Balkon i taras inspiracje na klimatyczne miejsce biesiadowania

Balkon i taras inspiracje, czyli pomysły na aranżacje pod gołym niebem. Mały czy duży balkon, taras lub ogród warto urządzić nie mniej wygodnie jak pokój dzienny. Zorganizujmy sobie klimatyczne miejsce do biesiadowania oraz wypoczynku i cieszmy się latem!

balkon inspiracje
balkon inspiracje
balkon inspiracje
balkon inspiracje
taras altana inspiracje

Czekasz cały tydzień na weekendowe śniadania na werandzie? Nie musisz mieć domu na wsi, żeby zaznać przyjemności biesiadowania na świeżym powietrzu. Urządź sobie jadalnię na balkonie, czy tarasie. Nawet na niewielkim balkonie w bloku zmieścisz dwa krzesła oraz stolik na filiżanki z kawą i kanapki. Przy większej rodzinie to może być trudniejsze. Zobacz nasz pomysły i inspiracje: balkon i taras z klimatem.

Balkon inspiracje: urządzamy zielony zakątek w bloku

Szukając inspiracji na balkon, nie zrażaj się wielkością swojego balkonu. Nawet na mały balkonie może być przytulnie i klimatycznie. Podpowiadamy, jak to zrobić. Jeśli cierpimy na brak miejsca, warto wykorzystać rozmaite patenty podczas aranżacji balkonu oszczędzające miejsce, jak: stolik-klapa mocowany do ściany, składane krzesła... Na małym balkonie dzięki starannie wybranym sprzętom możesz stworzyć nastrój kawiarnianego ogródka. Miło będzie tu posiedzieć, patrząc na zieleń, mając kwitnące pnącza pod bokiem. Aranżacja balkonu w spokojnej kolorystyce sprzyja wyciszeniu i wypoczynkowi. Meble balkonowe powinny być odporne na wilgoć i łatwe do utrzymania w czystości. Najpraktyczniejsze oraz najtańsze są meble ogrodowe z tworzyw sztucznych. Mogą być bardzo kolorowe lub neutralne, np. imitujące rattan. Naturalne drewno wygląda pięknie, ale wymaga więcej troski. Przyda ci się na balkonie skrzynia, do której schowasz poduszki w deszczowy dzień. Może ona być jednocześnie siedziskiem. Możesz także zrobić sobie na balkonie kanapę z drewnianych palet (wyłożonych poduszkami). Dwie palety spiętrzone i nakryte szybą, utworzą stolik.

 

Balkon inspiracje: pomysły na balustrady i parawany

Owijanie balkonowej balustrady folią, matą czy czymkolwiek to rozwiązanie, które szpeci budynek. Jeśli potrzebujesz kameralności na balkonie, posadź rośliny - utworzą naturalny parawan. Może to być wieloletnie pnącze lub jednoroczny mietelnik, pnąca nasturcja lub donice z krzewami miniaturowych pomidorów. Skrzynki balkonowe z kaskadami surfinii, powieszone na zewnątrz, będą równie skuteczne. Stałą przesłonę na balkonie możesz zastosować tylko wtedy, gdy pasuje do elewacji domu.

Kwiaty na balkonie posadź w skrzynkach zawieszonych na zewnątrz balustrady. Dobrym rozwiązaniem w aranżacji małego balkonu jest także wykorzystanie wiszących pojemników i półek na rośliny i dekoracje. Z tymi drugimi nie przesadź, niech to będzie raczej rajski ogród, a nie wystawa maskotek czy bibelotów. Na krańcach balkonu ulokuj siedziska. Może to być mała wiklinowa sofka, fotel lub meble z palet nakryte poduszkami. Nie wystawiaj na balkon mebli pokojowych. Spłowieją, a poza tym są niestylowe. Niech to będą sprzęty specjalne na balkon czy taras: ubrane w wesołe, kolorowe pokrowce i poduszki. Podczas aranżacji balkonu nie zapomnij o oświetleniu. Nie musi być elektryczne - tealighty, lampiony i latarenki zrobią nawet lepszy nastrój na balkonie o zmroku.

Taras inspiracje: urządzamy miejsce wypoczynku w ogrodzie

Szukając inspiracji na taras i ogródek, masz więcej możliwości niż osoby dysponujące tylko małym balkonem. Aranżacja tarasu to mnóstwo inspiracji na wygodne miejsca do wypoczynku i posiłków na świeżym powietrzu. Tarasowe rośliny mogą panoszyć się w donicach, nie bacząc na to, że zajmują mnóstwo miejsca, a my rozciągamy się na szezlongach i leżakach, wystawiając twarz do słońca. Zadbaj też o cień na tarasie czy w ogrodzie. Markiza lub parasol będą niezastąpione, ale można własnym sumptem wyczarować za pomocą tkanin istne cuda: parawany, baldachimy, daszki, namioty. Ławki, leżanki, fotele i stoły to baza dobrze urządzonego miejsca wypoczynkowego na tarasie. Ale dopiero dodatki i tekstylia nadadzą aranżacji tarasu indywidualnego charakteru. W aranżacji tarasu zdecyduj się na dominujący kolor oraz wzór. Pewna jednorodność będzie elementem porządkowania wybranej przestrzeni. Ale także kontrolowana wielobarwność (np. tęczowe pasy w różnych kombinacjach) da podobne wrażenie. Dla dobrego efektu w aranżacji tarasu ważne są także drobiazgi: doniczki, osłonki, lampiony czy konewki.

Wideo: jak urządzić jadalnię na tarasie

Aranżacja tarasu - poradnik WIDEO - zobaczcie, jak ładnie urządzić taras! Proponujemy ładną aranżację tarasu, która pomoże Wam stworzyć przytulny kącik relaksu w ogrodzie. Pokazujemy, jakie meble i dodatki wybrać do aranżacji tarasu - obejrzyjcie film!

Ocena: 5
Tekst: Bożena Kowalewska Zdjęcia: GREEN CANOE STUDIO

POLECANE ARTYKUŁY