Rdestówka Auberta - Fallopia aubertii

2022-03-25 13:45

Rdestówka Auberta (dawniej znana pod nazwą rdest Auberta) to pnącze z rodziny rdestowatych (Polygonaceae). W stanie naturalnym występuje w zachodnich Chinach i Tybecie. Dorasta do wysokości 10 m, wspina się lewoskrętnie wokół podpór. Rozrasta się na szerokość 5–8 m.

Spis treści

  1. Rdest Auberta pnącze
  2. Rdestówka Auberta wymagania
  3. Rdestówka Auberta zastosowanie

Rdest Auberta pnącze

Rdestówka Auberta jest najsilniej rosnącym pnączem, roczne przyrosty pędów mogą dochodzić do 6 m długości. Liście nieduże, oszczepowate, zielone, opadają jesienią po silniejszych przymrozkach. Młode pędy są czerwone, a liście są zielone aż do mrozów, przemarznięte opadają. Kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty drobne, białe ale bardzo liczne.

Rdestówka Auberta wymagania

Rdestówka Auberta nie ma dużych wymagań co do gleby. Toleruje gleby ubogie oraz suszę, ale na żyznych i umiarkowanie wilgotnych glebach znacznie szybciej rośnie. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, może rosnąć w półcieniu, ale wtedy słabiej kwitnie. Pnącze jest wrażliwe na niskie temperatury i w mroźniejsze zimy może przemarzać, lecz na wiosnę szybko odrasta.

Rdestówka Auberta zastosowanie

Rdestówka Auberta stosowana jest do obsadzania budynków i wysokich ogrodzeń, ale nadaje się również do sadzenia przy altanach, pergolach i różnych podporach o mocnej konstrukcji. Bardzo szybko zarasta podpory, jest nawet nadmiernie ekspansywna. Można ją swobodnie przycinać, jak tylko nadmiernie się rozrośnie i zacznie zagłuszać inne rośliny. Nadaje się szczególnie jako roślina osłonowa chroniąca przed hałasem w aglomeracjach miejskich i przy drogach. Roślinę tę można także uprawiać w dużych donicach i skrzyniach na tarasach i balkonach.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Wilgotność gleby wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Wysokość do 10 m
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - X
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący