Gdy na dworze zagości słońce i nastaną prawdziwie ciepłe dni, to znak, że rozpoczął sie sezon i można wziąć się za urządzanie miejsca do wypoczynku i letniej jadalni na zewnątrz domu. Od tej pory każdą wolną chwilę będziemy tu spędzać, więc sprawmy, żeby było nam miło i wygodnie. Jeśli nie mamy ogrodu, miejsce wypoczynku możemy urządzic na balkonie lub tarasie.

Urządzanie miejsca wypoczynku: odświeżenie mebli ogrodowych

Jeśli mamy meble ogrodowe z poprzednich lat, pomyślmy o odświeżeniu ich wyglądu. Można je przemalować, zmienić obicia lub ozdobić modnymi poduszkami, które uatrakcyjnią nasz letni salon i jadalnię.

Kolorowa markiza ochroni miejsce wypoczynku przed słońcem

Zacznijmy od zapewnienia sobie cienia w miejscu wypoczynku. Jeśli taras czy balkon jest niezadaszony, efektownym i praktycznym rozwiązaniem będzie markiza. Nie tylko daje cień, ale zrobiona z kolorowej tkaniny także ozdobi to miejsce. Są takie, które same się rozkładają, gdy tylko pojawi się słońce. Jeśli odpoczywamy w pewnym oddaleniu od domu, sprawmy sobie duży parasol ogrodowy. Sprawdzi się zarówno nad stołem, jak i przy fotelach. Nad leżanką można rozpiąć baldachim z barwnej bawełny.

Zobacz też: Aranżacja balkonu: śródziemnomorskie inspiracje, czyli markiza na balkonie!

Aranżacja tarasu i balkonu powinna być spójna ze stylem domu czy mieszkania

Aranżując balkon, warto wziąć pod uwagę charakter sąsiadującego wnętrza, przy tarasie zaś trzeba odnieść się ponadto do architektury domu. Wybierz styl, który ci odpowiada, ale też pasuje do otoczenia. Jeśli masz duszę romantyczki, spodobają ci się żeliwne meble ogrodowe w dawnym stylu. Bez trudu dobierzesz do nich poduszki w kwiaty z tkanin wzorowanych na angielskich kretonach.

Rośliny, meble i świece w aranżacji miejsca wypoczynku

Donice i skrzynki obsadź rozmaitymi pelargoniami. Przy ścianie tarasu pięknie będzie wyglądał krzew pnącej róży w towarzystwie bluszczu, poza nim – rozrośnięta róża parkowa. Poczujesz się jak w angielskim ogrodzie. Klimat środziemnomorski także stworzysz za pomocą odpowiednich roślin. W terakotowych donicach posadź oleandry i drzewka laurowe, w pobliżu zrób lawendową rabatę.

Przeczytaj też: Skrzynki balkonowe: jakie rośliny posadzić w skrzynkach na balkonie

Będą do nich pasowały meble rattanowe lub drewniane. Te naprawdę stylowe powinny wyglądać na stare, więc można je pomalować i przetrzeć kolor. Lampiony na świece rozstawione wokół zrobią wieczorem cudowny nastrój. Jeśli przyjmujesz gości w ogrodzie, po zmierzchu zapal lampiony rozwieszone wśród drzew. To zawsze robi wrażenie.