Projekt salonu z kuchnią: jak mieszkać przytulnie i nowocześnie. Pastelowa aranżacja kawalerki

Przytulną aranżację salonu z kuchnią w kawalerce zbudowano na grze pastelowych odcieni mebli i dodatków. Jak tego dokonano? Inspirujemy nowoczesnym projektem salonu z kuchnią autorstwa Dado Design w małym wnętrzu kawalerki.

Projekt salonu z kuchnią w kawalerce w stylu skandynawskim
Projekt salonu z kuchnią w kawalerce w stylu skandynawskim
Projekt salonu z kuchnią w kawalerce w stylu skandynawskim
Projekt salonu z kuchnią w kawalerce w stylu skandynawskim
Projekt miejsca do pracy w kawalerce

Nie każdy z nas ma jasno określony styl, w jakim chciałby urządzić swoje pierwsze mieszkanie. Jednak prawie każdy z nas chciałby mieszkać przytulnie i nowocześnie zarazem. Projekt salonu z kuchnią wąskiej kawalerki urządzono w oparciu o prostotę stylu skandynawskiego, pastelowe kolory i budowę proporcji przestrzeni za pomocą umiejętnie położonych kolorów mebli, ścian i podłóg. Przyjrzyjmy się więc bliżej tym zabiegom: oto aranżacja salonu z kuchnią w kawalerce.

Przytulnie i nowocześnie w kawalerce: budowanie przestrzeni kolorem

Zasadą naczelną w przypadku aranżacji kawalerek i małych mieszkań jest nadrzędna i nie do przecenienia rola bieli i jasnych kolorów w aranżacji ścian czy doborze mebli w zabudowie. Biel doskonale rozświetla małe wnętrze kawalerki, potęgując ilość światła wpadającą z okien i drzwi. Sprawia też, że wnętrze staje się optycznie większe i z tzw. „oddechem”. Odpowiednio dobrane odcienie i kontrasty kolorów ścian, mebli i podłóg w projekcie salonu z kuchnią w kawalerce zrównoważyły wąską przestrzeń wnętrza i dodały koniecznego oddechu. Jednolicie biały kolor ścian salonu i kuchni wizualnie zatarł granicę między obydwiema przestrzeniami. Gładkie, białe fronty szafek kuchennych odciążyły gabaryt kuchni, dzięki czemu wprowadzona w przestrzeń roboczą kuchni podłogowa szachownica nie wygląda ciężko. Oświetlenie salonu z kuchnią w kawalerce zróżnicowano pod względem finezyjnych kształtów, lecz „uspokojono” stonowaną kolorystyką – abażury występują w konsekwentnej bieli lub czerni, nawiązując do czarno-białej podłogi w kuchni. Nieliczne jaskrawo-żółte i limonkowe dodatki w postaci doniczek i krzeseł, dodały monochromatycznej kuchni wnętrzarskiego pazura.

Salon z kuchnią: pastelowe akcenty i styl skandynawski

Dzięki ascetycznej bieli w przestrzeni kuchni, można było wprowadzić nieco koloru w zróżnicowanej pod względem funkcji i odbioru części salonowej. Białe ściany i pastelowe dodatki przywołują na myśl silne inspiracje stylem skandynawskim – tak popularnym (bo praktycznym) we wnętrzach o ograniczonym gabarycie. Drewniana podłoga w pastelowym odcieniu dębu zdecydowanym akcentem wprowadziła przytulny i ciepły odbiór salonu z kuchnią w kawalerce. Z taką podstawą łatwo było już dobrać pozostałe, równie pastelowe elementy dekoracji i wyposażenia. Jasnoszara sofa na drewnianym stelażu i lekkich nóżkach koresponduje kolorystycznie z szaro-brązowym, wełnianym dywanem w geometryzujący wzór. Dwie, wielkoformatowe grafiki zawieszone tuż nad nią znalazły swój kolorystyczny odpowiednik  w pastelowo-różowych poduszkach dekoracyjnych czy ceramicznych kubkach na białym, lekkim i nowoczesnym stoliku kawowym. Lekko futurystyczna (nieregularna i wyoblona) forma stolika kawowego na chromowanych nóżkach nawiązuje również do sąsiadującego z sofą i stolikiem szarego fotela typu kokon. Chcąc zrównoważyć wąski układ przestrzeni salonu z kuchnią w kawalerce, wzdłuż wysokich okien zawieszono antracytowe, mięsiste zasłony, które lekko skróciły tramwajowy układ wnętrza.

Ocena: 0
Tekst: Agnieszka Zawadzka Projekt: Dado Design Zdjęcia: materiały prasowe

POLECANE ARTYKUŁY