Nowoczesne wnętrza skandynawskie. Tu sprawdza się zasada „less is more” czyli mniej mebli, ale naprawdę funkcjonalnych i bardzo dobrej jakości. Chyba nie bez powodu to właśnie ze Skandynawii pochodzi mnóstwo „klasyków designu” czyli meble autorstwa Alvara Aalto – wazon savoy z 1932 roku, fotel model 42 czy Arne Jacobsena – fotel Egg i Swan. Do dzisiaj powstaje mnóstwo nowych mebli inspirowanych tymi formami, a styl skandynawski ciągle jest modny.

Meble typowe dla nowoczesnych wnętrz skandynawskich

Meble we wnętrzach skandynawskich to minimalizm formy, dokładność i precyzja wykonania. Dlaczego lubimy styl skandynawski? Tu ważny jest każdy detal i sposób wykończenia. Sofa ma służyć przede wszystkim do siedzenia, ma być wygodna, ale bez zbędnych ozdobników. To samo dotyczy krzeseł i foteli. Meble wykonane są najczęściej z materiałów naturalnych, dostępnych w tej samej strefie klimatycznej. Czyli drewno dębowe, brzozowe lub jesionowe, len, wełna, skóry (często układane na krzesłach), papier i kamień. Zabawa formą zaczyna się dopiero przy dodatkach. Ale tutaj też widoczna jest inspiracja istniejącymi przedmiotami użytkowymi. Na przykład nowoczesny wazon skonstruowany z istniejących talerzyków, filiżanek i kubków. Tutaj też zaczyna się wykorzystywanie koloru.

Kolory we wnętrzach skandynawskich

Kolorem przewodnim we wnętrzach skandynawskich jest kolor biały, widoczny przede wszystkim na ścianach. Równie często jednak na biało maluje się podłogi i większe meble. Wykorzystywane we wzornictwie skandynawskim drewno, z którego wykonuje się stoły, półki czy stelaże innych mebli,  pochodzi z tej strefy klimatycznej i jest jasne (jesion, brzoza czy dąb). Duże meble tapicerowane, takie jak sofy i fotele są zazwyczaj białe lub szare, rzadziej błękitne lub różowe. Widać, że kolorami przewodnimi są kolory jasne, pudrowe, odbijające światło. Kolor nasycony (czerwień, kobalt, żółty) pojawia się dopiero w mniejszych formach, takich jak poduszki, stołki, małe stoliki pomocnicze, dywaniki i oczywiście na ścianach w formie obrazów i plakatów.