Jesienny kąt: jak urządzić przytulny kącik na jesienne wieczory? 5 ZŁOTYCH ZASAD!

Jak urządzić domowy kącik do czytania na długie jesienne wieczory? Jakie elementy wprowadzą przytulność i ciepło do wnętrza? Przepastne fotele, aksamitne poduchy, zwierzęce skóry i ciepłe światło z kominka... czy może proste siedziska, monochromatyzm i gra fakturami? Zainspiruj się ciekawymi pomysłami na domowy kącik do czytania!

Jak urządzić kącik do czytania
Jak urządzić kącik do czytania
Jesienny kącik do czytania przy kominku
Jak urządzić kącik do czytania
Jak urządzić kącik do czytania

Jesienią, w pierwsze chłodne lub deszczowe wieczory, chętniej sięgamy po książki. Jak urządzić przytulny kącik do czytania w naszym domu, aby nic nie odbierało nam przyjemności czytania? Poznaj 5 złotych zasad przytulnego kącika do czytania na długie, jesienne wieczory. Wyodrębniony od zgiełku codzienności przytulny kącik do czytania przyda się w każdym wnętrzu. Warto więc go dobrze rozplanować.

Przytulny kącik do czytania: zaciszne miejsce

Po pierwsze i najważniejsze: miejsce. Kącik do czytania powinien być ulokowany w miejscu, do którego nie będą dobiegać hałasy z kuchni czy garażu. Najlepiej w rozsądnej odległości od energetycznej części dziennej czy serca domu - kuchni. Kącik do czytania w domu powinien sprzyjać wyciszeniu i skupieniu. Miejsce wokół kominka, biokominka czy piecyka zagwarantuje naturalnie ciepły klimat i uspokoi myśli.

Przytulny kącik do czytania: oczyszczamy przestrzeń

Aby móc w spokoju skupić się na powziętej lekturze, warto zadbać aby w kąciku do czytania nic niepotrzebnie nie odwracało naszej uwagi. Zadbajmy o ład i porządek wokół. Poukładajmy książki na regale, zróbmy porządek z magazynami, zetrzyjmy kurz i wydzielmy miejsce na kubek z herbatą czy kawą. Ład i porządek wokół pomoże nam "poukładać myśli" i w spokoju zanurzyć  się w historie z ulubionych książek.

WIĘCEJ: Zgrabne stoliki kawowe >>>

Przytulny kącik do czytania: wygoda to podstawa

Nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniego mebla, dostosowanego do naszej fizjonomii i ulubionej pozycji czytania. Wybór ergonomicznego, skórzanego fotela z podnóżkiem, stylowego tapicerowanego "uszaka" w jaskrawym obiciu, szezlonga do czytania i poobiedniej drzemki czy romantycznej otomany określi dalsze elementy aranżacji naszego kącika do czytania w domu.

ZOBACZ: Zabytkowe meble do współczesnych wnętrz >>>

Przytulny kącik do czytania: w zasięgu ręki

Organizując przytulny kącik do czytania w domu musimy zadbać o wygodę jego użytkowania. Najprostrzym sposobem do osiągnięcia wymarzonej i funkcjonalnej przestrzeni do czytania jest dostosowanie jej układu (ustawienia i wzajemnej odległości mebli, ulubione strony świata, widok z fotela itp) do własnych potrzeb i upodobań. Jeśli lubimy podczas lektury sączyć ciepłą kawę czy herbatę, zapewnijmy sobie łatwy dostęp do stolika kawowego - na odpowiedniej wysokości względem siedziska, pod ręką, z możliwością czasowego odłożenia książki itp. Podobnie z oświetleniem - czytając za dnia potrzebujemy zupełnie innego rodzaju oświetlenia niż o zmroku czy nocą. Zapewnijmy sobie oświetlenie z możliwością regulowania natężenia światła, bądź dwoma osobnymi kloszami - z rozproszonym i mocniejszym, punktowym oświetleniem. Decydując się na lampę podłogową będziemy mogli w wygodny sposób (nie wychodząc z otulenia ciepłym kocem) dostosować oświetlenie do zmieniającej się aury i pory dnia.

Przytulny kącik do czytania: miękkości wskazane

Aspekt, o którym powinniśmy pamiętać bezwzględnie podczas urządzania domowego kącika do czytania (bez względu na dobór mebli), to miękkie i puchate tekstylia, dodające przytulności każdemu dekorowanemu nimi wnętrzu. Rzucona pod nogi futerkowa skórka, wełniany pled którym w każdej chwili można się otulić, miękka dziergana poduszka i przyjemne, przygaszone kolory wokół. Oto klucz do przytulnego kącika do czytania w naszym wnętrzu. Efekt gwarantowany!

ZOBACZ: Przytulne tekstylia do wnętrz POMYSŁY >>>

Ocena: 5
Tekst: Agnieszka Zawadzka Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY