Powojnik południowy - Clematis flammula

2020-07-16 15:43

Powojnik południowy odbiega nieco wyglądem od większości innych gatunków rodzaju Clematis: jest bowiem nie tylko bardzo silnie rosnącym pnączem (jego pędy osiągają około 5 m), ale ma też dość oryginalne kwiaty.

Powojnik południowy
Autor: Agnieszka Mike-Jeziorska Powojnik południowy

Kwiaty powojnika południowego są wprawdzie niewielkie i wyglądają jak maleńkie, białe gwiazdeczki, ale od sierpnia do późnej jesieni (październik) pokrywają całą roślinę gęstą, białą chmurą i wydzielają piękny, intensywny zapach. Z tego też powodu warto przewidzieć dla powojnika południowego stanowisko w pobliżu kącika wypoczynkowego bądź tarasu, aby móc bez przeszkód cieszyć się wspaniałym aromatem jego kwiatów.

Podobnie jak u innych powojników, u powojnika południowego po przekwitnieniu pojawiają się na pędach ciekawe, puszyste owocostany, które są interesującą dekoracją zimowego ogrodu, gdyż często pozostają na bezlistnych pędach aż do wiosny.Powojnik południowy ze względu na bardzo intensywny wzrost wymaga corocznego przycinania. Zabieg powinno przeprowadzać się wiosną (luty–kwiecień), przycinając pędy na wysokości 40–50 cm nad ziemią. Najlepszym miejscem do uprawy powojnika południowego jest stanowisko słoneczne i stosunkowo ciepłe oraz żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna gleba. Powojniki południowe najlepiej rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych oraz przez wysiew nasion. Powojnik południowy jest sztandarowym przedstawicielem grupy powojników Flammula, która skupia rośliny charakteryzujące się intensywnym wzrostem i pachnącymi kwiatami.

Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby średnio wilgotna
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Termin kwitnienia VIII - X
Wysokość do 5 m
Barwa kwiatów biała
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Pokrój pnącze
Nasi Partnerzy polecają