Mała sofa z funkcją spania. Nowoczesna kanapa z funkcją spania

2023-12-10 8:11

Sofy z funkcją spania różnią się kierunkiem, metodą rozkładana i rodzajem materaca. Najpopularniejsze jest kanapa rozkładana do przodu. Jaką kanapę rozkładaną wybrać? A może narożnik z funkcją spania lub wersalka? Mała sofa z funkcją spania jest też niezastąpiona, gdy spodziewamy się gości.

Spis treści

  1. Jak urządzić mały salon? Mała sofa z funkcją spania 
  2. Jaka sofa rozkładana do spania?
  3. Wygodna sofa z materacem
  4. Jakie są najlepsze materace do spania?
  5. System rozkładania sofy
  6. Mechanizm rozkładania sofy DL
  7. Pojemnik na pościel
  8. Przeczytaj też: Modny salon 2023: inspiracje. Jak urządzić nowoczesny salon w bloku

Jak urządzić mały salon? Mała sofa z funkcją spania 

Średnia wielkość mieszkania w Polsce plasuje się sporo poniżej europejskiej średniej. Długie dekady powierzchniowo oszczędnego budownictwa mieszkaniowego nauczyły jednak Polaków, jak radzić sobie z aranżacją niewielkich przestrzeni. Lekkie, oszczędne meble, składane stoliki i w końcu rozkładane sofy stanowią klasykę polskiej zaradności.

Panuje dość powszechne przekonanie, że noc spędzona na rozkładanej kanapie to gwarancja snu niskiej jakości. To nie musi być prawda. Trzeba co prawda uczciwie przyznać jedno – solidna rama łóżka i dobrze dobrany do potrzeb materac to najlepszy sposób na zdrowy, satysfakcjonujący sen. Nie znaczy to jednak, że nie ma takich sof rozkładanych, na których będziemy się wysypiać.

Przeczytaj też: Aranżacja salonu. Przytulny, nowoczesny salon, inspiracje

Jaka sofa rozkładana do spania?

Zanim przystąpimy do wyboru sofy rozkładanej, musimy dobrze zastanowić się nad tym, jak często ma być używana. Jeśli w małym mieszkaniu w bloku chcemy zyskać dodatkowe miejsce i zamierzamy w związku z tym spędzać na niej każdą noc, a w dodatku jest nas dwoje – wybór dobrej, solidnej kanapy rozkładanej z porządnym materacem i prostym systemem rozkładania będzie bardzo istotny.

Jeśli zaś noce spędzamy na wygodnym łóżku w sypialni, sofa rozkładana ma stanąć w salonie, a jej jedyni przyszli użytkownicy to krewni przyjeżdżający w odwiedziny i kilku zbyt gorliwych imprezowiczów, doskonała jakość nocnej odsłony rozkładanej kanapy będzie nieco mniej istotna.

Dobrze przewidziane potrzeby pozwolą nam zoptymalizować koszty. Sofa rozkładana na lata jest bowiem całkiem sporym wydatkiem – ważnym jednak i opłacalnym, jeśli nie chcemy wymieniać jej zbyt często. Solidna kanapa z nieco mniej doskonałym modułem do spania będzie sporo tańsza i opłacalna, jeśli nasze potrzeby są skromniejsze. Słowem, im więcej nocy zamierzamy spędzić na rozkładanej kanapie, tym więcej uwagi poświęćmy poniższym uwagom.

Wygodna sofa z materacem

To, co sprawdza się jako siedzisko, niekoniecznie sprawdzi się jako materac do spania. Materace w sofach rozkładanych występują w kilku odmianach w zależności od zastosowanego elementu sprężynującego.

Są to taśmy siedziskowe, sprężyny bonellowe lub kieszeniowe, a także rozmaite wypełnienia piankowe. Postarajmy się wybrać taki sam rodzaj, jak wybralibyśmy do łóżka. Nie idźmy na kompromisy, kiedy w grę wchodzi komfort snu.

Jakie są najlepsze materace do spania?

Bardzo dobrą opcją będzie materac ze sprężynami kieszeniowymi. Rodzaj elementu sprężystego to jednak nie wszystko. Pamiętajmy, żeby dobrać odpowiednią twardość materaca do masy ciała.

Zadbajmy też o odpowiednią grubość materaca. Generalną zasadą, o której warto pamiętać, jest to, że lepiej się śpi na pojedynczym materacu, niż na połączonych ze sobą dwóch oddzielnych. Dwa różne materace mogą się zużywać w różnym tempie, a to z kolei wiąże się z ryzykiem, że miejsce łączenia stanie się niewygodne.

System rozkładania sofy

Sof rozkładanych o pojedynczym materacu najwięcej znajdziemy wśród takich, które rozkładają się do przodu. To zazwyczaj większe modele, dość zróżnicowane pod kątem wygody obsługi. Pamiętajmy, żeby koniecznie przetestować system rozkładania przed zakupem. Zwłaszcza jeśli nabywamy sofę rozkładaną do codziennego użytku.

Z jeszcze większą uwagą dobierajmy sofę rozkładaną, którą obsługiwać będzie osoba starsza lub dziecko. Taki system musi zarówno wymagać niewiele siły i być bezpieczny.

Mechanizm rozkładania sofy DL

Inną opcją są sofy z systemem DL. Ich powierzchnia do spania składa się z siedziska i oparcia. Wymagają wyjątkowo dobrej konstrukcji, żeby zapewnić wygodę. Zazwyczaj cechują się wysoką twardością i z pewnością znajdą amatorów wśród tych, którzy potrzebują w nocy mocnego podparcia.

Pojemnik na pościel

Chociaż generalnie kanapa rozkładana jest jedynie alternatywą dla łóżka, nie oznacza to, że nie ma nad nim żadnej przewagi. Zdecydowana większość rozkładanych sof jest wyposażona w wygodne pojemniki na pościel.

Jeśli tylko system składania kanapy jest prosty w obsłudze, cały proces ścielenia staje się praktycznie niezauważalny. O takiej prostocie użytkownicy łóżek mogliby tylko pomarzyć.

Przeczytaj też: Modny salon 2023: inspiracje. Jak urządzić nowoczesny salon w bloku

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE