Jaka sofa do małego salonu - mała sofa czy narożnik? Naprawdę piękne modele!

2024-05-14 14:20

Wybór sofy do małego salonu może sprawić spory problem. Jaka powinna być, a jakie modele trzeba koniecznie wykluczyć? Odpowiadamy na te pytania! Uwzględniamy też odpowiednią kolorystykę, która jest równie ważna w przypadku małego metrażu. Poznaj nasze pomysły na aranżację niedużego pokoju dziennego.

Spis treści

  1. Jaka sofa do małego salonu?
  2. Sofa w małym salonie: kształty
  3. Narożnik - idealna sofa do małego salonu
  4. Zobacz pomysły na aranżację małego salonu w GALERIACH ZDJĘĆ

Mały salon, mała sofa – czy na pewno? Mały salon zmusza nas do wielu ograniczeń, uważnego rozplanowania mebli, aby niewielka przestrzeń nie była zagracona i przesycona. Ale przecież sofa w salonie jest najważniejsza. Zatem radzimy, jak nie popełnić błędu przy wyborze sofy do małego salonu

Jaka sofa do małego salonu?

Dwuosobowa, w oryginalnym wyrazistym lub jasnym kolorze, z wysokim oparciem – to najlepsza propozycja do małego salonu. Dla odmiany – kanapa na kółkach, która umożliwia jej swobodne przesuwanie i przestawianie, gdy tylko przyjdzie nam do głowy nowa koncepcja ustawienia mebli. Przesuwane meble to zawsze dobry pomysł w małych wnętrzach.

Nasz typ sofy stworzonej do małego salonu to projekt z wysokim oparciem, smukłymi stalowymi nóżkami i subtelnie zaakcentowanym oparciem. Ta sofa zdaje się optycznie nie zabierać miejsca, dlatego świetnie sprawdzi się w niedużym pomieszczeniu. Obicie może być z tkaniny lub skóry, według uznania.

Szara sofa – mebel uniwersalny! Porady aranżacyjne

W nowoczesnych projektach coraz częściej sofy zintegrowane są z małym stolikiem kawowym. Dzięki niemu nie musimy już zajmować przestrzeni małego oddzielnym meblem. Współczesne sofy utrzymane w bardzo nowoczesnej linii, z głębokim wygodnym siedziskiem sprawdzają się w małych salonach, tym bardziej jeśli są w białej lub szarej kolorystyce. Klasyka zawsze ma swoich zwolenników.

Do małego salonu pasuje dwuosobowa sofa w stylu retro. Aby klasyka nie była zbyt nudna, proponujemy tkaninę obiciową w odważnym kolorze, np. czerwonym, lub z motywem kwiatów w stylu vintage. Jeśli zdecydujemy się na jasną sofę, warto dobrać kolorowe poduszki. To największe ozdoby każdego wnętrza, a w małym salonie dodadzą wystrojowi wyrazistości.

Jeśli biel ani szarość nas nie przekonuje, kolory takie jak słoneczny oranż lub soczysta zieleń będą idealne do małego salonu. Żywe kolory to bezsprzecznie atuty sofy zaprojektowanej do małego salonu, ponieważ od razu dodają energii niewielkiemu wnętrzu. 

..  Sofa z funkcją spania – jak wybrać najlepszą? >>>

Sofa w małym salonie: kształty

Kształt w małym salonie jest bardzo ważny. Jaki układ sofy w małym salonie będzie najlepszy? Opinii jest dużo:

  • modułowa,
  • nierozkładana,
  • profilowana
  • i opływowa.

Jaką sofę wybrać, aby była wygodna i funkcjonalna? Radzimy taką, która będzie geometryczna, minimalistyczna, z rozkładanymi podłokietnikami – to nowoczesna wersja sofy, która jest stworzona z myślą o oszczędności wnętrza.

Niezwykle pomysłowa jest kanapa modułowa - pozwala na dowolność aranżacji. Składa się ona z kilku mniejszych, niescalonych ze sobą części, dzięki czemu można je zestawiać, rozsuwać i ustawiać według własnych potrzeb i upodobań. Modułowa kanapa może więc zmienić się w kilka foteli, jedną kanapę bądź łóżko. Ten sprytny pomysł jest wykorzystywany w najnowszych projektach salonów.

Jeśli myślimy o  wielofunkcyjnej sofie, również ta opcja jest do zrealizowania w małym salonie. Sofa może być miejscem wypoczynku w ciągu dnia i snu w nocy - do tego celu wybierajmy sofę rozkładaną, ale dwusoosobową. Powinna być  z wydłużonym siedliskiem, pod którym skrywać się będzie pojemnik na pościel.

Narożnik - idealna sofa do małego salonu

W małym salonie doskonale sprawdza się też narożnik. Pozwala w pełni wykorzystać miejsce w kątach, które należą do aranżacyjnie trudnych. Koniecznie wybierzmy mebel w jasnym kolorze, bo ciemny mógłby przytłoczyć wnętrze.

Idealne będą pastele: szarość, mięta, pudrowy róż, ale też biel (choć tę trudniej utrzymać w nienagannej czystości). Łatwo znajdziemy również narożnik rozkładany, który przyda się jako dodatkowe bądź też podstawowe miejsce do spania.

Zobacz pomysły na aranżację małego salonu w GALERIACH ZDJĘĆ

Murator Remontuje: Przeróbki elektryczne dla każdego
Materiał sponsorowany