Powojnik wielkokwiatowy 'Rasputin' - Clematis 'Rasputin'

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska
powojnik 'Rasputin'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Rasputin' to odmiana powojnika wielkokwiatowego, późno kwitnącego. Pochodzi z niemieckiej hodowli Willem'a Straver'a, wyhodowana przez niego w 2001 roku.

Powojnik wielkokwiatowy 'Rasputin' to pnącze, o zielonych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 3 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, średniej wielkości, pojedyncze kwiaty (8-12 cm średnicy) są ciemnopurpurowofioletowe, o sześciu owalnych, zaostrzonych na końcach działkach kielicha, o fantazyjnie pofalowanych brzegach i jasnych, szarofioletowych spodach oraz pręcikach z purpurowymi pylnikami na zielonkawych nitkach.  'Rasputin' należy do grupy powojników wielkokwiatowych późno kwitnących, zakwita  obficie, na tegorocznych pędach w czerwcu i kwitnie nieprzerwanie do września, kiedy kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik wielkokwiatowy 'Rasputin' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian kwitnących latem ('Rasputin') przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Rasputin' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje sie również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Szczególnie dekoracyjnie wygląda sadzony na jasnym tle, z którym pięknie kontrastują ciemnofioletowe kwiaty.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój pnący