Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - Parthenocissus quinquefolia 'Yellow Wall'PBR

2022-03-08 14:10

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR to odmiana silnie rosnącego pnącza, należącego do rodziny winoroślowatych Vitaceae, wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego  w 2010 roku, wprowadzona do handlu przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j. w 2011 roku.

Spis treści

  1. Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - opis
  2. Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - kwiaty
  3. Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - stanowisko i podłoże
  4. Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - zastosowanie
  5. Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - rozmnażanie

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - opis

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR to pnącze o silnym wzroście (około 2m rocznie), dorastające do 10-20m wysokości, wspinające się samodzielnie, czepiając się podpór za pomocą licznych wąsów czepnych (wykształca również przylgi, ale są one nieliczne).

Liście są duże, matowe, wiosną i latem zielone, jesienią intensywnie żółte, na zimę opadające, złożone zazwyczaj z 5 eliptycznych listków 4–10 cm długości, z wierzchniej strony zielonych, od spodu szarozielonych, na brzegu grubo piłkowanych.

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - kwiaty

Kwiaty są niepozorne, zielonkawe, rozwijają się w końcu VII i na początku VIII, miododajne. Po przekwitnięciu przekształcają się w granatowe, okrągłe owoce (jagody) z woskowym nalotem, o średnicy około 6 mm, które dojrzewają we wrześniu i październiku.

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - stanowisko i podłoże

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża, ale najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych (choć znosi suszę), o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu jednak egzemplarze posadzone na stanowisku słonecznym intensywniej przebarwiają się jesienią. Jest całkowicie mrozoodporny.

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - zastosowanie

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR nadaje się do obsadzania ogrodzeń (na przykład siatek), okrywania ścian (pod warunkiem zastosowania dodatkowych podpór), altan, pergoli i innych podpór. Sadzony na otwartej przestrzeni - szczelnie pokryje powierzchnię gleby. Doskonale prezentuje się wraz z innymi pnączami w jesiennych zestawieniach barwnych.

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - rozmnażanie

Winobluszcz rozmnaża się przez sadzonki zielne pobierane późnym latem lub wczesną jesienią. Sadzimy je do doniczek z ziemią piaszczystą i umieszczamy w mnożarce w temperaturze 13–16°C. Latem można też pobierać sadzonki zdrewniałe 25–30 cm długości, które dołujemy w piasku, a wiosną sadzimy na zacisznym zagonie. Można także rozmnażać przygotowując w połowie jesieni odkłady z długich pędów – ukorzenione odkłady oddzielamy od rośliny matecznej dopiero po roku.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość 10 m - 20 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów zielona
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój pnący
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE