Baseny ogrodowe. Jaki wybrać basen: stelażowy czy rozporowy? PORADNIK

Baseny ogrodowe są idealne na upały. Na rynku mamy dostępne baseny stelażowe, rozporowe, dmuchane. Podpowiadamy, jaki wybrać basen ogrodowy przenośny oraz jakie będą potrzebne akcesoria. Praktyczny poradnik: basen do ogrodu.

basen rozporowy
basen stelażowy

Baseny ogrodowe przenośne wykonane są najczęściej z tworzywa. Dziś basen możemy mieć praktycznie w każdym ogrodzie czy na działce, którą odwiedzamy tylko w weekendy. A mały basen dla maluchów nawet na tarasie. I nie trzeba od razu budować kosztownej konstrukcji, w sprzedaży są bowiem gotowe baseny do ogrodu, które po sezonie zdemontujemy i przechowamy na następny rok.

A wybór basenów w sklepach z materiałami budowlanymi, supermarketach, czy firmach specjalizujących się w takim asortymencie jest naprawdę duży. Składne baseny ogrodowe można kupić w hipermarkecie i zmontować samodzielnie. Ich niecka to gruba, kilkuwarstwowa folia PCW. W basenach ogrodowych rozporowych, które są okrągłe albo owalne, konstrukcja utrzymuje się dzięki wodzie rozpierającej boczne ścianki (jest to rodzaj dużego worka z płaskim dnem). Może być dodatkowo podparta przez metalowe wsporniki – wówczas jest to basen stelażowy. Baseny ogrodowe tego typu są przenośne. Rozkłada się je na dowolnej równej powierzchni, ich montaż zajmuje kilkadziesiąt minut. W każdej chwili można je rozmontować, zwinąć folię i schować – właśnie to decyduje o ich atrakcyjności.

Polecamy też: Ładna aranżacja tarasu. Ciekawe pomysły na taras - galeria>>

Baseny ogrodowe: jaki kupić?

Wybór basenu zależy od tego, kto będzie zażywał relaksu w wodzie. Czy chcemy mieć tylko dmuchany basen dla dzieci – dla nich są brodziki, jeśli starsze dzieci czy także my, dorośli, będziemy chcieli się ochłodzić – to również jest to możliwe. Od tej decyzji należy uzależnić wybór konstrukcji basenu ogrodowego i jego rozmiar, co oczywiście wpływa na cenę (zależnie od modelu, wielkości oraz wyposażenia baseny ogrodowe kosztują od kilkudziesięciu do ponad 1000 zł). Tak czy inaczej wszystkie tego typu baseny ogrodowe zrobione są z tworzywa (najczęściej z PCV).

Przeczytaj: Jaką podłogę wybrać na taras i balkon? Płytki, kamień, drewno - OPINIE - ZOBACZ ARANŻACJE>>

Baseny ogrodowe dmuchane i brodziki dla dzieci

Najmłodszym wystarczą brodziki i małe baseny dmuchane. Baseny dla dzieci mogą mieć przeróżne kształty – od „zwykłych wanienek” począwszy, po prawdziwe zamki, a te są w przeróżnych kolorach. Wystarczy je nadmuchać (można do tego użyć pompki, zajmuje to kilka minut), napełnić wodą i… pilnować maleństwa. Takie modele basenów miewają kranik, który usprawnia wymianę wody, co przy małych dzieciach jest niezbędne. Zależnie od modelu i firmy baseny dla dzieci zaopatrzone bywają w pokrywę chroniącą wodę od zanieczyszczeń. Trzeba jednak powiedzieć, że baseny tego typu są narażone na uszkodzenia mechaniczne. Niektóre modele mają niezależne komory powietrzne i w przypadku przebicia jednej z nich basen nadal utrzymuje swój kształt. Dlatego też często w zestawie dostajemy łatki. Do tego typu basenów w zasadzie nie można podłączyć pompy filtrującej.

