Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' - Parthenocissus tricuspidata 'Fenway Park'

2022-03-11 13:57

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' to amerykańska odmiana silnie rosnącego pnącza, należącego do rodziny winoroślowatych Vitaceae.

Spis treści

  1. Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' - historia
  2. Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' - opis
  3. Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' - kwiaty i owoce
  4. Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' - podłoże i stanowisko
  5. Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' - zastosowanie
  6. Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' - rozmnażanie

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' - historia

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' to samorzutna mutacja winobluszczu trójklapowego, odnaleziona w 1988 roku, przez pracownika naukowego Arnold Arboretum, Petera del Tredici, na jednym z budynków bostońskiej dzielnicy Fenway Park. Po raz pierwszy odmiana zostala oficjalnie opisana w 1998 roku.

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' - opis

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' to pnącze o nieregularnym pokroju i silnym wzroście (choć rośnie nieco słabiej niż sam gatunek, około 1m rocznie), dorastające do 10m wysokości, wspinające się samodzielnie, czepiając się podpór za pomocą wyrastających z pędów, licznych przylg na końcach wąsów czepnych. Liście są sztywne, błyszczące, w większości trójklapowe do sercowatych, o długości 10-15cm i nieregularnie, lekko powcinanych brzegach, wiosną jasnożółte, latem żółte lub zielonożółte (zależnie od oświetlenia, im więcej słońca, tym bardziej żółte, im więcej cienia - tym zieleńsze), jesienią intensywnie czerwone, na zimę opadające.

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' - kwiaty i owoce

Kwiaty niepozorne, zielonkawożółte, zebrane w wiechowate kwiatostany, rozwijają się w końcu czerwca i kwitną do sierpnia, miododajne. Po zapyleniu (najczęściej przez pszczoły) i przekwitnięciu przekształcają się w granatowe, okrągłe owoce (jagody) z woskowym nalotem, o średnicy około 6 mm, które dojrzewają we wrześniu i październiku i są doskonalą jesienno-zimową przekąską dla ptaków.

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' - podłoże i stanowisko

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża, ale najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych (choć znosi suszę), o odczynie lekko kwaśnym do lekko zasadowego.  Może rosnąć w słońcu lub półcieniu jednak egzemplarze posadzone na stanowisku słonecznym są intensywniej żółte w trakcie sezonu i intensywniej przebarwiają się jesienią. Nie jest całkowicie mrozoodporny i w chłodniejszych rejonach Polski może przemarzać podczas surowych zim.

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' - zastosowanie

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' to doskonałe pnącze samoczepne. Obecność przylg sprawia, że doskonale nadaje się do obsadzania murowanych ogrodzeń, ścian budynków, altan, pergoli, słupów, czy drzew, gdzie do wspinania nie wymaga żadnych dodatkowych podpór.

Winobluszcz trójklapowy 'Fenway Park' - rozmnażanie

Winobluszcz rozmnaża się przez sadzonki zielne pobierane późnym latem lub wczesną jesienią. Sadzimy je do doniczek z ziemią piaszczystą i umieszczamy w mnożarce w temperaturze 13–16°C. Latem można też pobierać sadzonki zdrewniałe 25–30 cm długości, które dołujemy w piasku, a wiosną sadzimy na zacisznym zagonie. Można także rozmnażać przygotowując w połowie jesieni odkłady z długich pędów – ukorzenione odkłady oddzielamy od rośliny matecznej dopiero po roku.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość do 10 m
Termin kwitnienia VI - VIII
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł żółta
Barwa liści/igieł zielonożółta
Pokrój pnący
Barwa kwiatów zielonożółta
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE