Ganek jest częścią domu, do której nieczęsto przywiązujemy wagę, ale jest on tak naprawdę pierwszym „pomieszczeniem”, które widzą nasi goście. Dlatego należy zadbać, by był ciekawie i funkcjonalnie urządzony.

Dla miłośników tradycji nie ma domu bez ganku. Tak długo zdobił szlacheckie dwory i chłopskie chaty, że stał się synonimem swojskości. Ganek obrośnięty dzikim winem czy dumnie wsparty na kolumnach, wiejski czy małomiasteczkowy, jest równocześnie i piękny, i użyteczny. Ganek zdobi, podkreśla i osłania wejście do domu. Przeszklony, zabudowany często nazywany jest werandą. Skromny ganek wsparty na dwóch kolumnach to nieodłączna ozdoba polskiego dworku. Zawsze na osi parterowej bryły domu, pośrodku symetrycznej fasady. Szlachetny, uświęcony tradycją wygląd ganek zawdzięcza właściwym proporcjom. Sekret polega na tym, żeby jego szczyt wypadał zdecydowanie poniżej kalenicy wysokiego dachu, a dolna krawędź daszku zgadzała się z linią głównego okapu. Ganek zagarnia strefę wejścia do domu, może być osłonięty nie tylko daszkiem, ale i np. bocznymi balustradami. Takie niskie murki z boku ganku, na których mogą stać donice z kwiatami lub wylegiwać się koty, dodają uroku.

Zobacz też: Styl rustykalny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Jak urządzić ganek, czyli wejście do domu?

Mały ganek nie daje nam wielkiego pola do popisu, ale drobnymi detalami możemy zupełnie odmienić jego wygląd. Chcąc sprawić, by ganek był bardziej przytulny, należy zwrócić uwagę na jego oświetlenie. Girlandy świateł owinięte wokół słupów nie tylko sprawią, że nasz ganek będzie wyglądał atrakcyjnie, ale też wzmocnią w nas poczucie bezpieczeństwa. Wokół słupów możemy także zasadzić pnące się rośliny, to wprowadzi sielski i swojski klimat. Na ganku także warto jest postawić ławkę lub fotel, by móc w ciepłe dni usiąść w cieniu przed domem. Gdy mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy postawić na ganku również duże rośliny doniczkowe lub ustawić inne, dowolne ozdoby.

Wejście do domu: większy ganek, więcej możliwości

Im większy ganek, tym więcej elementów możemy wprowadzić. Ciekawym rozwiązaniem jest huśtawka na ganku, ewentualnie bujana ławka lub hamak. Mając zabudowany ganek, możemy wykorzystać go na ustawienie tam niewielkiej sofy i foteli i korzystanie z niego jak z dodatkowego, letniego saloniku. Najważniejsze, by ganek był zadbany i schludny, a więc nie róbmy na ganku składziku rzeczy niepotrzebnych, niewykorzystanych donic itp.

Wejście do domu: weranda w stylu wiejskim

Weranda tym różni się od ganku, że stanowi niejako oddzielne pomieszczenie "dopięte" do domu od strony wejścia. Często jest całkowicie zabudowana, ale może być też otwarta bądź półotwarta. Co ważne, zawsze jest zadaszona, dlatego daje duże możliwości aranżacyjne.

Ponieważ weranda kojarzy się przede wszystkim z budownictwem wiejskim, najczęściej aranżuje się ją w taki sposób, by sprzyjała wypoczynkowi w sielskiej scenerii. Najlepiej, jeśli elementy konstrukcyjne wykonane są z drewna. W naszym klimacie warto jednak postawić na drewno dobrze radzące sobie z wilgocią, a także w pełni zabezpieczone przed jej szkodliwym oddziaływaniem. Można się też wspomóc płytkami drewnopodobnymi, które zapewnią sielski efekt, a będą o wiele odporniejsze niż drewno.

Kolejna ważna rzecz to meble. Warto postawić albo na modele drewniane, albo też wykonane z kutego metalu. Jeśli będą pomalowane na biało, uda się wprowadzić klimat prowansalskiego dworku wśród lawendowych pól. Świetnie sprawdzą się też meble wiklinowe oraz rattanowe. Jeśli wybierzemy technorattan, postarajmy się, by były to meble klasyczne w designie.

Zobacz też: Jak czyścić rattan? >>>

Oprócz tego na werandzie powinno być jak najwięcej kwiatów. Rośliny pnące na dachu i ścianach, a do tego mnóstwo doniczek i skrzynek - tym sposobem uzyskamy wspaniały efekt, a weranda będzie sprzyjała wypoczynkowi. W roli oświetlenia niech wystąpią kinkiety stylizowane na latarenki. Nie zaszkodzi też zamontować jeden lampy centralnej, sufitowej - koniecznie przystosowanej do pracy na zewnątrz. W ciepłe dni i wieczory przydadzą się też lampiony, girlandy "cotton balls" oraz świece.

Nie przegap: Styl prowansalski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Balkon, taras, weranda: GALERIE ZDJĘĆ

Teoria to jedno - czas na praktykę! W galeriach zdjęć znajdziesz gotowe pomysły do wykorzystania przy aranżacji strefy wejścia, balkonu bądź tarasu.