Zobacz też: Aranżacja balkonu w bloku - 20 pomysłów na piękny mały balkon [INSPIRACJE]>>

Baseny ogrodowe rozporowe dla starszych dzieci

Te jak wiadomo „szaleją” w wodzie, więc trzeba uważać, by nie zrobiły sobie krzywdy. Dlatego dla tzw. młodszych nastolatków dobre będą baseny ogrodowe rozporowe. Czym się różnią od basenów dmuchanych? Również jak te pierwsze są z tworzywa, ale baseny dmuchane mają tylko kołnierz, co zapobiega urazom, gdyż jest stosunkowo miękki i wyoblony. Ścianki boczne basenu rozporowego trzymają się w pionie za sprawą naporu wody go wypełniającej. Tego typu modele basenów rozporowych dostępne są w wielu rozmiarach. Podany wymiar dotyczy zazwyczaj średnicy (w najszerszej części zbiornika), a nie wysokości kołnierza. Baseny rozporowe są zazwyczaj okrągłe i mogą nieco się zwężać ku górze. Nabierają kształtu podczas napełniania wodą.

Baseny ogrodowe stelażowe dla rodziny

Jeśli z basenu ogrodowego mają z założenia korzystać także dorośli, warto sięgnąć po baseny stelażowe. Wyróżniają się one tym, że cała niecka basenowa mocowana jest na stelażu z rurek aluminiowych, a sam zbiornik jest dosyć głęboki i na tyle pojemny, że w takim basenie (zależnie od jego wymiarów) zmieści się nawet kilka osób. Baseny stelażowe są najczęściej okrągłe albo prostokątne. Ze względu na głębokość, do basenu stelażowego przydają się drabinki, ułatwiające wejście do środka.

Zobacz też: Pawilon i namiot ogrodowy: jaki kupić? Wybieramy namioty i pawilony do ogrodu>>

Akcesoria do basenów ogrodowych

Do basenów ogrodowych będą potrzebne różnego typu akcesoria. Niektóre w zależności od modelu basenu są sprzedawane w komplecie. Przydatne akcesoria basenowe to:

  • pompka, która usprawni pompowanie basenu;
  • pompy filtrujące do basenów ogrodowych – oczyszczają wodę w basenach od średnicy 244 cm i większych (zwykle rozporowych oraz stelażowych);
  • chemia basenowa
  • pokrywy basenów ogrodowych – przydają się do wszelkiego rodzaju basenów, chronią przed zanieczyszczeniami; 
  • maty zabezpieczające dno basenu – chronią je zarówno przed uszkodzeniami podczas zabawy, jak i przed ostrymi elementami w podłożu (np. kamieniami);
  • drabinki – ułatwiają wejście do głębokich basenów;
  • filtry do pomp oczyszczających do basenów ogrodowych;
  • łatki – do napraw basenu, można je naklejać nawet pod wodą bez potrzeby wypuszczania jej z basenu.

Miejsce na basen ogrodowy

Zanim kupimy basen ogrodowy zastanówmy się, gdzie go postawimy. Warto wiedzieć, że miejsce na postawienie basenu powinno być równe, wypoziomowane. Jeśli basen przeznaczony jest dla dzieci, warto umiejscowić go na słońcu (woda zbyt zimna może wywołać szok termiczny u naszej pociechy). Wielkość basenu ogrodowego dobrze jest dobrać do wymiarów ogrodu – basen nie powinien dominować wielkością, bo to zaburzy estetykę. Baseny ogrodowe z tworzywa nie mogą pozostawać na zewnątrz przy temperaturze poniżej 0 st. C, gdyż twardnieją, co powoduje ich pękanie. Po sezonie należy basen ogrodowy opróżnić z wody, oczyścić, wytrzeć i schować, zabezpieczając przed niskimi temperaturami.

Przeczytaj: REMONT BALKONU, ZRÓB to SAM: Wyremontuj TANIO balkon. Jak ułożyć płytki na balkonie>>

Polecamy wideo: budowa basenu do ogrodu

Basen wykonany w technologii biodesign pools to basen wykonany z żywicy zmieszanej z piaskiem kwarcowym lub granulatem kamiennym. Jest to technologia, która pozwala dowolnie kształtować formę basenu, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Tego typu basenu nie musisz opróżniać z wody na zimę. O jeszcze inne zalety basenu wykonanego z żywicy zapytaliśmy eksperta: obejrzy wideo.

Baseny ogrodowe: 10 propozycji  - ZDJĘCIA

Przedstawiamy inspiracje i pomysły na baseny ogrodowe - zobaczcie najciekawsze aranżacje.

Miejsce wypoczynku na tarasie i balkonie - INSPIRACJE

Ocena: 5
Tekst: Magda Lewandowska Zdjęcia: Andrzej Szandomirski

POLECANE ARTYKUŁY