Powojnik 'Purpurea Plena Elegans' - Clematis 'Purpurea Plena Elegans'

2020-07-16 15:43 Agnieszka Mike-Jeziorska

Powojnik 'Purpurea Plena Elegans' to stara odmiana powojnika, należąca do grupy Vticella, wyhodowana przez F Morel'a we Francji, w 1899 roku.

Powojnik 'Purpurea Plena Elegans' to pnącze o zielonych, dekoracyjnych, sezonowych liściach i średniej sile wzrostu, osiągające 3-4m wysokości i wspinające się po podporach, oplatając się wokół nich za pomocą ogonków liściowych. Piękne, kontrastujące z liśćmi, bordowe, szeroko otwierające się, zawsze pełne kwiaty, są złożone z wielu, ciasno ułożonych, lancetowatych działek kielicha o zaostrzonych końcach, fantazyjnie tworzących płaskie kielichy. Kwiaty zakwitają od czerwca do września. Najobfitszy okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu.

Powojnik wielkokwiatowy 'Purpurea Plena Elegans' to stosunkowo zdrowa i mało wymagająca odmiana powojnika. Polecana zarówno dla koneserów, jak i dla początkujących. Najlepiej rośnie w przeciętnej ogrodowej,  przepuszczalnej glebie (nie znosi zalewania), o odczynie od lekko kwaśnego do obojetnego. Najlepiej rośnie, wybarwia się i zakwita na stanowisku ciepłym i słonecznym, ale w półcieniu również da sobie radę. Roślina mrozoodporna. Strefa mrozoodporności 4.

Co roku roślinę należy zasilić kompostem, a ziemię wokół wyściółkować korą, która zapobiega parowaniu wody i osłania podłoże przed nagrzewaniem (czego powojniki bardzo nie lubią). Podobne zadanie mogą spełnić niskie rośliny okrywowe. Ważnym zabiegiem jest cięcie pędów. U odmian z grupy Viticella ('Purpurea Plena Elegans'), które kwitną na tegorocznych pędach przycina się całe rośliny wczesną wiosną (od końca lutego do początku kwietnia), nad 2-3 parą pąków, 20-50 cm nad ziemią.  Przed zimą podstawę roślin należy obsypać kopczykiem z kory lub okryć stroiszem.

Powojnik wielkokwiatowy 'Purpurea Plena Elegans' doskonale nadaje się na pergole, kraty, do sadzenia przy altanach i ogrodzeniach oraz innych podporach ogrodowych. Może również wspinać się po naturalnych podporach, np. drzewach liściastych lub iglastych oraz krzewach. Doskonale nadaje sie również do sadzenia w  dużych pojemnikach (pod warunkiem ich prawidłowego zabezpieczenia przed zimą). Dobrze sprawdza się również jako roślina okrywowa.

Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z liści/igieł
Stanowisko
Wilgotność gleby
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z pędów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VII - IX
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Podlewanie średnio
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów czerwona
Pokrój pnący
Wysokość 3 m - 4 m