Powojnik wielkopłatkowy - Clematis macropetala

2020-07-16 15:43
Powojnik wielkopłatkowy
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Powojnik wielkopłatkowy

Powojnik wielkopłatkowy jest jednym z mniej znanych gatunków powojników botanicznych zaliczanych do wspólnej grupy Atragene.

Powojnik wielkopłatkowy to pnącze zasługujące na uwagę przede wszystkim ze względu na niewielkie wymagania uprawowe oraz duże walory dekoracyjne – ozdobne są jego dzwonkowate, półpełne kwiaty. Kwiaty powojnika wielkopłatkowego najczęściej mają kolor niebieski lub biały (są też odmiany o kwiatach różowych i fioletowych), są niezbyt duże, ale za to pojawiają się na roślinie bardzo licznie i rozwijają się wcześnie (kwiecień–maj), niekiedy powtarzając kwitnienie latem (sierpień). Po przekwitnieniu na roślinie pozostają ozdobne, „puchate” owocostany.

Powojnik wielkopłatkowy dorasta do 3–5 m i znakomicie sprawdza się jako roślina okrywowa lub pnącze do posadzenia przy altanach.Powojnik wielkopłatkowy nie wymaga cięcia, chyba że mocno się rozrośnie – wtedy można bez obaw skrócić jego pędy. Ewentualne przycinanie należy zaplanować na wiosnę, po przekwitnięciu roślin, pamiętając jednak, że po zabiegu roślina może już nie powtórzyć kwitnienia w danym roku (drugie kwitnienie na pędach jednorocznych).

Powojnik wielkopłatkowy jest gatunkiem mało wymagającym i łatwym w uprawie. Można go sadzić zarówno na stanowisku słonecznym, jak i w półcieniu. Nie trzeba okrywać jego pędów na zimę, gdyż jest całkowicie mrozoodporny. Jest także mało podatny na typowe choroby powojników. Jedynie w stosunku do podłoża powojnik wielkopłatkowy ma nieco wyższe wymagania – potrzebuje gleb żyznych, przepuszczalnych, lekko zasadowych i stosunkowo wilgotnych. Nie znosi przesuszania ani zalewania. Należy pamiętać, aby korzenie rośliny zawsze znajdowały się w cieniu, gdyż powojniki nie lubią ich przegrzewania. Pomoże nam w tym ściółkowanie, które nie tylko zapewni ochronę korzeniom, ale też zapobiegnie wysuszaniu gleby i ograniczy rozwój chwastów. Podobnie jak inne powojniki tej grupy, powojnik wielkopłatkowy rozmnaża się bardzo dobrze przez sadzonki pędowe, odkłady i nasiona.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia IV - V
Zimozielone Nie
Wysokość 3 m - 5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów różowa
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój pnącze
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021