Wnętrza mieszkań w kamienicy cechuje zazwyczaj przestrzeń. Ogromne wnętrza urzekają charakterystycznym klimatem starych kamienic, oferując jednocześnie niezwykle „wdzięczną" aranżacyjnie przestrzeń. W tak pokaźnych wnętrzach mieszkania w kamienicy możemy zaszaleć z kolorem i dodatkami. Jednak niekoniecznie... Prezentujemy projekt wnętrz, który urzeka monochromatyczną kolorystyką i jest najlepszym dowodem na to, że istnieją takie barwy, które nigdy nie wyjdą z mody!

Wnętrza mieszkań: biała kuchnia to jest to!

Ewelina Golinowska z pracowni EG Projekt podjęła się zadania zaprojektowania wnętrz mieszkania w starej kamienicy, którego charakterystycznym elementam jest przede wszystkim przestrzeń i niestandardowo wysokie okna, które aż proszą się o kreatywne zaaranżowanie. Jednym z przykładów oryginalnego podejścia projektantki do tego projektu wnętrz jest świetne wykorzystanie atutów wysokich okien w kuchni. Szeroki parapet został pomyślany jako wygodne siedzisko, które jest dopełnieniem swego rodzaju stołu śniadaniowego. Ten z kolei został zaprojektowany jako przedłużenie blatu ciągnącego się przez całą długość kuchni i wychodzącego aż na jej środek. W projekcie kuchni królują trzy nieśmiertelne barwy, czyli czysta biel, modna szarość i klasyczna czerń. Życzeniem inwestorów było zaprojektowanie w kuchennym wnętrzu szeregu szafek, które pozwolą na pomieszczenie wszelkich kuchennych akcesoriów. Projektantka zdecydowała się na kuchenną zabudowę pokaźnych rozmiarów, której nadano oczywiście kolor biały. To sprawiło, że meble wtapiają się gładko w przestrzeń kuchenną, nie dominując w jej aranżacji. Dopełnieniem projektu wnętrza kuchni jest podłoga, która pokryta została mieszanką lakierowanego betonu i żywicy, a następnie pomalowana na kolor szary. Rozwiązanie to ma wiele zalet - nie posiada ona łączeń i fug, dzięki czemu jest niezwykle łatwa w utrzymaniu, a ponadto pozwala na łatwe odświeżenie - po latach eksploatacji, wnętrza mieszkań może zostać łatwo odnowienione, ponieważ podłogę można przeszlifować i ponownie polakierować.

Biała łazienka z dominacją koloru czarnego? To jest możliwe!

W stylistyce kuchni został także utrzymany projekt łazienki. We wnętrzu przeplatają się trzy barwy, przy czym zauważalna jest przewaga koloru czarnego. Czerń wysuwa się na prowadzenie w aranżacji pokoju kąpielowego nie tylko w pojedynczych akcentach, ale przede wszystkim jako dominanta na jednej ze ścian. Celem wyeksponowania czarnej ściany zdecydowano się zlokalizować na niej, dla kontrastu, grzejnik w kolorze śnieżnobiałym. Reszta aranżacji łazienki zdumiewa oczywiście bielą, która zróżnicowana została za pomocą różnych faktur. W projekcie łazienki wykorzystano zarówno fazowe kafle na ścianach, ozdobne zdobne Shutters'y w oknach, gładką obudowę wanny, a także matowe fronty szafek i szuflad. Takie połączenie nie może być nudne! Dopełnieniem całości jest szara betonowo-żywiczna podłoga, będąca odniesieniem do posadzki kuchennej.

Wnętrza mieszkań: nowoczesne, niebanalne, wygodne

W prezentowanym projekcie wnętrz mieszkania w kamienicy w aranżacji przedpokoju na plan pierwszy wychodzi wyłożona kaflami cementowymi w przedwojennym stylu podłoga. Kafle są oddzielone od parkietu wzorzystą bordiurą i idealnie domykają czarno-białą szachownicę. Za lustrzanymi drzwiami zamocowanymi na srebrnym stelażu kryje się garderoba. Wyjątkowego uroku długiemu korytarzowi nadaje oryginalne oświetlenie w postaci srebrnych lamp oraz dodającymi klimat dolnymi punktami oświetlenia schodowego. Długi korytarz prowadzi nas bezpośrednio do jasnego pokoju dziennego. Ten, skąpany jest w bieli, która została gdzieniegdzie przełamana elementami w kolorze szarym i czarnymi akcentami. Na plan pierwszy aranżacji wnętrza wysuwa się jednak pewne zaskoczenie. Stylistyczne i kolorystyczne... przedwojenny kredens, który gra tutaj absolutnie pierwsze skrzypce. Dla równowagi we wnętrzu, po przeciwległej stronie, zlokalizowano nowoczesny stół w dębowym kolorze. Strefę wypoczynkową wyznacza wygodna sofa w kolorze szarości. Dopełnieniem aranżacji pokoju dziennego jest parkiet w klasycznym wzorze jodły francuskiej, który domykając cały projekt, stanowi jednocześnie zgrabne przełamanie monochromatycznego wnętrza.

Projekt sypialni z biblioteczką: cegła na ścianie

Na uwagę zasługuje także w aranżacji wnętrza mieszkania w kamienicy projekt sypialni, która podobnie jak reszta wnętrz, utrzymana jest w zgranym trio kolorystycznym. Założeniem było stworzenie wnętrza spójnego z resztą mieszkania, jednocześnie niezwykle przytulnego i ciepłego. Charakteru przestrzeni sypialnej dodaje z pewnością surowa cegła na ścianie w kolorze jasnoszarym. Bohatera wnętrza należałoby się jednak dopytywać gdzie indziej... Elementem przyciągającym wzrok w projekcie sypialni są z pewnością wiszące szafki przy łóżku w kolorze niebieskim. Z kolei po przeciwnej stronie pokoju zaplanowano ogromny regał na całą ścianę, który pełni rolę domowej biblioteczki. Część regału została pomyślana jako niewielki kącik do pracy, który z resztą zabudowy tworzy spójną całość.