Grzejniki aluminiowe wykorzystywane są do montażu instalacji cieplnej zarówno w nowych, jak i w starych budynkach. Mają wiele zalet, które sprawiają, że od lat cieszą się dużą popularnością.

Jakie właściwości mają grzejniki aluminiowe?

  1. Aluminium przede wszystkim dobrze przewodzi ciepło. Szybko się nagrzewa i oddaje ciepło, dzięki czemu nadaje się do ogrzewania nawet większych powierzchni.
  2. Grzejniki aluminiowe są lekkie.
  3. Grzejniki aluminiowe są odporne na korozję i ścieranie.
  4. Mają wieloletnią gwarancję – nawet do 20 lat.

Jak wygląda grzejnik aluminiowy?

Grzejnik aluminiowy zbudowany jest z identycznych elementów – żeberek lub członów. Standardowo grzejniki aluminiowe mają 10 członów. Ich liczbę możemy jednak dopasować do własnych potrzeb. Kupując dodatkowe żeberka, pamiętajmy, by dokupić również człon z zaworami. Miejmy na uwadze również to, że wokół grzejnika powinna być pusta przestrzeń.

..  Jak odpowietrzyć grzejnik? >>>

Jakie wymiary ma grzejnik aluminiowy?

Standardowe grzejniki aluminiowe mają wymiary 80 cm. Typowe grzejniki aluminiowe mają określone wysokości: 46, 56, 67, 76 i 86 cm lub 43, 58, 68 i 88 cm.

Jak działa grzejnik aluminiowy?

Grzejnik podłączony jest do instalacji centralnego ogrzewania. Powietrze z pomieszczenia zasysane jest od dołu grzejnika, przepływa przez aluminiowe żeberka i wypływa górą już ciepłe.

Jaką moc mają grzejniki aluminiowe?

Moc grzejnika aluminiowego zależy od parametrów cieplnych instalacji. Ten sam grzejnik może mieć zatem różną moc zależnie od danej instalacji.

Kupując grzejniki, zwróćmy uwagę na oznaczenia producenta. Na produktach powinno być jasno napisane, czy nadają się do instalacji o układzie otwartym, czy zamkniętym, nisko-, czy też wysokotemperaturowym.

Istotna jest również informacja dotycząca rodzaju materiału, z którego powinna być wykonana instalacja (miedź, stal, tworzywo sztuczne). Producent informuje również o maksymalnej temperaturze (nawet do 110 stopni Celsjusza).

..  Grzejniki elektryczne łazienkowe i pokojowe: co wybrać? >>>

Czy grzejniki aluminiowe są dekoracyjne?

Aluminium to materiał bardzo plastyczny, dlatego łatwo jest nadać mu odpowiedni kształt. Producenci wykorzystali to, by produkować dekoracyjne grzejniki aluminiowe, które stanowią element aranżacji wnętrza.

W sklepach znajdziemy grzejniki w kształcie domków, które sprawdzą się w pokojach dziecięcych, albo grzejniki, które przybierają formy geometryczne. Są również grzejniki kolorowe czy pastelowe, które mogą stanowić dość mocny akcent w pomieszczeniu. Takie grzejniki jednak są kilka razy droższe od zwykłych.

Grzejnik stalowy czy aluminiowy?

Grzejniki stalowe szybciej ulegają korozji – i to ich zasadnicza wada. Są też dużo droższe niż grzejniki aluminiowe. Zaletą grzejników stalowych natomiast jest to, że można je idealnie dopasować do wymiarów wnętrza i że są odporne na uszkodzenia.

Ile kosztuje grzejnik aluminiowy?

Grzejniki aluminiowe nie są drogie. Standardowo kosztują od 200 zł w górę, cena wzrasta w zależności od liczby żeberek. Jedno żeberko kupimy w markecie budowlanym już za 20 złotych.

..  Jak odnowić stary kaloryfer? >>>