Winobluszcz pięciolistkowy - Parthenocissus quinquefolia

2022-04-13 12:38

Winobluszcz pięciolistkowy nazywany jest tradycyjnie dzikim winem. Pochodzi z Ameryki Północnej. Należy do rodziny winoroślowatych Vitaceae. Jest ekspansywny.

Spis treści

  1. Winobluszcz pięciolistkowy - opis
  2. Winobluszcz pięciolistkowy - odmiany
  3. Winobluszcz pięciolistkowy - uprawa
  4. Winobluszcz pięciolistkowy - zastosowanie w ogrodzie

Winobluszcz pięciolistkowy - opis

Winobluszcz pięciolistkowy to silnie, odporne pnącze rośnie szybko - około 1–2 m rocznie.  Pędy dorastają do 10–20 m długości. Wspinają się za pomocą przylg, korzeni czepnych i rozwidlonych, wijących wąsów. Liście są złożone z pięciu podłużnych piłkowanych i ostro zakończonych listków długości 4–10 cm. Ich górna powierzchnia jest ciemnozielona, a spód szarawy. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo, purpurowo, szkarłatnoczerwono. Opadają przed zimą.

Kwiaty winobluszczu pięciolistkowego są niepozorne, zielonkawe, rozwijają się w końcu lipca i na początku sierpnia, są miododajne. Owoce to okrągłe jagody, granatowe z woskowym nalotem, o średnicy około 6 mm. Dojrzewają we wrześniu i październiku. Młode pędy są czerwonawe.

Winobluszcz pięciolistkowy - odmiany

W ofercie szkółkarskiej można znaleźć wartościowe i dobrze rosnące odmiany winobluszczu pięciolistkowego, np.:

  • 'Monham’  o pstrych zielono-kremowych liściach jesienią przebarwiających się na szkarłatnoróżowo,
  • ‘Troki’ o liściach soczyście zielonych, jesienią szkarłatnych, która wspina się owijając wąsami (słabo trzyma się ścian, dobra do obsadzania altan, ogrodzeń pergoli)
  • 'Yellow Wall' o liściach dużych, matowych, wiosną i latem zielonych, jesienią intensywnie żółtych,
  • odmiana murowa o silnych przylgach (najlepsza do obsadzania murów).

Winobluszcz pięciolistkowy - uprawa

Winobluszcz pięciolistkowy jest niewybredny. Może rosnąć w słońcu, półcieniu lub cieniu, na przeciętnych przepuszczalnych glebach. Jednak egzemplarze posadzone na stanowisku słonecznym jesienią przebarwiają się  intensywniej - na szkarłatnoczerwono.

Na pędach winobluszczu bardzo łatwo powstają korzenie przybyszowe – dzięki temu bez problemu można rozmnożyć winobluszcz przygotować sadzonki pędowe. Najlepiej pobierać je późnym latem lub wczesną jesienią. Sadzimy je do doniczek z ziemią piaszczystą i umieszczamy w mnożarce w temperaturze 13–16 st. C. Latem można też pobierać sadzonki zdrewniałe 25–30 cm długości, które dołujemy w piasku, a wiosną sadzimy na zacisznym zagonie. Można także rozmnażać winobluszcz, przygotowując w połowie jesieni odkłady z długich pędów – ukorzenione odkłady oddzielamy od rośliny matecznej dopiero po roku.

Winobluszcz pięciolistkowy - zastosowanie w ogrodzie

Winobluszcz pięciolistkowy nadaje się do obsadzania ogrodzeń, okrywania ścian, altan, pergoli i innych podpór. Jest całkowicie mrozoodporny, mało wymagający. Można go sadzić także na balkonach i tarasach, ale tylko w dużych skrzyniach lub innych pojemnikach – jeśli ziemi (substancji odżywczych) będzie zbyt mało, roślina będzie się przebarwiać już w sierpniu. Może też chorować. Rzadko wykorzystuje się winobluszcz jako roślinę okrywową, a szkoda, bo jego pędy szybko i ściśle pokrywają podłoże. Sprawdza się też na skarpach, których powierzchnię skutecznie wzmacnia.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VII - VIII
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość 10 m - 20 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów zielona
Pokrój pnący
Pnącza w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE