Powojnik wielkokwiatowy 'Shin-shigyoku' - Clematis 'Shin-shigyoku'

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Shin-shigyoku' to japońska odmiana powojnika wielkokwiatowego wcześnie kwitnącego, wyhodowana przez H. Hoyakawa w 1999 roku.

Powojnik wielkokwiatowy 'Shin-shigyoku' to pnącze należące do grupy powojników Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących, o zielonych, sezonowych liściach, całobrzegich, eliptycznych do niemalże okrągłych. Wzrost dość powolny, odmiana ta osiąga docelowo 1,5-2m wysokości. Pnącze wspina się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, średniej wielkości (o średnicy 10-12cm), pełne kwiaty są ciemnofioletowe, złożone z wielu, ułożonych warstwowo, eliptycznych, lekko pofalowanych działek kielicha o wywijających sie brzegach. Fioletowe pylniki umieszczone są na jasnych nitkach. 'Shin-shigyoku' zakwita w już w drugiej polowie maju i kwitnie do czerwca, następnie powtarza kwitnienie i zakwita od sierpnia do września (drugie kwitnienie jest intensywniejsze, jeśli podczas pierwszego kwitnienia są na bierząco usuwane wszystkie przekwitnięte kwiaty). Kwiaty podczas kwitnienia poźnoletniego mogą być też pojedyncze.

Powojnik wielkokwiatowy 'Shin-shigyoku' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w półcieniu również da sobie radę. Odmiana całkowicie mrozoodporna, strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących przycina się rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). Nie wymagają one bardzo silnego cięcia. Przycinamy wszystkie pędy na mniej więcej jednakowej wysokości od 100 do 150 cm (im młodsza lub słabsza roślina tym tniemy niżej, ale należy pozostawić na każdym pędzie min 2-3 oczka). Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Shin-shigyoku' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą).

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój pnący