Powojnik wielkokwiatowy 'Ashva' - Clematis 'Ashva'

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska
powojnik 'Ashva'
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik wielkokwiatowy 'Ashva' to odmiana powojnika wielkokwiatowego, późno kwitnącego. Pierwsza wzmianka o tej odmianie pochodzi z 2002 roku, z Hauptkatalog 1953-2003:32, autorstwa F.M. Westphal.

Powojnik wielkokwiatowy 'Ashva' to pnącze, o zwartym pokroju, zielonych, sezonowych liściach i sile wzrostu typowej dla gatunku, dorastające do 2 m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, średniej wielkości, pojedyncze kwiaty (5-8 cm średnicy) są purpurowofioletowe, o sześciu owalnych, niemalże okrągłych działek kielicha, fantazyjnie pofalowanych brzegach i pręcikach z purpurowymi pylnikami na biało-różowych nitkach. Płatki są dwubarwne, z czerwonym pasem, biegnącym przez środek każdego z nich, ciemniejszym u podstawy. 'Ashva' należy do grupy powojników wielkokwiatowych późno kwitnących, zakwita  obficie, na tegorocznych pędach w czerwcu i kwitnie nieprzerwanie do września, kiedy kwiaty stopniowo przekształcają się  w ozdobne owocostany, obecne na roślinie do października.

Powojnik wielkokwiatowy 'Ashva' najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej, ale próchnicznej, przepuszczalnej i żyznej, umiarkowanie wilgotnej glebie, o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym, ale w cieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian kwitnących latem ('Ashva') przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią. Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Ashva' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. krzewach liściastych lub iglastych oraz krzewinkach. Doskonale nadaje się również do sadzenia w pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą).

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość 1,5 m - 2 m
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów fioletowa
Pokrój pnący