Efektowne firany i zasłony, dekoracyjne poduchy i meble tapicerowane – to wszystko, choć na chwilę zapomniane, powoli wraca do łask. Tkaniny dekoracyjne odgrywają ogromną rolę w wystroju salonu i pozwalają nadać ostateczny szlif projektowi wnętrza. Czym kierować się przy wyborze tkanin dekoracyjnych? Jak dopasować je do stylistyki wnętrza? Prezentujemy mini przewodnik po roli tkanin we wnętrzu!

Tkaniny we wnętrzu: rola tkaniny we wnętrzu

Tkaniny w wystroju salonu są wszechobecne – to oczywiste. Występują pod postacią dekoracji okien, obrusów czy chociażby obicia mebli. Ostatnimi czasy coraz częściej doceniamy ich ogromną rolę w wystroju salonu i decydujemy się na dekoracyjne pledy, narzuty czy nawet obicia ścian tkaninami dekoracyjnymi. Odpowiednio dobrana tkanina pomoże nam przeprowadzić szybką metamorfozę wnętrza za niewielkie pieniądze. Nie zapominajmy jednak, że tkaniny dekoracyjne występują nie tylko w aranżacji salonu, ale coraz częściej goszczą w wystroju kuchni czy pokoju kąpielowego, jako efektowne siedziska przyokienne czy tapicerowane szezlongi. Jedno jest pewne – obszerna oferta tkanin gwarantuje nam, że każdy znajdzie coś, co idealnie wpisuje się w stylistykę jego wnętrza. Jedwabne tafle, delikatne aksamity, klasyczne żakardy czy naturalny len – jak zatem z takiego wachlarzu możliwości wybrać najlepsze rozwiązanie? W jaki sposób dopasować tkaninę do wystroju pokoju dziennego?

Jak dobrać tkaninę do wystroju salonu?

Aranżację stylowego pokoju dziennego, w którym dominują antyczne meble, warto dopełnić efektownymi zasłonami i klasycznymi firanami. W przypadku wnętrz rustykalnych utrzymanym w sielskim, swojskim klimacie, idealnie odnajdą się tradycyjne rzymskie rolety. Pamiętajmy jednak, że o efektowności tkaniny we wnętrzu decyduje nie tylko jej wzornictwo, ale przede wszystkim sama tkanina. Naturalny urok klasycznych wnętrz podkreśli aksamit oraz welur. Coraz popularniejsze wnętrza w stylu skandynawskim kochają bawełnę oraz naturalny len. W kwestii kolorystyki – na salonach w dalszym ciągu królują nieśmiertelne biele, modne szarości i klasyczne czernie. Decydując się na ogranie wystroju salonu tkaninami, pamiętajmy o jednym – prym we wnętrzu wiodą delikatne i szlachetne tkaniny, które subtelnie ozdobimy chwostami czy taśmą, a nie pstrokate i zdobne wzory.

Dekoracja okna to podstawa!

Mówiąc o tkaninach we wnętrzu, pierwsze co przychodzi nam na myśl to zapewne dekoracja okna. Zasłony i rolety to absolutny obowiązek w wystroju salonu utrzymanego w stylistyce klasycznej. Czy ktoś może wyobrazić sobie wystrój pokoju dziennego w stylu angielskim czy prowansalskim, który pozbawiony będzie dekoracji okiennych, budujących tak naprawdę wyjątkowy klimat we wnętrzu? Co najważniejsze - a o czym często zapominamy – tkaniny w wystroju pokoju dziennego pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale pozwalają swobodnie regulować natężenie światła we wnętrzu, wypływają na jego akustykę, a przede wszystkim budują ciepły i niepowtarzalny charakter przestrzeni.

Meble tapicerowane: tkaniny obiciowe we wnętrzu

Na tym jednak nie kończy się rola tkanin w wystroju salonu. Wbrew pozorom, meble tapicerowane, wciąż święcą triumfy w aranżacji wnętrz. Coraz częściej świadomi dekoracyjnej roli materiału, przy wyborze mebli wypoczynkowych zwracamy uwagę nie tylko na ich formę, ale przede wszystkim na materiał obiciowy. Odpowiednio dobrana tkanina jest najlepszą dekoracją mebla i decyduje o jego ogólnym wyrazie. Źle dobrana może spowodować, że nawet najbardziej stylowy mebel zagubi gdzieś swój blask. Co można zauważyć w aktualnych trendach tapicerskich? Wzorzyste, barokowe tkaniny powoli odchodzą do lamusa i ustępują miejsca gładkim materiałom, które zdobi jedynie subtelny geometryczny wzór czy lekki motyw florystyczny. Wybierając tkaniny obiciowe naszych mebli, warto dopasować je do ogólnej stylistyki przestrzeni, zwracając szczególną uwagę na dekoracje wnętrz, dywany czy kolory ścian. Choć zdawać się może, że tkaniny obiciowe dominują raczej w sektorze odnawiania mebli i nadawania im drugiego życia, coraz częściej decydujemy się przerobić nowoczesne meble z masowych produkcji tak, by nadać im nowy i niepowtarzalny look. Projektantka Katarzyna Koszałka przypomina, aby zwracać uwagę nie tylko na walory dekoracyjne wybranego materiału, ale także na jego ścieralność, supełkowanie czy odporność na zaciąganie. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj splot tkaniny. Pamiętajmy, że im gęstszy, tym bardziej wytrzymały.