Jak urządzić mały salon - zdjęcia, porady. Aranżacja małego salonu w bloku

2024-01-21 18:42

Aranżacja małego salonu to duże wyzwanie! Zwykle pokój dzienny musi pełnić wiele funkcji, niekiedy łączy się z kuchnią, jadalnią, trzeba też znaleźć miejsce na meble wypoczynkowe czy kącik telewizyjny. Zatem jak urządzić mały salon? Mamy na to dobre sposoby. Przedstawiamy gotowe pomysły z prawdziwych mieszkań.

Spis treści

  1. Jakie meble wybrać do małego salonu? Meble do małego salonu
  2.  Wyposażenie do małego salonu
  3. Dekoracje do małego salonu
  4. Sztuczki na optyczne powiększenie salonu
  5. Mały salon - aranżacje

Jakie meble wybrać do małego salonu? Meble do małego salonu

Meble w małym salonie powinny wprowadzać porządek i nie zabierać zbyt wiele przestrzeni. Wybieramy raczej niskie meble, które sprawią, że salon będzie wydawał się wyższy i większy. Meble do salonu o podobnej wysokości optycznie porządkują przestrzeń i poszerzają perspektywę. 

Wielkość mebli ma fundamentalne znaczenie, ponieważ oprócz spełniania swoich funkcji powinny jeszcze pozwolić na w miarę swobodną komunikację w małym salonie. Musimy zachować niezbędny dostęp do okna i do balkonu, także droga do kuchni powinna być swobodna – czasem zdarza się, że niesiemy coś gorącego lub ciężkiego.

Meble do małego salonu, szczególnie te pomocnicze, powinny być także na tyle lekkie, żeby łatwo można było je przestawiać. Często lepiej sprawdzą się dwa mniejsze stoliki kawowe niż jeden duży. Mniejsze mogą stać obok siebie lub po dwóch stronach sofy – w zależności od konkretnego projektu salonu. Jeśli w małym salonie zmieści się też fotel, jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami. Wybierajmy wtedy obrotowy, na jednej nodze – wtedy z tego samego miejsca można oglądać film w telewizji lub po odwróceniu się rozmawiać z osobami siedzącymi na sofie.

Pamiętaj również, że projekt salonu to przede wszystkim funkcjonalność. Zatem meble do salonu powinny być wielofunkcyjne i składane: stoliki z szufladami, pufy ze schowkiem, mała szafka na kółkach. To pozwoli nam na dopasowywanie układu mebli do potrzeb i metrażu.

Jeśli chodzi o design i kolorystykę mebli, do małego salonu najlepsze są te z gładkimi frontami, bez dekorów. Mile widziane są fronty lakierowane, szklane lub z naklejonym lustrem. Najbezpieczniejsze są jasne barwy: biel, pastele, delikatna szarość oraz naturalne odcienie drewna.

 Wyposażenie do małego salonu

Sofa to bodaj najważniejszy element wnętrza salonu. W ograniczonym metrażu najlepiej, jeśli jest modułowa, daje najwięcej możliwości zestawień. Jeśli kanapa modułowa nie przypadła nam do gustu, do małego salonu pasuje również kanapa dwuosobowa. Modna ostatnio kanapa narożnikowa zupełnie nie nadaje się do małego wnętrza, może przytłaczać swoją wielkością.

Jeśli chodzi o kolor sofy do salonu, świetnie sprawdzają się nasycone, zdecydowane odcienie: czerń, szarość, pomarańcz. Nieduża, ale praktyczna sofa w mocnej barwie szybko stanie się główną ozdobą także małego salonu.

Dekoracje do małego salonu

Kwestie dodatków do małego salonu zawsze trzeba szczegółowo przemyśleć. Jeśli jest ich za dużo, przytłaczają wnętrze, które wydaje się przez to mniejsze. Pomyśl nad dywanem ze zdecydowanym, barwnym deseniem. Przydadzą się też lekkie, zwiewne zasłony, lampy wiszące, a także lustro na ścianie, które powiększy optycznie małe wnętrze. Inne rozwiązanie to szafa na wymiar z częściowo lub całkowicie lustrzanymi frontami. Zwróć tylko uwagę na to, co się będzie w niej odbijać!

Najbardziej istotne jest to, aby wnętrze było funkcjonalne, dopasowane do indywidualnych potrzeb. W małym salonie sprawdzają się również zamknięte szafki, niskie meble, błyszczące fronty, telewizory zawieszone na ścianie.

Sztuczki na optyczne powiększenie salonu

Do małego salonu wybieramy oczywiście jasne kolory ścian: pastele, odcienie bieli i beżu. Ale jeśli jasne kolory to nie jest nasze marzenie, możemy skusić się na jedną ze ścian w mocniejszym odcieniu. Użycie nasyconych kolorów (pomarańczy, czerwieni, fioletu, zieleni) stworzy idealne tło dla jasnych mebli. Kolejny pomysł na kolor ścian małego salonu to połączenie różnych odcieni np. błękitu, które stworzą pasy. Przechodzenie jednego koloru od jasnego do ciemnego odcienia pomoże w uzyskaniu efektu przestronności małego salonu.

Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, wybierając do małego salonu chłodne odcienie jasnych kolorów neutralnych. Ściany w kolorze chłodnej szarości lub błękitne wydają się bardziej oddalone, niż są w rzeczywistości. Ale jak od każdej reguły są wyjątki. Czasem duża ciemna powierzchnia, na przykład cała czarna ściana, daje wrażenie głębi i też optycznie powiększa przestrzeń.

Nie zapominajmy też o połyskujących powierzchniach. Meble lakierowane na wysoki połysk odbijają światło, dzięki czemu wydają się mniejsze. W małym salonie świetnie sprawdzi się posadzka na wysoki połysk (dlaczego by nie np. żywiczna?).

Mocniejsze kolory możemy zastosować w dodatkach, takich jak poduchy, zasłony, drobne elementy dekoracyjne. Ważne, aby unikać eksponowania zbyt wielu przedmiotów. Chodzi bowiem o stworzenie przejrzystej i uporządkowanej przestrzeni. 

Mały salon - aranżacje

Nie masz pomysłu na to, jak urządzić mały salon? Zobacz nasze aranżacje salonów w różnych stylach. Z pewnością znajdziesz w nich coś dla siebie!

Panele winylowe, czyli podłoga bez wad? Sprawdzamy, czym się różnią panele winylowe od laminowanych

Wnętrze stworzone do odpoczynku