Powojnik wielkokwiatowy 'Beautiful Bride'PBR - Clematis 'Beautiful Bride'PBR

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Beautiful Bride'PBR to polska odmiana powojnika, wyhodowana przez Szczepana Marczyńskiego w 2010 roku, wprowadzona do handlu w 2011 roku, przez szkółkę Clematis Sz. Marczyńskiego i W. Piotrowskiego. Zaprezentowana jako nowość - odmiana ta uzyskała Złoty Medal na Wystawie Plantarium 2011 w Boskoop, w Holandii.

Powojnik wielkokwiatowy 'Beautiful Bride'PBR to pnącze, o jasnozielonych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 3 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, bardzo duże, pojedyncze kwiaty (do 28 cm średnicy) są białe, o sześciu ostro zakończonych, działkach kielicha i pofalowanych brzegach. Pręciki umieszczone sa na białych nitkach, pylniki są koloru brązowego. 'Beautiful Bride' należy do grupy powojników wielkokwiatowych wcześnie kwitnących, zakwita już pod koniec maja i kwitnie wyjątkowo obficie do lipca, pokrywając roślinę kwiatami niemal do samej ziemi. Powtarza kwitnienie w sierpniu, ale jest ono wówczas już mniej obfite. Już w czerwcu pierwsze kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do września, a pełnia 'owocowania' przypada na okres sierpnia i września.

Powojnik wielkokwiatowy 'Beautiful Bride' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku półcienistym, ostre promienie słoneczne mogą powodować uszkodzenia rośliny. Jest ona również wrażliwa na silne wiatry, przed którymi powinna być osłonięta, a na szczególnie nagrzanych, słonecznych stanowiskach, może cierpieć z powodu przegrzania. Odmiana całkowicie mrozoodporna, strefa mrozoodporności 5A.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian wielkokwiatowych wcześnie kwitnących przycina się rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia). Nie wymagają one bardzo silnego cięcia. Przycinamy wszystkie pędy na mniej więcej jednakowej wysokości od 100 do 150 cm (im młodsza lub słabsza roślina tym tniemy niżej, ale należy pozostawić na każdym pędzie min 2-3 oczka). Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Beautiful Bride' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Odmiana ta szczególnie dekoracyjnie wygląda sadzona na tle roślin o ciemnych liściach, które pięknie kontrastują z jej jasnymi kwiatami.

Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Pnącza
Wysokość 2 m - 3 m
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia V - VIII
Barwa kwiatów biała
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnący