Rośliny w wąskim ogrodzie. Jak zaprojektować mały, wąski ogródek?

Ogród obok domu cieszy zawsze, niezależnie od wielkości. Zwłaszcza kiedy żar leje się z nieba, własny kawałek zieleni jest nie do przecenienia. Mały, wąski, a przez to często także wilgotny i cienisty ogródek stanowi jednak niemałe wyzwanie aranżacyjne. Podpowiadamy, jak zaprojektować wąski ogród tak, żeby maksymalnie wykorzystać jego możliwości.

Nowoczesne wnętrze z wyjściem na ogród
Drewniane podesty w ogrodzie
Aranżacja ogrodu: ławka w ogrodzie
Aranżacja małego ogrodu: lustra
Aranżacja ogrodu: zdjęcia

Skwerek tuż za domem

Ponad połowa Polaków mieszka w miastach. Nieraz udział zieleni w terenach miejskich pozostawia wiele do życzenia. Każdy skrawek ziemi, który umożliwia wypoczynek wśród zieleni jest na wagę złota. Taką możliwością dla wielu może być przydomowy ogródek.

Wciśnięty między dom a granicę działki ogródek jest często mikrych rozmiarów. Zaaranżowanie takiej przestrzeni tak, żeby stanowiła wymarzoną przestrzeń wypoczynku stanowi nie lada wyzwanie. Wystarczy jednak dobrze zrozumieć wymagania takiego ogródka, żeby jego rozmiary nie stanęły nam na przeszkodzie.

Pokochajmy wąski ogród takim, jaki jest

To może zabrzmieć jak unik, ale nasz projekt nie ma szans powodzenia, jeśli nie zaakceptujemy w pierwszej kolejności tego, że jesteśmy użytkownikami niewielkiej przestrzeni ogrodowej. Co się z tym wiąże?

Po pierwsze pamiętajmy, że choćbyśmy się nie wiadomo jak starali, w wąskim ogródku nie wytyczymy boiska do badmintona, oczka wodnego z pomostem ani labiryntu z żywopłotu. Nie będzie to miejsce na garden-party dla setki znajomych. Słowem, nie będzie wąski ogródek pełnił funkcji, które może pełnić obszerny ogród.

Po drugie jednak działa to w dwie strony. To znaczy, że obszerny ogródek może nie zdołać realizować zadań, z którymi poradzi sobie doskonale wąski ogród. Pewien stopień przytulności, zaciszności i tajemnicy jest osiągalny tylko w odpowiednio kameralnej skali.

Kiedy zdamy sobie z tego sprawę, od razu lepiej będzie nam zabierać się za planowanie przydomowego skwerku.

 Ogród przydomowy

Fot. Piotr Gorączko

Proporcje wąskiego ogrodu

Pełna akceptacja ogrodu nie oznacza jednak, że nie możemy próbować poprawić nieco jego proporcji. Nie chodzi tu jednak o nielegalne wkraczanie na działkę sąsiada ani o zabudowywanie części ogrodu garażem. Chodzi wyłącznie o złudzenie optyczne. To wystarczy.

Nasz wzrok w pierwszej kolejności zwróci uwagę na proporcje, nie na szerokość. Jeśli uda nam się optycznie skrócić ogród albo podzielić go na sekcje o bardziej harmonijnych proporcjach, będziemy lepiej się w nim czuli.

Wytyczenie krętej ścieżki jest dobrym sposobem na osiągnięcie tego rodzaju złudzenia. Chodzi o to, żeby ścieżka raz na jakiś czas znikała za wyższymi roślinami, tak żeby nie było wiadomo, gdzie kończy się ogród, a w konsekwencji – żeby nie było widać jego proporcji. Wychodzi na to, że wysoka roślinność i meandrująca wokół niej ścieżka to (wbrew pozorom) najprostsza droga do poprawienia proporcji wąskiego ogrodu.

Charakterystyka wąskiego ogrodu. Cień i wilgoć

Wąski ogródek siłą rzeczy nie raz skazany jest na silne zacienienie, a w konsekwencji – wysoką wilgotność. Musimy to uwzględnić podczas projektowania zarówno ogródkowej „infrastruktury”, jak i przy doborze roślin.

