Przywarka japońska - Schizophragma hydrangeoides

2021-10-30 12:46

Przywarka japońska to bliska kuzynka hortensji pnącej - ma podobne wymagania i podobnie rośnie, ale za to ma bardziej dekoracyjne kwiatostany.

Spis treści

  1. Wymagania i pielęgnacja przywarki japońskiej
  2. Zastosowanie przywarki japońskiej

Przywarka japońska w naturze rośnie w górzystych rejonach Japonii, Chin i Korei należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae). Jest pnączem ozdobnym, którego największą atrakcją są okazałe kwiatostany. Ozdobne są również liście przywarki. Pędy rośliny dorastają do około 6 m długości, wspinają się po podporze (np. pniach drzew) przyczepiając się do niej korzeniami czepnymi.

Przywarka japońska kwitnie w czerwcu i lipcu. Drobne, biało kremowe kwiaty, o przyjemnych zapachu, zebrane są w duże kwiatostany (baldachogrona) osiągające nawet 25 cm średnicy. Kwiatostan wewnątrz zbudowany z drobniutkich kwiatków, natomiast po brzegach występują duże (mające nawet 5 cm ) działki kielicha, które wyglądają jak białe listki. Liście przywarki mają owalny kształt, są dość szerokie, wyraźnie unerwione, ząbkowane na brzegach. Latem mają zielony kolor, jesienią przebarwiają się na żółto.

W sprzedaży dostępnych jest kilka odmian przywarki japońskiej. Jedną z nich jest 'Moonlight' o bardzo ciekawych srebrzystozielononiebieskich, cieniowanych liściach. Kwitnie w lipcu. Charakteryzuje ją powolny wzrost (przyrasta około 0,5 m rocznie).

Wymagania i pielęgnacja przywarki japońskiej

Przywarka japońska najlepiej rośnie w podłożu próchnicznym, lekkim i wilgotnym. Preferuje gleby kwaśne, ale poradzi sobie także na obojętnych. Nie znosi jednak gleb podmokłych. Nie toleruje również suszy. Korzystnie na jej wzrost wpływa natomiast wysoka wilgotność powietrza.Stanowisko dla przywarki japońskiej powinno być północne lub półcieniste, osłonięte od bezpośredniego nasłonecznienia, osłonięte od wiatru.Przywarka nie wymaga cięcia, ale warto wiosną nieco skorygować jej wzrost lekko ją przycinając. Przywarka japońska to roślina dość dobrze zimująca w gruncie. Niebezpieczne dla niej mogą być silniejsze wiosenne przymrozki, które mogą uszkadzać liście.

Przywarkę japońską rozmnaża się przez sadzonki półzdrewniałe lub ukorzenianie odrostów pędów.

Zastosowanie przywarki japońskiej

Przywarka japońska najczęściej jest sadzona przy pniach drzew – wtedy prezentuje się najatrakcyjniej. Można ją również sadzić przy murach, ścianach domów, drewnianych ogrodzeniach, altanach czy pergolach. Należy jednak pamiętać, aby konstrukcja, po której roślina się wspina była solidna. Przywarka może także rosnąć bez podpór – wtedy służy jako roślina okrywowa, dorastając do około 1 m wysokości. To znakomita roślina do ogrodów leśnych.

Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby wilgotna
Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko półcieniste
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość do 6 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielono-biała
Pokrój pnący
Pnącza w ogrodzie