Wielkanocne pisanki możemy wyczarować za pomocą gotowych, chemicznych, dobrze wszystkim znanych farbek lub za pomocą barwników naturalnych. Dzisiaj skupimy się na naturalnych barwnikach do jajek - trochę mniej powszechnych, ale dających znacznie więcej możliwości. Barwienie pisanek w ten sposób pozwala uzyskiwać różne nasycenie koloru, co w przypadku farbek chemicznych raczej nie jest możliwe - kolor zawsze jest ten sam. Tutaj nie mamy pewności, jakie nasycenie koloru uzyskamy, ale na tym właśnie ma polegać zabawa przy malowaniu pisanek w sposób naturalny. Być może będzie przy tym trochę więcej bałaganu w kuchni, ale efekt i dobra zabawa przy tej okazji na pewno nam to wszystko wynagrodzą. Zobacz inspiracje na ozdoby na stół wielkanocny w pastelowych kolorach.

Co będzie potrzebne do barwienia jajek?

•    jajka (w białych lub beżowych skorupkach - w zależności od koloru, czyt. dalej),
•    naturalne barwniki do jajek,
•    ocet spożywczy,
•    małe garnki,
•    naczynia, w których będziemy barwić,
•    papierowe ręczniki kuchenne,
•    olej spożywczy do nabłyszczania gotowych pisanek.

Barwienie jajek: na zimno czy na gorąco?

Barwienie jajek na gorąco: wybrany barwnik i jajka wkładamy do garnuszka, zalewamy zimną wodą, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy aż do uzyskania koloru, o który nam chodziło. Kolory uzyskane tą metodą będą bardziej nasycone.

Barwienie jajek na zimno: osobno przygotowujemy wywar z barwnika i osobno gotujemy jajka na twardo. Następnie do ostudzonego wywaru dodajemy 1 łyżkę octu spożywczego, ostudzone, ugotowane jajka i wkładamy wszystko do lodówki. Czekamy do momentu, gdy uzyskamy odcień, o który nam chodziło. Może to trwać 30 minut, kilka godzin albo nawet całą noc. Ania Fiderkiewicz - autorka bloga Apartament 80.pl, zaleca przygotowanie wywarów do barwienia jajek dzień wcześniej z uwagi na czas potrzebny do sporządzenia wywarów, ostudzenie ich, ufarbowanie pisanek i doprowadzenie kuchni do „stanu używalności”. Metoda na zimno jest bardziej pracochłonna, ale pozwala uzyskać pastelowe kolory pisanek.

Sprawdź też: Jak zrobić kurczaczka na Wielkanoc z wełny >>>

Po ufarbowaniu układamy jajka na osobnych talerzykach wyłożonych ręcznikami papierowymi, tak by gotowe pisanki nie stykały się ze sobą – zminimalizujemy w ten sposób zacieki i plamy. Zresztą zaraz po wyjęciu z barwnika można każdą pisankę delikatnie wytrzeć ręcznikiem papierowym – będzie mniej plam. Ale chyba nie należy zbyt przejmować się ewentualnymi plamkami czy zaciekami. Te pisanki są przecież „hand made”, a nie z fabryki. Na koniec natrzyjmy je odrobiną oleju, wtedy nabiorą satynowego połysku.

Nie przegap: Śniadanie wielkanocne - jak pięknie udekorować stół? >>>

Naturalne barwniki do jajek: kolory pisanek

Żółte pisanki – naturalny barwnik do jajek to kurkuma. Na rondelek wody potrzebujemy ok. pół opakowania przyprawy. Gotujemy 10 minut i zostawiamy do naciągnięcia nawet na całą noc. Kolor jednak jest delikatny, dlatego lepsze będą jajka w białych skorupkach. Uwaga: kurkuma farbuje wszystko: nasze ręce, naczynia i zlew. Należy bardzo uważać!

Złote, brązowe, bordowe pisanki - naturalny barwnik do jajek to dobrze znane łupiny cebuli. Barwienie jajek cebulą najlepiej robić metodą na gorąco – im dłużej gotujemy i im więcej mamy łupin, tym kolor pisanki będzie bardziej intensywny. Im ciemniejszy odcień skorupki, tym również ciemniejszy kolor pisanki.

Granatowe pisanki - naturalnym barwnikiem do jajek jest kwiat malwy czarnej – do kupienia w sklepach zielarskich. Pisanki barwimy mMetodą na zimno. Kolor zależy od ilości użytych kwiatów, ale jest zawsze zagadką. Im ciemniejszy odcień skorupki, tym ciemniejszy kolor pisanki.

Szare i lawendowe pisanki - również wykorzystujemy kwiat malwy czarnej, ale w znacznie mniejszej ilości niż w przypadku koloru granatowego. Barwimy metodą na zimno, lepsze będą jajka w białych skorupkach.

Niebieskie pisanki - czyli barwienie jajek kapustą czerwoną. Na rondelek wody potrzebujemy ¼ główki kapusty. Wykorzystujemy metodę na zimno. Białe skorupki jajek pozwolą uzyskać więcej odcieni niebieskiej barwy.

Zielone pisanki - barwienie jajek na zielono najlepiej wychodzi w wywarze z czerwonej kapusty, ale na jajkach w brązowych skorupkach. Można próbować w liściach szpinaku, żyta lub trawy. Niestety trudno zyskać czysto zielony kolor.

Zielone, pastelowe pisanki  – najpierw barwimy jajka na kolor pastelowoniebieski, ale krótko. Później przekładamy jajko do wywaru z kurkumy. Działamy metodą na zimno z wykorzystaniem jajek w białych skorupkach.

Ciemnobrązowe pisanki – tu również sprawdzi się barwienie jajek cebulą. Możemy też moczyć jajka w wywarze z kawy. Inne sposoby? Barwienie najpierw w cebuli, później w wywarze z kwiatu malwy czarnej.

Różowy, pastelowy kolor pisanek – czyli barwienie jajek burakami. Nawet gdy jajka długo moczymy w wywarze, kolor - najczęściej - wciąż będzie delikatny.

Pomarańczowe pisanki – naturalny barwnik do jajek to chilli, dzięki któremu uzyskamy odcień pastelowy. Robimy wszystko metodą na zimno i na jajkach w białych skorupkach.

Zobacz też: Różowe dekoracje na Wielkanoc - to jest hit! >>>

Galeria zdjęć: pisanki i dekoracje wielkanocne w pastelowych kolorach

Pastelowe kolory w dekoracjach wielkanocnych są bardzo modne. Takie pisanki i ozdoby wyglądają radośnie, lekko i delikatnie. Zobacz zdjęcia z inspiracjami na pastelowe pisanki i dodatki na Wielkanoc. Pamiętaj też, że jajka wielkanocne coraz częściej wiesza się na drzewkach czy gałązkach jak bombki choinkowe!