Powojnik wielkokwiatowy 'Ivan Olsson' - Clematis 'Ivan Olsson'

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Ivan Olsson' to szwedzka odmiana powojnika wielkokwiatowego wcześnie kwitnącego, wyhodowana przez Magnusa Johnsona w 1955 roku.

Powojnik wielkokwiatowy 'Ivan Olsson' to pnącze należące do grupy powojników Wielkokwiatowych Wcześnie Kwitnących, o zielonych, sezonowych liściach, całobrzegich, eliptycznych do niemalże okrągłych. Średniej intensywności siła wzrostu jest typowa dla gatunku, a odmiana ta osiąga docelowo 2m wysokości. Pnącze wspina się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, duże, pojedyncze kwiaty (8-14cm średnicy) są białe, z niebiesko cieniowanymi brzegami płatków, złożone z 6-8 ostro zakończonych, eliptycznych działek kielicha o pofalowanych brzegach. Purpurowe pylniki umieszczone są na białych nitkach.  'Ivan Olsson' zakwita w już w połowie maja i kwitnie wyjątkowo obficie do lipca, potem obfitość kwitnienia jest nieco mniejsza, ale trwa nieprzerwanie do końca września (intensywność drugiej fazy kwitnienia można zwiększyć, usuwając wszystkie poprzednio przekwitnięte kwiaty).

Powojnik wielkokwiatowy 'Ivan Olsson' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku półcienistym, ale w cieniu również da sobie radę. Jest dość wrażliwy na silne wiatry, przed którymi powinien być osłonięty, a na szczególnie nagrzanych, słonecznych stanowiskach, może cierpieć z powodu przegrzania. Odmiana całkowicie mrozoodporna, strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących przycina się rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). Nie wymagają one bardzo silnego cięcia. Przycinamy wszystkie pędy na mniej więcej jednakowej wysokości od 100 do 150 cm (im młodsza lub słabsza roślina tym tniemy niżej, ale należy pozostawić na każdym pędzie min 2-3 oczka). Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Ivan Olsson' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Odmiana ta szczególnie dekoracyjnie wygląda sadzona na tle roślin o ciemnych liściach, które pięknie kontrastują z jej jasnymi kwiatami.

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Stanowisko
Roślina ozdobna z owoców
Wysokość do 2 m
Kategoria Pnącza
Termin kwitnienia V - IX
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący
Barwa kwiatów biało-niebieska