Powojnik 'Lambton Park' - Clematis 'Lambton Park'

2020-07-16 15:43 Michał Mazik

Powojnik 'Lambton Park' to odmiana powojnika wyselekcjonowana w 1985 roku przez Toma Benetta. Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS) uhonorowało ją nagrodą AGM.

Powojnik 'Lambton Park' - opis

Powojnik 'Lambton Park' należy do grupy Tangutica. Pnącze osiąga 4-5 metrów długości. Rośnie silnie, jego roczne przyrosty dochodzą nawet do 3 m. Czepia się podpór ogonkami liściowymi. Ma nieduże, trójlistkowe liście o ząbkowanych brzegach. Kwitnie od czerwca do października na tegorocznych pędach. Kwiaty są dzwonkowate, mają około 7 cm średnicy, są zbudowane z ciemnożółtych działek kielicha oraz żółtozielonych pylników. Po przekwitnięciu ozdobą tego powojnika są błyszczące, jedwabiste, puszyste, suche owocostany w kształcie lampionów.>> Przeczytaj też: Powojniki - kwitnące pnącza. Wymagania, pielęgnacja i gatunki powojników

Powojnik 'Lambton Park' - uprawa

Powojnik 'Lambton Park' jest stosunkowo łatwy w uprawie. Najlepiej kwitnie posadzony w miejscach słonecznych lub lekko zacienionych. Toleruje różne typy gleb – również te uboższe w składniki pokarmowe. Jest dość odporny na suszę (w porównaniu z innymi powojnikami). Wytrzymuje polskie zimy. Można go sadzić jesienią lub wiosną. Dołek powinien mieć około 60 cm głębokości i podobną szerokość. W początkowym okresie uprawy powojnik 'Lambton Park' wymaga regularnego podlewania. Podłoże wokół pędów warto obłożyć płaskimi kamieniami – to ograniczy m.in. wyparowywanie wody. Roślina dobrze reaguje na nawozy fosforowo-potasowe (pobudzają krzewienie i kwitnienie). Starsze okazy zaleca się przycinać – prace wykonuje się wczesną wiosną.

>> Przeczytaj też: Pnącza: sadzenie i pielęgnacja. Mało wymagające rośliny pnące do ogrodu

Powojnik 'Lambton Park' - zastosowanie

Powojnik 'Lambton Park' najlepiej rozpinać na podporach: tyczkach, linach czy kratownicach. Można go wykorzystać jako ozdobę altan, ogrodzeń, ozdobnych płotków, trejaży i pergoli. Znosi warunki miejskie. Nadaje się jako roślina okrywowa. To gatunek polecany do obsadzania ekranów dźwiękoszczelnych.

Stanowisko słoneczne
Roślina ozdobna z liści/igieł
Wilgotność gleby sucha
Roślina ozdobna z kwiatów
Roślina ozdobna z owoców
Termin kwitnienia VI - X
Kategoria Pnącza
Zimozielone Nie
Wysokość 4 m - 5 m
Podlewanie mało
Barwa liści/igieł zielona
Barwa kwiatów żółta
Pokrój pnący

NOWY NUMER

Maj w M jak Mieszkanie wabi kolorami i zachęca do zmian w domu. Prezentuje piękne przedmioty i aranżacje w pastelowych odcieniach różu, błękitu, żółtego i zieleni.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Maj 2021