W miejscu zacienionym i wilgotnym wykonanie chodnika z drewna lub innego materiału podatnego na wilgoć jest ryzykowne. Po niedługim czasie nawierzchnia może wymagać naprawy bądź wymiany, jeśli nie będziemy jej regularnie i pieczołowicie pielęgnować.

Lepszym rozwiązaniem w wąskim ogrodzie jest utwardzenie gruntu i wyłożenie go drobnym grysem lub żwirem albo wykonanie ścieżki z betonowych lub kamiennych kostek, które tak szybko nie porosną mchem i nie rozpadną się pod wpływem wilgoci.

Wybierając kostkę, warto jednak pamiętać, że nie może być zbyt gładka. Wilgoć sprawi, że nawierzchnia może być niebezpiecznie śliska.

 ogród romantyczny aranżacja

W ogrodzie romantycznym zjawisko wyglądają meble tapicerowane - można je wystawić tylko okazjonalnie w słoneczne dni.

Fot. Marcin Czechowicz

Rośliny do zacienionego ogrodu

Po wytyczeniu ścieżek, możemy zaplanować rozmieszczenie roślin w wąskim ogrodzie:

  • Rośliny na stanowiska wilgotne

    Jeśli nasz wąski, długi ogród jest miejscem wilgotnym i zacienionym, doskonale będą w nim rosły różne gatunki paproci (m.in. nerecznica samcza, pióropusznik strusi, zanokcica skalna, adiantum stopowate, wietlica), niektóre trawy (turzyce, kosmatki), kokoryczka wielokwiatowa, jasnota plamista, pierwiosnki (również późne np. pierwiosnek Viala), bodziszki, barwinek pospolity, zawilec japoński, wiele ciekawych odmian funkii, tawułek Arendsa i żurawek oraz niskie odmiany hortensji ogrodowej.

  • Rośliny do ogrodu na stanowiska umiarkowanie wilgotne

    Na stanowisku umiarkowanie wilgotnym w wąskim ogrodzie urośnie natomiast bukszpan pospolity, mahonia pospolita, cis pospolity, pieris japoński, trzmielina Fortune'a, miodunka pstra, orlik mieszańcowy oraz niecierpek nowogwinejski.

  • Pnącza: rośliny do ogrodu

    W wąskim ogrodzie niezwykle cenne są także pnącza, które rosnąc w górę nie zajmują na działce zbyt wiele przestrzeni i pozwalają zasłonić niezbyt atrakcyjne elementy architektury, jak np. mury czy schody. W cieniu lub półcieniu w wąskim ogrodzie możemy posadzić bluszcze pospolite, hortensje pnące, chmiel zwyczajny lub przywarkę japońską. Wybierając rośliny do cienistego wąskiego ogrodu, szukajmy odmian o jasnych liściach, dzięki którym rozjaśnimy ciemne miejsca.

Aranżacja wąskiego ogrodu

Nie zmienimy wąskiego ogródka przydomowego w słoneczną zieloną połać, ale możemy próbować go ciut rozjaśnić. Żeby to zrobić możemy sięgnąć po kilka pomysłów.

W wąskim ogrodzie ściana stanowiąca jedną z jego granic jest ważnym elementem kompozycji. Pomalujmy ją na jasny kolor, a ogród od razu będzie nieco jaśniejszy. Oczywiście nie musimy decydować się na bardzo jasny odcień, który szybko się pobrudzi. Znajdźmy – jak zawsze zresztą – złoty środek.

Również meble ogrodowe mogą zmienić oblicze zielonego zacisza. Wybierzmy jasne meble wykonane z egzotycznych odmian drewna albo z tworzyw sztucznych.

Nie zapomnijmy również o tych chwilach po zachodzie słońca, które zamierzamy spędzać w ogrodzie i zaplanujmy nastrojowe i efektowne oświetlenie.

Ocena: 5
Tekst: MŻ Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY