stylu pop-art, nie musimy traktować go totalnie – możemy tylko subtelnie nawiązać do tego wyraźnego stylu. Czasem wystarczą dodatki w intensywnych kolorach, które powtórzą się w aranżacji całego wnętrza, aby nabrało ono charakteru pop-art. Zobacz w galerii inspiracje na aranżacje wnętrz w stylu pop art.

Tapeta pop-art: pomysł na dekorację salonu

Szczęśliwi właściciele dużego metrażu i wielbiciele pop-artu śmiało mogą pozwolić sobie na umieszczenie komiksu na całej ścianie. Ściana komiks znakomicie wygląda jako tło dla sofy. Tapeta z przeskalowanym sitodrukiem będzie też idealną ozdobą pokoju nastolatka zafascynowanego światem komiksu.

Jest jeszcze jedno dobre miejsce na eksponowanie dekoracji wnętrz w stylu pop–art w wielkomiejskim mieszkaniu – przedpokój. Stanowi mocny akcent, mówiący gościom, kim są gospodarze i co lubią. Przedpokój jest też dobrym miejscem na taką tapetę dlatego, że  nie przebywamy tam długo i nie ma ryzyka szybkiego zmęczenia wyrazistym dziełem.

Pomysły na barwny wystrój: GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE