Wnętrza mieszkań: mieszkanie w stylu skandynawskim prosto z Finlandii. Galeria zdjęć!

Uwielbiamy styl skandynawski. Za połączenie prostoty, koloru białego i czarnego z szarością, czerwienią i błękitem. Styl skandynawski jest niewymuszony i niezobowiązujący. W stylu skandynawskim odnajdą się przedmioty retro i nowoczesne, gustawiańskie i rustykalne. Łączą je kolory i materiały naturalne, z których zostały wykonane. Zobaczcie inspirujące zdjęcia mieszkania w stylu skandynawskim prosto z Finlandii!

Kąt do pracy w mieszkaniu w stylu skandynawskim
Fotel retro w mieszkaniu w stylu skandynawskim
Kolory w sypialni w stylu skandynawskim
Sypialnia w stylu skandynawskim
Dodatki w sypialni w stylu skandynawskim

W ostatnich latach bardzo polubiliśmy styl skandynawski. Głównie za jego niewymuszony charakter. We wnętrzach mieszkań w stylu skandynawskim doskonale odnajdą się meble i przedmioty w stylu nowoczesnym i retro. Podobnie te stylowe: gustawiańskie i rustykalne. Prostota wykonania i stonowana kolorystka zawsze połączą je w spójną i przyjemną dla oka całość. To właśnie ta stonowana kolorystyka i naturalne materiały są kluczem do łagodności stylu skandynawskiego. Znakomitym przykładem aranżacji wnętrza mieszkania w stylu skandynawskim jest mieszkanie fińskiej architektki Laury Seppanen. Widać tu, jak w chłodnym świetle Skandynawii odnajdują się odcienie koloru białego, lekko wyblakłego koloru czarnego czy szarości i kropli czerwieni. A ciekawe jest to, że te kolory również znakomicie sprawdzają się we wnętarzach mieszkań w naszej szerokości geograficznej, znacznie lepiej niż ciepłe i nasycone kolory z Indii czy Maroko.  Pewnie dlatego, całkiem podświadomie, polubiliśmy styl skandynawski w Polsce.

Wnętrza mieszkań: łagodna kolorystyka stylu skandynawskiego

Cechą charakterystyczną dla wnętrz mieszkań w stylu skandynawskim jest łagodna kolorystyka idealnie odnajdująca się w naszej szerokości geograficznej. Połączenie koloru białego z lekko wyblakłym kolorem czarnym w stylu skandynawskim nie stanowi zbyt mocnego kontrastum, przez co nie jest zbyt meczące. Do tego dodatki w odcieniach szarości, błękitów, ciepłych brązów starej skóry sprawiają, że wnętrza skandynawskie są niezwykle przyjazne. Kolor czarny w aranżacji wnętrz mieszkań w stylu skandynawskim to nie absolutnie głęboka aksamitna czerń tylko znacznie złagodzony jej odcień zblizony do odcienia farby tablicowej na ścianie czy rozjaśniony światłem dziennym czarny kolor lnianych, przeziernych zasłon w oknach (jeśli zasłony w ogóle pojawią się w oknach to są albo białe albo czarne). Do tych dwóch podstawowych kolorów dochodzą dodatki w postaci pastelowych błękitów, pudrowego różu, a w okolicy świąt Bożego Narodzenia odcienie kobaltu i czerwieni. Na co dzień czerwień najczęściej pojawia się na dywanach.

Naturalne materiały podstawą stylu skandynawskiego

Podstawą wzornictwa w stylu skandynawskim jest wykorzystywanie materiałów pochodzenia naturalnego. Dlatego materiały obiciowe, pledy  czy dekoracja okien to przede wszystkim wełna, bawełna, len, naturalne futra.  Dywany ocieplające podłogę to albo tkana, elegancka wełna albo rustykalne plecionki z bawełny i lnu. Drewno wykorzystywane do produkcji mebli  i podłóg, to gatunki występujące w tej strefie klimatycznej czyli buk, sosna, świerk, jesion i modrzew. Największą zaletą naturalnych materiałów, właśnie szczególnie docenianą przez Skandynawów jest to, że pięknie się starzeją. Dlatego pewnie styl skandynawski mimo swojej prostoty nie jest nudny. Rzeczy starzejąc się nabierają szlachetnej patyny, wędrują z nami z mieszkania do mieszkania. Niektóre meble i dodatki przechodzą nawet z pokolenia na pokolenie i znakomicie odnajdują się obok rzeczy zupełnie nowych.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Paulina Salonen

POLECANE ARTYKUŁY