Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - Parthenocissus quinquefolia 'Yellow Wall'PBR

2022-03-08 14:10

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR to odmiana silnie rosnącego pnącza, należącego do rodziny winoroślowatych Vitaceae, wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego  w 2010 roku, wprowadzona do handlu przez Clematis Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j. w 2011 roku.

Spis treści

  1. Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - opis
  2. Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - kwiaty
  3. Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - stanowisko i podłoże
  4. Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - zastosowanie
  5. Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - rozmnażanie

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - opis

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR to pnącze o silnym wzroście (około 2m rocznie), dorastające do 10-20m wysokości, wspinające się samodzielnie, czepiając się podpór za pomocą licznych wąsów czepnych (wykształca również przylgi, ale są one nieliczne).

Liście są duże, matowe, wiosną i latem zielone, jesienią intensywnie żółte, na zimę opadające, złożone zazwyczaj z 5 eliptycznych listków 4–10 cm długości, z wierzchniej strony zielonych, od spodu szarozielonych, na brzegu grubo piłkowanych.

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - kwiaty

Kwiaty są niepozorne, zielonkawe, rozwijają się w końcu VII i na początku VIII, miododajne. Po przekwitnięciu przekształcają się w granatowe, okrągłe owoce (jagody) z woskowym nalotem, o średnicy około 6 mm, które dojrzewają we wrześniu i październiku.

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - stanowisko i podłoże

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR jest rośliną tolerancyjną w stosunku do podłoża, ale najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych (choć znosi suszę), o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Może rosnąć w słońcu lub półcieniu jednak egzemplarze posadzone na stanowisku słonecznym intensywniej przebarwiają się jesienią. Jest całkowicie mrozoodporny.

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - zastosowanie

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR nadaje się do obsadzania ogrodzeń (na przykład siatek), okrywania ścian (pod warunkiem zastosowania dodatkowych podpór), altan, pergoli i innych podpór. Sadzony na otwartej przestrzeni - szczelnie pokryje powierzchnię gleby. Doskonale prezentuje się wraz z innymi pnączami w jesiennych zestawieniach barwnych.

Winobluszcz pięciolistkowy 'Yellow Wall'PBR - rozmnażanie

Winobluszcz rozmnaża się przez sadzonki zielne pobierane późnym latem lub wczesną jesienią. Sadzimy je do doniczek z ziemią piaszczystą i umieszczamy w mnożarce w temperaturze 13–16°C. Latem można też pobierać sadzonki zdrewniałe 25–30 cm długości, które dołujemy w piasku, a wiosną sadzimy na zacisznym zagonie. Można także rozmnażać przygotowując w połowie jesieni odkłady z długich pędów – ukorzenione odkłady oddzielamy od rośliny matecznej dopiero po roku.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość 10 m - 20 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów zielona
Barwa liści/igieł żółta
Pokrój pnący