Powojnik wielkokwiatowy 'Kiri Te Kanawa' - Clematis 'Kiri Te Kanawa'

2020-07-16 15:43

Powojnik wielkokwiatowy 'Kiri Te Kanawa' to brytyjska odmiana powojnika wielkokwiatowego wcześnie kwitnącego, wyhodowana przez B. Fretwell w 1986 roku.

Powojnik wielkokwiatowy 'Kiri Te Kanawa' to pnącze należące do grupy powojników Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących, o zielonych, sezonowych liściach, całobrzegich, eliptycznych do niemalże okrągłych. Średniej intensywności siła wzrostu jest typowa dla gatunku, a odmiana ta osiąga docelowo 3m wysokości. Pnącze wspina się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, zawsze pełne kwiaty są ciemnoniebieskie, złożone z wielu, ułożonych warstwowo, eliptycznych, lekko pofalowanych działek kielicha. Jasne pylniki umieszczone są na białych nitkach. 'Kiri Te Kanawa' zakwita w już w maju i kwitnie do sierpnia, a niekiedy do września.

Powojnik wielkokwiatowy 'Kiri Te Kanawa' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w półcieniu również da sobie radę. Odmiana całkowicie mrozoodporna.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących przycina się rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). Nie wymagają one bardzo silnego cięcia. Przycinamy wszystkie pędy na mniej więcej jednakowej wysokości od 100 do 150 cm (im młodsza lub słabsza roślina tym tniemy niżej, ale należy pozostawić na każdym pędzie min 2-3 oczka). Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Kiri Te Kanawa' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Jest jeną z nielicznych odmian, których kwiaty są na tyle trwałe, że mogą być stosowane jako kwiaty cięte w różnego typu bukietach i kompozycjach florystycznych.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko półcieniste
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 3 m
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Barwa kwiatów niebieska
Pokrój pnący
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021